אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זהירות, קישורים על ה-Wall: מתקפת ספאם הציפה את פייסבוק

זהירות, קישורים על ה-Wall: מתקפת ספאם הציפה את פייסבוק

מומחי אבטחה מזהירים שהרשת החברתית נפגעה בימים האחרונים מכמות גדולה של הודעות ספאם, שמפיצות את עצמן בניגוד לרצון הגולש

06.03.2011, 17:12 | סוכנויות הידיעות

חבר בפייסבוק פירסם קישור מעניין באנגלית על הקיר שלו? כדאי שתבדקו טוב שהוא באמת עומד מאחוריו. בתוך 24 שעות במהלך סוף השבוע נפגעה פייסבוק מחמש התקפות ספאם שונות.

לפי מומחי אבטחה, מדובר בכמות הספאם הגדולה ביותר שהופיעה על קירות המשתמשים בזמן כל כך קצר. לחיצה על ההודעה מדביקה את המחשב של הגולש בתוכנה זדונית, שגורמת לו להפיץ הלאה את ההודעות בניגוד לרצונו. מאז המתקפה פעלה פייסבוק להסרת הלינקים, והיום (א') נוכחותם כבר פחתה.

בטק-קראנץ' דווח כי פייסבוק לא היה האתר החברתי היחיד שסבל מהתקפה בימים האחרונים: וירוס חדש, המכונה tweeterviewer, הופיע בציוצים של רבים ממשתמשי טוויטר. הווירוס מסתייע בשירות הלינקים bit.ly, ששימוש בו נפוץ במיוחד בטוויטר, כדי להסוות את האתר שאליו הוא מפנה.

לחשוב לפני שמקליקים

לטענת אורבן שרוט מ-ESET, פייסבוק (וגם רשתות חברתיות אחרות) פגיעה יותר לספאם מאשר אתרים אחרים: "המשתמשים מאמינים להודעות שהם רואים על הקירות של החברים שלהם, ולא חוששים להקליק עליהן. פושעי הסייבר מנצלים לרעה את ההתנהגות הזו, ומפציצים באופן קבוע את פייסבוק בספאם".

"כיוון שיש למעלה מחצי מיליארד משתמשים בפייסבוק, האתר הפך לעסק המגלגל מיליוני דולרים עבור פושעי הסייבר", מוסיף שרוט, "תוכנת אנטי וירוס טובה ומעודכנת יכולה להגן מפני הורדת תוכנות זדוניות, אך היא אינה יכולה להגן על הקיר בפייסבוק. אם תקליקו על הודעת ספאם אתם עלולים להדביק את המחשב שלכם, וזה יתפשט לחברים שלכם".

לדברי שרוט, ברוב המקרים נתקלים הגולשים בלינק מעניין שמופיע על הקיר של אחד מחבריו. המשתמש הסקרן לוחץ על ההודעה כדי לצפות בסרטון שהיא כביכול מקשרת אליו, ומובל לדף אחר - לפעמים עדיין בתוך פייסבוק, ובמקרים מסוימים לדף חיצוני שבו נמצאת התוכנה הזדונית.

"בדף החדש, המשתמש לרוב חייב ללחוץ לייק על הודעת הספאם, או שעליו לעשות דברים אחרים, כמו לענות על שאלון, להתקין אפליקציית פייסבוק שמחייבת גישה למידע האישי, להירשם לשירות מוזל לטלפונים סלולריים, או להוריד את התוכנה הזדונית במסווה של סרטון".

"על ידי אישור הפעולות הללו, המשתמשים עצמם מדביקים את המחשבים שלהם בווירוס, ועוקפים את תוכנות האבטחה", הוא מסביר, "ההגנה האפשרית היחידה היא עירנות של המשתמש ומחשבה לפני הקלקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות