אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקום לדאגה? ניצני התקוממות גם בסעודיה צילום: בלומברג

מקום לדאגה? ניצני התקוממות גם בסעודיה

האם תרחיש האימה של שוק האנרגיה העולמי עומד להתרחש? מקורות ערביים מדווחים כי במזרח סעודיה - האזור שבו מרוכזת תעשיית הנפט של הממלכה - מתקיימות הפגנות מחאה נגד המשטר. במקביל, סעודיה מאיצה את תפוקת הנפט שלה כדי לכסות על המכסה של לוב

25.02.2011, 22:00 | דורון פסקין

האם תרחיש האימה של שוק האנרגיה העולמי עומד להתרחש? אתרי אינטרנט ערביים מדווחים כי ביום שישי התקיימו במזרח ערב הסעודית מספר הפגנות מחאה לא אלימות במזרח סעודיה, שם מרוכזת תעשיית הנפט של הממלכה.

לפי הדיווחים, ההפגנות התרחשו במחוז קטיף, שם יש רוב שיעי. בהפגנות קראו המפגינים לשחרר 9 עצורים שיעים מאז 1996 החשודים במעורבות בפיגוע בעיר אלחובאר נגד חיילים אמריקאיים ש-19 מהם קיפחו את חייהם. החשודים הללו מוחזקים ללא משפט. עם זאת, בהפגנות גם הושמעו סיסמאות נוספות הדורשות חירויות.

לפי הדיווחים, הפגנה של כ-200 צעירים שיעים בקטיף התקיימה כבר ביום חמישי למשך כשעה. המפגינים התפזרו ללא התערבות המשטרה. בינתיים נראה כי ההפגנות הן בפרופיל נמוך ובשליטה.

במקביל, החלה ערב הסעודית להגביר ביום שישי את תפוקת הנפט שלה כדי לכסות על המכסה של לוב. הסעודים החלו להפיק בכל יום כ-9 מיליון חביות ביום. בשל המהומות בלוב נפסקה שם כמעט לחלוטין תפוקת הנפט. בימי שגרה סיפקה לוב לשוק העולמי כ-1.3 מיליון חביות נפט ביום.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות