אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קדאפי מאיים לפתוח את מחסני הנשק ולחמש את השבטים צילום: רויטרס

קדאפי מאיים לפתוח את מחסני הנשק ולחמש את השבטים

שעה קלה אחרי שהאיחוד האירופי גיבש סנקציות ראשונות על משטרו, שידרה הטלוויזיה הלובית נאום של קדאפי בפני תומכיו בטריפולי, שבו נשמע נחוש במיוחד, וקרא להם לצאת להילחם במתנגדיו. "אנחנו יכולים לנצח כל אויב", צעק

25.02.2011, 20:02 | ynet

הקהילה הבינלאומית נוקטת צעדי ענישה ראשונים, אבל שליט לוב רק מחריף את הטון: מועמר קדאפי קרא הערב (יום ו') לתומכיו להיערך למלחמה במורדים, ואיים לפתוח את מחסני הנשק ולחמש את השבטים במדינה "כשיהיה בכך צורך". בנאום בפני תומכיו בכיכר הירוקה בטריפולי, ששודר בטלוויזיה הממלכתית, אמר קדאפי: "היכונו להילחם עבור לוב, היכונו להילחם עבור הכבוד, היכונו להילחם עבור הנפט".

אחרי שמתנגדיו כבשו חלקים ניכרים מארצו והתקרבו לבירה טריפולי, אמר קדאפי לתומכיו: "הגיבו להם, השפילו אותם... אנחנו יכולים לנצח את האויב". קדאפי הפריח נשיקות לתומכיו, והניף את אגרופו באוויר. הוא הזכיר את הכיבוש הקולוניאלי בלוב והברחתו: "האומה הזו, אנחנו אומה של כבוד ויושרה, האומה הזו כבר ניצחה את איטליה (הכובשת הקולוניאלית של לוב)".

רחובות טריפולי למודי קרבות

קדאפי אמר לאוהדיו בכיכר: "רוחכם חזקה יותר מכל ניסיון של הזרים ושל האויבים להרוס אותנו. מועמר קדאפי הוא אחד מכם. אני ניצב בין האנשים, ונילַחם ונהרוג אותם אם הם ירצו... הביטו בכוחו של העם, זהו כוח שאי אפשר להכניע". הוא הוסיף: "עשו כרצונכם. אתם חופשיים לרקוד, לשיר ולחגוג בכל הכיכרות לאורך הלילה. מועמר קדאפי הוא אחד מכם. ריקדו, שירו, שִמחו!".

דבריו של קדאפי באו שעה קלה אחרי שנודע כי מדינות האיחוד האירופי גיבשו הסכמה על נקיטת סנקציות משמעותיות נגד לוב, על רקע האכזריות שבה מדכא משטרו של קדאפי את המפגינים במדינה. לפי דיפלומטים, מדינות האיחוד סיכמו להטיל על המשטר בטריפולי אמברגו נשק, להקפיא את נכסיהם של בכירים בו ולא לאפשר להם להיכנס לתחומן.

בתום פגישה שקיימו גורמים רשמיים בכירים ממדינות האיחוד, לא נשמעו התנגדויות לרעיון של הטלת סנקציות על קדאפי וממשלתו הקורסת. עם זאת, יש עדיין לנסח את פרטי הסנקציות לפני שייכנסו לתוקף. "אנחנו צופים שהחלטה רשמית תתקבל בתחילת השבוע הבא, כנראה ביום שני או שלישי", אמר דיפלומט באיחוד. הלילה תיערך ישיבת חירום גם במועצת הביטחון של האו"ם, שם ישקלו החברות נקיטת סנקציות משלהן נגד משטר קדאפי.

המורדים השתלטו על עוד שדות נפט

 

כמה ממדינות האיחוד, בהן קפריסין, מלטה ואיטליה, שמנהלות יחסים הדוקים עם משטרו של קדאפי, הביעו דאגה מהכוונה לנקוט סנקציות במהירות רבה כל-כך, במיוחד לנוכח העובדה שלא ברור אם קדאפי ישרוד עוד כמה שבועות. צרפת, מנגד, עומדת בראש המדינות המקדמות את הסנקציות נגד קדאפי, שמושל בארצו כבר 42 שנה.

בעוד שבמוסדות האיחוד האירופי והאו"ם דנים בנקיטת צעדים נגד קדאפי, בלוב נמשכים העימותים בין אנשיו לבין פעילי המחאה. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה הערב על חילופי אש כבדים ברחובות טריפולי, אחרי שמוקדם יותר דווח כי עוד חמישה בני אדם נהרגו מירי בפרבר של הבירה הלובית. אחר הצהריים הודיעו מורדים במזרח לוב כי השתלטו על רוב שדות הנפט ממזרח לעיר רס לנוף, והבהירו כי בכוונתם לכבד את ההסכמים הנוגעים לנפט "כל עוד הדבר יתאם את האינטרסים של העם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות