אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווחים: "פרו שוקלת לשפוט את השופט דן כהן בעצמה"

דיווחים: "פרו שוקלת לשפוט את השופט דן כהן בעצמה"

לפי דיווחים בפרו, כהן לא מוסגר לישראל כחלק מניסיון של הרשויות הפרואניות להביא להסגרת טייס חיל האוויר לשעבר משה רוטשילד, החשוד בסחר בנשק

01.03.2011, 07:05 | איתי הר אור

ממשלת פרו שוקלת להעמיד לדין במדינה את השופט לשעבר דן כהן בגין המעשים המיוחסים לו בישראל, כך מדווחים בימים האחרונים כלי תקשורת במדינה. האפשרות עלתה לאחר שנשיא פרו סירב לבקשת ההסגרה של משרד המשפטים הישראלי, בטענה שלא קיים הסכם הסגרה בין המדינות. כהן, שנמלט מישראל ב־2005, הואשם בקבלת שוחד בגובה 4.1 מיליון דולר בעת שכיהן בדירקטוריון חברת החשמל.

משרד המשפטים הישראלי פעל להסגרתו של כהן על בסיס עקרון ההדדיות, אך עד כה המאמצים נכשלו. בימים האחרונים צוטט בתקשורת הפרואנית מקור במשרד המשפטים המקומי, האומר כי "ההדדיות שישראל מבקשת היא מוגבלת מכיוון שישראל אינה מאפשרת הסגרה של אזרחיה, אלא רק בעלי אזרחות זרה בשטחה".

"ישראל הסכימה לשפוט את כהן בפרו"

סיבה ממוקדת יותר לסירוב לבקשת ההסגרה, לפי הדיווחים בפרו, היא ניסיון של רשויות המשפט במדינה להביא להסגרתו מישראל של טייס חיל האוויר לשעבר משה רוטשילד, כדי שיעמוד בפני האישומים שהוגשו נגדו ב־2001. רוטשילד מבוקש בפרו בחשד שבשנות התשעים תיווך במכירות כלי נשק בשוק השחור. רוטשילד חשוד כי היה מעורב בעסקאות לרכישת מטוסי קרב מבלארוס עבור חיל האוויר ומשטרת פרו, וכי שיחד את ראש שירותי הביטחון דאז ולדימירו מונטסינוס.

עוד דווח בתקשורת בפרו כי ראש המחלקה הבינלאומית בפרקליטות בישראל, גל לברטוב, הודיע ללימה כי ירושלים מוכנה לשתף פעולה עם מערכת המשפט בפרו בהעמדתו של רוטשילד לדין, וכי ישראל יכולה לנצל את האופציה המשפטית, שלפיה כהן יישפט וייענש בלימה על הפשעים שביצע בישראל. עוד פורסם כי בפרו דחו את הטיעונים שהעלה הקונסול הישראלי, ולפיהם "השפעה פוליטית" לטובתו של כהן עמדה מאחורי החלטת הממשלה המקומית.

בתוך כך פורסם בפרו כי התובע הפרואני האחראי על תחום הפשע המאורגן, חורחה צ'אבז, מתכוון להאשים את כהן ואשתו בהלבנת כספים. צ'אבז טוען שכספים שהועברו לחשבון הזוג עשויים להיות קשורים לשוחד שקיבל כהן לכאורה בישראל.

סנגורי כהן: לא ניתן להעמידו לדין בפרו

סנגוריו של כהן, עוה"ד אלי זהר ואיתן מעוז: "האפשרות שכהן יעמוד לדין בפרו על עבירות שקשורות לכתב אישום שהוגש בישראל היא תיאורטית משפטית, ובלתי אפשרית פרקטית. לעניין הלבנת ההון, מדובר בחקירה בפרו, ואנו סבורים כי תסתיים בלא כלום שכן לא נעברה כל עבירה".

ממשרד המשפטים נמסר: "ישראל מעולם לא נתבקשה להסגיר את רוטשילד, דבר שהרשויות בפרו אישרו. מעבר לכך - אין בין זה לבין עקרון ההדדיות דבר, שכן ישראל ביקשה להסגיר לה אזרח ישראלי, והדדיות משמעה נכונות להסגיר לפרו אזרח פרואני, כפי שישראל אכן התחייבה עקרונית. התחייבות להסגיר אזרח ישראלי לפרו אינה חלק מההדדיות". מהפרקליטות נמסר: "לא מוכרת לנו כל פנייה בדבר שיתוף פעולה של המחלקה הבינלאומית בהעמדת דן כהן לדין בפרו, ואם וכאשר תגיע כזאת נשיב לה לגופה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות