אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות הסנקציות: קדאפי ממשיך להרוויח מאות מיליוני דולרים מנפט צילום: אי פי אי

למרות הסנקציות: קדאפי ממשיך להרוויח מאות מיליוני דולרים מנפט

על פי מידע שהגיע ל"פייננשל טיימס", סין והודו ממשיכות לקנות נפט לובי, אך במקום שהכסף יגיע לבנק המרכזי של לוב, הוא מגיע היישר לכיסו של קדאפי

05.03.2011, 19:32 | סוכנויות הידיעות

משטרו של שליט לוב מועמר קדאפי ממשיך להפיק רווחים מיצוא הנפט, בשעה שמדינות המערב מטילות סנקציות על ארצו בניסיון לאלץ אותו לוותר על השלטון - כך מדווח ה"פייננשל טיימס". על פי הדיווח, ממשיכים מאות מיליוני דולרים לזרום לקופתו של הדיקטטור הלובי. כך, אף כי התשלומים עבור יצוא הנפט הגולמי מיועדים לבנק המרכזי של לוב, בפועל הם מגיעים ישירות לכיסו של קדאפי - כך מסר לעיתון פקיד בכיר במערב שעסק בסחר בנפט מול לוב.

בשבוע שעבר ייצאה לוב 570 אלף חביות נפט ליום בשבוע הראשון של המהומות, וכאשר החריף המאבק במדינה בשבוע שעבר, ירד היצוא ל־400 אלף חביות ליום. לפי מחיר הנפט העדכני, מדובר ביצוא סחורה בסכום המסתכם בכ־770 מיליון דולר שזרמו אל קדאפי.

כעת נראה כי היצוא הלובי דועך, בעוד שחברות הנפט הגדולות ובעלי המכליות מפסיקות את התקשרותן עם המדינה. המשך סחר עם לוב פוגע במוניטין של אותן חברות, ובמערב לא מוכנים לסכן את השם הטוב גם במחיר של ויתור על עסקאות כדאיות, כשמדובר במשטרו של קדאפי. אבל את החברות הסיניות והודיות מצב עניינים זה מדאיג פחות, והן, על פי הדיווחים, ממשיכות לסחור עם לוב ולרכוש ממנה נפט.

בתוך כך, חברות אמריקאיות לא יכולות להמשיך בביצוע עסקאות מול לוב, מאחר שהחוק אוסר על העברת תשלומים לגורמים הנמצאים תחת סנקציות של האו"ם. עם זאת, קיימת פרצה המאפשרת להפוך חשבונות של נותני שירותים לוביים לפיקדון נושא ריבית, לשם יופקד בעתיד התשלום עבור הסחורות והשירותים שהוענקו בתקופת הטלת הסנקציות. במשרד האוצר קראו לכל המוסדות הפיננסיים להיות ערניים ולמנוע שימוש בפרצה זו. "אנו מצפים כי כל פעולה פיננסית לטובת קדאפי או בני משפחתו תיחסם על ידי הגורמים שלו", אמר נציג האוצר האמריקאי ל"פייננשל טיימס".

גם בסוכנות האנרגיה הבינלאומית עוקבים אחר מילוי הסנקציות, בעיקר באמצעות פיקוח על הפקת הנפט בלוב. מנתוני הארגון עולה כי תפוקת הנפט בלוב ירדה למיליון חביות ליום, לעומת 1.58 מיליון חביות ערב פרוץ המשבר. עם זאת, הם מזכירים כי בידי קדאפי עדיין נותר המאגר הגדול במדינה, ובאמצעות נמלים שמחזיקים אנשים הוא מסוגל להמשיך לייצא נפט ולהרוויח קרוב ל־200 מיליון דולר בשבוע.

היום נמשכו הקרבות בין המורדים לבין נאמני קדאפי. בתוך כך, משטר קדאפי ממשיך להתכחש לטענות על הרג המוני, ודורש ממועצת הביטחון של האו"ם להקפיא את הסנקציות שהוטלו על המדינה לפני כשבוע. שר החוץ מוסא קוסא שלח מכתב למועצה שבו טען כי רק "כוח מצומצם" הופעל נגד מפגיני האופוזיציה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות