אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העיקר שיש בקרה תקציבית צילום: אי פי אי

העיקר שיש בקרה תקציבית

האינטרסים של גופים פוליטיים קשורים קודם כל לפוליטיקה ורק אחר כך לכדורגל או לכסף. וגם: הצעה שעשויה לשנות את חייו של מי שאחראי למשכורות הענק של הכדורגלנים

03.03.2011, 18:19 | אוריאל דסקל

הבקרה התקציבית סיימה השבוע את החישובים לתוספות של תקציבי הקבוצות משוק ההעברות השחקנים החורפי. לפי החישובים, הקבוצות הוציאו 30 מיליון שקל על שחקנים בחלון ההעברות. סך תקציבי הקבוצות עלה ב-40 מיליון שקל ליותר מ-500 מיליון שקל.

את המסמכים האלה שחררו בדרך כלל לתקשורת. אלא שהשנה החליטו בהתאחדות שזה לא יקרה יותר דרך הבקרה התקציבית אלא דרך ההתאחדות – אחרי שתעבור על המספרים ותחליט מה לפרסם כדי לצאת באור חיובי.

בקשר למספרים – ובכן, מדובר על הוצאה גדולה במאות אחוזים מההוצאה בשנה שעברה (אז הקבוצות הוציאו כ-3 מיליון שקל) וזה לא שההכנסות הטבעיות עלו בשיעור דומה. זה המשך ישיר להפקרות הכלכלית של חלק מהקבוצות, שבסופו של דבר תתגלגל לאוהדים במחירי כרטיסים ומחירים אחרים.

האם ההתאחדות לכדורגל, שטוענת כי היא גוף שקוף תאפשר גישה למספרים של הקבוצות לציבור הרחב? את זה נראה בשבוע הבא.

פיפ"א – לטובת עצמה

עוד השבוע: פיפ"א גוף פוליטי שנלחם בעד שקיפות וקידום הכדורגל הוציא את הדו"חות הכלכליים שלו, ושוב הזכיר לנו למה מדובר בארגון שכולם אוהבים לשנוא.

לפני שנה יצא ספ בלאטר, נשיא פיפ"א, נגד התחושות "האנטי אפריקניות" לקראת מונדיאל 2010 בקיץ. "יש הרגשה של אנטי-אפריקניות במה שנקרא 'העולם הישן'. הקולוניאליזם של ה-100 השנים האחרונות הגיע לאפריקה רק כדי לנצל אותה, לקחת ממנה את כל הדברים. אין שום כבוד לאפריקה. פיפ"א נותנת חזרה לאפריקה". בלאטר, כהרגלו, אומר משהו נכון חלקית אבל מכל הסיבות הלא נכונות.

פיפ"א לא החזירה ולו גרם אחד מהכמויות האדירות של המשאבים שלקח העולם הישן מאפריקה ולמען האמת הרוויחה לפחות 140 מיליון דולר בזכות מונדיאל נקי ממיסים בדרום אפריקה. בינתיים בדרום אפריקה מתאמצים למצוא מה פיפ"א החזירה בדיוק לאפריקה.

לפי מחקר חדש של משרד התיירות של דרום אפריקה, כלכלתה הכניסה 3.6 מיליארד רנד (כ-523 מיליון דולר) מהמונדיאל. לפי המחקר, יותר מ-309 אלף תיירים הגיעו למדינה ותדמיתה השתפרה פלאים. עם זאת, לעומת הוצאות הממשלה של יותר מ-5 מיליארד דולר על תשתיות לקראת המונדיאל, נראה שהחזר של 523 מיליון דולר (זה היה 519 מיליון דולר לפני כמה חודשים) לא ממש עומד בציפיות.

בנוסף, לפי המספרים החדשים האבטלה בדרום אפריקה בקרב צעירים בערים עומדת על 57%. בכל המדינה המספר מפחיד פחות אבל עדיין לא נתפס – 24.5%.

פיפ"א לעומת זאת יכולה רק ליהנות מהמונדיאל. הכנסותיה לשנים 2007-2010 לקראת המונדיאל ממכירת זכויות שידור' ספונסרשיפ ועוד עמדו על שיא של 3.2 מיליארד דולר. הרזרבות שיש בידי פיפ"א עלו ב-140 מיליון דולר לסביבות ה-1.2 מיליארד דולר. בוא נאמר שפיפ"א הרוויחה יותר מהמונדיאל הזה מאשר אפריקה.

הצעה לסדר היום. של בוסמן

בשנת 1995 הגיע לסיומו מסע הצלב האישי שעבר ז'אן מארק בוסמן עם פסיקה היסטורית של בית המשפט האירופי הגבוה לצדק. המאבק לקח חמש שנים ובסופו נוצר חוק על שמו של השחקן הבינוני. החוק אפשר לשחקנים להשתחרר מהחוזה שלהם והעביר לידם כוח אדיר שהביא לעלייה ניכרת במשכורת השחקנים.

הקרב של בוסמן איפשר לשחקנים לנוע בחופשיות ברחבי האיחוד האירופי ולעזוב את הקבוצה בתום החוזה שלהם עמה ללא פיצוי לקבוצתם. האיום הזה, אפשר לשחקנים לעלות את שכרם בצורה אדירה רק על ידי איום שיעזבו ללא תמורה בזכות החוק שעל שמו של בוסמן.

בוסמן חי היום בבלגיה וצריך ללכת ללשכת האבטלה שם הוא מקבל כ-800 יורו בחודש. השבוע אמר בראיון לתחנת רדיו בצרפת כי הוא מעוניין בנתח מסוים מהחוזה של שחקנים כמו וויין רוני, שחקנים שמשתמשים בחוק שעל שמו כדי לקבל חוזה חדש ולקבל סכומים של כ-40 אלף יורו ביום.

שחקני הכדורגל צריכים להראות טיפה סולידריות לאיש שנלחם ונותר ללא עבודה וכסף כדי שהם יוכלו ליהנות מצ'ק שמן במיוחד.

מה עם משחק צדקה בהשתתפות כל הכוכבים הגדולים באצטדיון כמו אצטדיון האמירייטס בסוף העונה. בוסמן יקבל את כל ההכנסות ממשחק כזה. ארסנל מייצרת הכנסה של 2.5 מיליון ליש"ט, בערך, למשחק. בוסמן יכול לחיות בכבוד עם חצי מהסכום הזה – סכום שלא אמור להיות בעייתי מדי להשיג ולהעביר לו.

וצריך שזה לא יהיה סתם משחק צדקה משעמם. זה צריך להיות יותר כמו אולסטאר אמריקאי. אנשים יבואו לראות את כריסטיאנו רונלדו וליאונל מסי, שני השחקנים הטובים בעולם, בוחרים את הקבוצה שלהם כמו בשכונה – או כמו באולסטאר של ה-NHL.

אם זה יעבוד זה עוד עשוי להפוך למשחק שנתי. האולסטאר של הכדורגל שהכנסותיו יועברו לצדקה. אבל בינתיים, צריך לדאוג לבוסמן. מגיע לו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות