אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראל וסין יקדמו שיתופי פעולה כלכליים צילום: צביקה טישלר

ישראל וסין יקדמו שיתופי פעולה כלכליים

שר התמ"ת ומקבילו הסיני סיכמו את דיוני הוועדה הכלכלית החמישית בין ישראל לסין; במסגרת הביקור נחתם מזכר הבנות בין מכון היצוא הישראלי למכון לפיתוח הסחר הסיני לפיו יקדמו ויפתחו את שיתוף הפעולה הכלכלי

02.03.2011, 19:07 | טל ליטמן

שר התמ"ת שלום שמחון ומקבילו הסיני סיכמו היום (ד') את דיוני הוועדה הכלכלית החמישית בין ישראל לסין. במסגרת הדיונים נחתם מזכר הבנות בין מכון היצוא הישראלי לבין המכון לפיתוח הסחר הסיני. על המזכר חתמו אבי חפץ, מנכ"ל מכון היצוא הישראלי וזאנג צ'אמואי (Zhang Chaomei) מנכ"ל המכון לפיתוח הסחר הסיני.

על פי מזכר ההבנות, יפעלו שני הגופים במטרה לקדם ולפתח את שיתופי הפעולה הכלכליים וההזדמנויות העסקיות בין המדינות. כן מתחייבים הצדדים להאיץ חילופי משלחות נכנסות ויוצאות ולקדם פעילויות שיווק כגון תערוכות, סמינרים ופרסומים משותפים במטרה לחזק את שיתופי הפעולה הכלכליים בין המדינות.

יו"ר מכון היצוא, עמי אראל ציין כי סין, מקבעת את מעמדה כאחד מיעדי היצוא החשובים והצומחים ביותר של ישראל כיום. מבין מדינות היעד המרכזיות של היצוא הישראלי רשם הייצוא לסין (ללא יהלומים) את העלייה הגבוהה ביותר בשנה האחרונה בשיעור של כ-98% והסתכם בכ-1.7 מיליארד דולר.

בפגישת עבודה שהתקיימה בין השר שלום שמחון ובין מקבילו הסיני, דנו השניים בפרויקטים בעלי השפעה מהותית על התפתחות יחסי הסחר בין המדינות, כולל הקמת מרכז מחקר ופיתוח ישראלי-סיני בסין, ומרכז מו"פ משותף נוסף בישראל, בדיקת היתכנות להסכם סחר חופשי, הגברת שיתוף הפעולה בתחום טכנולוגיות המים וקיום יום חדשנות לאומי בשנת 2012 בסין. במהלך הפגישה ביקש שמחון את עמיתו לבחון אפשרות להקמת חברה ממשלתית משותפת לישראל ולסין שתקדם שיווק טכנולוגיות מים בסין ובכל העולם.

כמו כן, דנו השרים בסוגיות סחר הנוגעות לפעילות של חברות ישראליות הנתקלות בקשיים בסין וסוכם על שיתוף פעולה צמוד של המשרדים במטרה למצוא פתרון לבעיות אלו.

השר שמחון ציין כי ליחסי הסחר בין המדינות חשיבות אסטרטגית וכי התפתחות הסחר בין המדינות הינה מרשימה. השר שמחון הדגיש כי העובדה שהשר צ'ן מצא לנכון לטוס במיוחד לישראל לצורך קיום המפגש מעידה על חשיבות שיתוף הפעולה התעשייתי- טכנולוגי בין המדינות.

במהלך הדיונים של הוועדה המעורבת התקיימו דיונים בסוגיות סחר הנוגעות לשתי המדינות. משרד התמ"ת הישראלי ומשרד הסחר הסיני הסכימו לשתף פעולה במספר תחומים בהם שיתוף פעולה בארגון הסחר העולמי בנושאי רכש ממשלתי, עריכת סקרי היתכנות משותפים לטובת הקמת פרויקטים תשתיתיים, חילופי מומחים ומידע אודות הליכי תקינה ותיעוד מוצרים, קידום תערוכות בישראל ובסין, שמירה על זכויות קניין, מחקר ופיתוח תעשייתי, הגנה על השקעות ופרויקטים משותפים בתחומי החקלאות והתיירות.

בנוסף, התקיים מפגש בארגון משרד התמ"ת אשר התמקד בשיתוף פעולה בפרויקטים בישראל ובסין בו השתתפו עשרות אנשי עסקים מהמשלחת הסינית ונציגי חברות ישראליות. במהלך ימי הוועדה קיים שר הסחר הסיני פגישות עם נשיא מדינת ישראל, מר שמעון פרס, עם ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו ועם שר התחבורה, מר ישראל כץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות