אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המורדים בלוב לעולם: אנחנו מייצגים את המדינה, עזרו לנו צילום: אי פי אי

המורדים בלוב לעולם: אנחנו מייצגים את המדינה, עזרו לנו

מנהיגי האופוזיציה בבנגזי רוצים להגיע לטריפולי. הם הקימו "ועדת משבר" ומנסים לזכות בלגיטימציה בינלאומית. בינתיים, הקרבות נמשכים

05.03.2011, 23:45 | סוכנויות הידיעות

המועצה הלאומית של לוב, שהכריזה על עצמה כממשלה חלופית, הצהירה היום כי היא "המייצגת הבלעדית" של המדינה, וכי היא שואפת לפעול גם מטריפולי, שעדיין תחת שליטת קדאפי. כמו כן קראה שוב למעצמות להטיל סגר אווירי על שמי לוב.

אחרי כינוס רשמי ראשון בעיר המזרחית בנגזי, אמר ראש הממשלה החלופי, מוסטפה עבד אל-ג'ליל, במסיבת עיתונאים כי מונתה "ועדת משבר" עם שלושה חברים שיטפלו בין היתר בנושאי צבא ויחסי חוץ. עבד אל-ג'ליל היה עד לפני כעשרה ימים שר המשפטים בממשלתו של קדאפי.

אחד מאנשי המורדים אמר שהם יצרו קשר עם דיפלומטים לובים ש"כבר הודיעו על תמיכתן בעם". במקביל, קראו לעולם לפעול - אך באופן מוגבל. הם ביקשו ממעצמות המערב להטיל סגר אווירי על לוב, אך דחו את האפשרות שכוחות צבא זרים ייכנסו למדינה. הדגש הושם על איסור על נחיתות בנמלי תעופה בדרום המדינה, לשם לטענתם מגיעים שכירי החרב הזרים של קדאפי.

בשטח, התקדמו המורדים ממזרח ליכוון טריפולי. עדי ראייה בלוב דיווחו הערב כי מטוס קרב מסוג" סוחוי" של הכוחות הנאמנים לשליט מועמר קדאפי, יורט בעיר ראס לנוף. עוד דווח כי שני טייסי המטוס נהרגו. המורדים טענו כי הם יירטו את המטוס בירי נ"מ, אחרי שהצליחו להשתלט באופן מוחלט על עיר הנפט שבמזרח המדינה.

כוחות המורדים הנעים ממזרח למערב הודיעו כי הצליחו להשתלט גם על העיר בן ג'וואד וכי בכוונתם להמשיך ולדחוק את הצבא גם מסירט המבוצרת, עיר הולדתו של קדאפי. עם זאת, במערב נמשכים הקרבות העזים בא-זאוויה, כ-45 ק"מ מצדה השניה של טריפולי, לשם הזרים קדאפי כוחות גדולים במיוחד כדי לכבוש את העיר מחדש. בסוף השבוע נהרגו לפחות 30 בני אדם בקרבות הללו - שלפי עדי ראייה "יותר גרועים מאשר בעיראק".

בתוך כך משטר קדאפי ממשיך להתכחש לטענות על הרג המוני, ודורש ממועצת הביטחון של האו"ם להקפיא את הסנקציות שהוטלו על המדינה לפני כשבוע. שר החוץ מוסא קוסא שלח מכתב למועצה שבו טען כי רק "כוח מצומצם" הופעל נגד מפגיני האופוזיציה.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות