אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב: ביהמ"ש לענייני משפחה יפסיק לדון בסכסוכים עסקיים אזרחיים צילום: shutterstock

בקרוב: ביהמ"ש לענייני משפחה יפסיק לדון בסכסוכים עסקיים אזרחיים

לפי הצעת חוק חדשה שאושרה בוועדת השרים, סכסוכים בין בני משפחה שאינם בני זוג יעברו לסמכות בתי המשפט האזרחיים

06.03.2011, 18:26 | משה גורלי

בקרוב יוצאו סכסוכים עסקיים אזרחיים בין בני משפחה (למעט בני זוג) מסמכותם של בתי המשפט לענייני משפחה ויוגשו בעתיד לבתי המשפט האזרחיים - כך עולה מהצעת חוק של ח"כ יריב לוין אשר אושרה היום (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה ונחשפה לראשונה ב"כלכליסט".

עד לשינוי הנוכחי, לשון החוק והאופן בו פורש על ידי בתי המשפט יצרו קושי במקרים בהם מוגשת תובענה שהעילה והסעד הם מהתחום האזרחי המובהק, אך נדונו בבתי משפט למשפחה כי המקור וגורם הסכסוך היה בין בני משפחה שאינם בני זוג. למשל, במקרה בו מוגשת תובענה שנוגעת לחלוקת מניות בחברה המצויה בבעלות בני משפחה שאינם בני זוג.

החוק המוצע , נאמר בדברי ההסבר, "יקטין את העומס המוטל על בתי המשפט לענייני משפחה...בלא שתהיה לכך השפעה ממשית על בתי משפט השלום ובתי המשפט המחוזיים אליהם הן יועברו".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
זה לא מספיק להקטנת העומס בבתי המשפט למשפחה
סכסוכי המשפחה נמרחים לאורך שנים. נפתחים אין ספור תיקים ובקשות. בעצם בענייני משמורת והסדרי ראייה, אין בכלל שיפוט. הכל בידיים של העובדות הסוציאליות. ועל כן, אם כבר מתקנים את החוק אז: (1) בין בני זוג תוגש תביעה אחת ובה יפורטו כל הסעדים המבוקשים, (2) משמורת והסדרי ראייה יקבעו להוכחות בלי קדם תוך חודש. בית המשפט יחליט על סמך ראיות אם צריך "תסקיר", ואם צריך לערב פקידות סעד, אחרת ינתנו הסדרי הראייה המקובלים, (3) המזונות הקבועים ישמעו חודש אחרי המשמורת פלוס הסדרי ראייה, אסור לתת למזונות זמניים לתפוח בהוצל"פ, כאשר מגיעים למשפט, "החולה כבר נפח את נישמתו". צריך כלל שהורה אינו יוצא מבית המשפט מבלי לדעת מתי הוא רואה את ילדיו בפעם הבאה. פקידות הסעד לא צריכות להיות מעורבות בכל תיק, בית המשפט צריך לשמוע הוכחות כאשר הן טריות, ולא שנים אחרי הקרע.
יעל המייעלת  |  06.03.11
1.
תעבירו את התביעות לבתי הדין הרבניים, תעשו טובה לעם הזה!!!
אתם קורסים, והדינים שלכם לא יוצאים על פי דת משה וישראל, אז תפסיקו לעסוק בעסקי ממון, ותעבירו את התחום לאויבים שלכם, זה יקל עליכם, ועל העם, ויהיה לטובת כולם, והציבור ירוויח מכך המון!!! לפחות תאפשרו את האופציה הזאת לדתיים, זה כבר יוריד חצי מהנטל...
אסף , נגב  |  06.03.11