אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קדאפי מנסה להציל את השליטה במערב לוב צילום: רויטרס

קדאפי מנסה להציל את השליטה במערב לוב

אחרי שאיבד את השליטה בבנגאזי ובערים הקרובות לגבול המצרי, מנסה כעת שליט לוב למנוע את גלישת המהומות לבירה טריפולי - מבצרו האחרון. בעיר א-זאוויה תקפו יחידות צבא מפגינים שהתאספו במסגד המרכזי לצורך התחמשות. עשרות נהרגו. מכה פוליטית לקדאפי: בן דודו ויועצו הנאמן ברח למצרים

24.02.2011, 20:18 | סוכנויות הידיעות

המהומות בלוב מתקרבות לטריפולי, וגוררות תגובה קשה יותר מצד השלטונות: קרבות קשים וחילופי אש מתנהלים לאורך כל שעות היום בכמה ערים בחלקה המערבי של לוב, בין מפגינים תומכי אופוזיציה לבין חיילים ושכירי חרב הנאמנים לשליט לוב, מועמר קדאפי. הדיווחים על מניין ההרוגים במהומות סותרים ונעים בין מאות לכמה אלפים. במקביל, ממשיכים דיפלומטים ואזרחים זרים השוהים בלוב להימלט מהמדינה למצרים ותוניסיה או ישירות לארצותיכם בסיוע ממשלות העולם.

מוקד הקרבות העיקרי כרגע הוא בעיר א-זאוויה, כ-50 קילומטרים ממערב לבירה. על-פי דיווחים ברשת "אל-ג'זירה" חיילים המוצבים בעיר ערקו לשורות המורדים ופתחו בפניהם את מחסני התחמושת של הצבא. יחידות צבא תקפו מפגינים שהתאספו במסגד המרכזי לצורך התחמשות. צריח המסגד נפגע מאש נגד מטוסים. במקביל, התקהלו אלפים מתושבי העיר בכיכר המרכזית וקראו לקדאפי לפרוש.

על-פי דיווחים שונים עשרות בני אדם נהרגו בעיר ולפחות 150 נפצעו. הטלוויזיה הלובית שידרה תמונות זוועה בהם נראים מפגינים שנתפסו על-ידי אנשיו של קדאפי, נכפתו ונרצחו. יצויין כי א-זאוויה נחשבת לעיר אסטרטגית בשל מיקומה סמוך לנמל ומתקני זיקוק נפו גדולים.

קדאפי עצמו התייחס לנעשה בא-זאוויה בנאום טלפוני ששודר בטלוויזיה הממלכתית. "תנחומיי למשפחות האנשים שנהרגו בידי כוחות הביטחון. אני תוהה אם בן לאדן יעזור לפצות את המשפחות הללו. כאן אני מחכה, בא-זוויה, במקום שבו נלחמנו נגד האיטלקים. בבקשה אל תאכזבו אותי. שכל אחד ייקח את הצדק לידיו וינהיג את המדינה מחוץ לענן השחור הזה. יהי שלום על א-זאוויה ואנשיה", אמר קדאפי ודרש מאזרחי לוב שלאלתת לארגון אל-קאעידה להשתלט על המדינה. "האם אתם מסכימים שבן לאדן ייתן לכם פקודות? תתביישו לכם תושבי א-זאוויה. שלטו בילדים שלכם", שאל.

מוקד המהומות עבר ביממה האחרונה למערב לוב, אחרי שקדאפי כבר איבד לחלוטין את השליטה במזרח המדינה ובעיר הגדולה שם, בנגאזי. כעת, הוא מנהל קרב מאסף בניסיון לבלום את התקדמות ההפגנות אל תוך הבירה טריפולי - שם הוא נהנה עדיין משליטה יחסית. קדאפי ספג היום מהלומה פוליטית נוספת, אחרי שבן דודו ואחד היועצים הקרובים לו ביותר - אחמד קדאף אל-דאם, הודיע על עריקתו למצרים במחאה על "ההפרות הבוטות של החוק הבינלאומי וזכויות האדם מצד שלטונות לוב".

בנוסף, לא-זאוויה אירעו היום חילופי אש גם בעיר מיסרטה - השלישית בגודלה בלוב. בעקבות הכרזת המורדים אמש כי השליטה בעיר נמצאת בידם, נכנסו היום אנשיו של קדאפי לרחובות תוך שימוש בירי מרגמות ורימונים. חילופי אש כבדים פרצו באזור שדה התעופה בעיר. גורמי אופוזיציה טוענים כי הצליחו להדוף את המתקפה על העיר, הנמצאת בין טריפולי וסירטה המזוהות עם שבטים הנאמנים לקדאפי. חילופי אש מתנהלים גם בעיירות ובכפרים קרוב יותר לגבול התוניסאי.

בינתיים בטריפולי, ממשיכים אנשיו של שליט לומ לשמור על כוחם. עדי ראייה דיווחו כי חיילים המשיכו גם היום בסריקות מבית לבית בכמה שונות. חיפושים אחר אנשי אופוזיציה נערכו גם בבתי חולים. בנו של קדאפי, סייף אל-איסלאם, אמר היום כי הדיווחים הנפוצים בעולם על מאות ואלפי הרוגים בהתקוממות בלוב הם "בגדר בדיחה", אך לא מסר מספרים רשמיים מצדו. הוא גם ציין כי הוקמה ועדה לבדיקת מעורבותן של מדינות זרות בעידוד המהומות.

הארגון הבינלאומי להגירה (IOM) הודיע כי לפחות 30 אלף זרים כבר נמלטו מהמדינה, מחציתם למצרים ומחצים לתוניסיה. רק 325 לובים, כך טוען הארגון, יצאו את גבולות המדינה. סוכנות האו"ם לפליטים (UNHCR) דיווחה כי לפי שעה לא ידוע על ספינות פליטים העושות את דרכן לאירופה. הסוכנות דרשה מכל מדינות האזור לשמור על גבולות פתוחים ולהיערך לקליטת פליטים.בסוף השבוע צפויות סוכנויות הסיוע של האו"ם לפתוח במבצע הטסה של ציוד הומניטרי ללוב דרך נמל התעופה בג'רבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות