אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השורה התחתונה: 4 המלצות קנייה ושורט אחד משוק הפארמה

השורה התחתונה: 4 המלצות קנייה ושורט אחד משוק הפארמה

אקסלנס ממליצים על מדטרוניק, אפסילון בעד ג'ונסון אנד ג'ונסון, אופנהיימר תומכים באנדו, אי.בי.אי הולכים על טבע ואלומות ספרינט מזהירים מפני השקעה בנובל ביוקר

08.03.2011, 07:18 | רימונה פרקש ברוך

מדטרוניק (MDT)

ממליץ: אופיר נבות

מדטרוניק פועלת בתחום הטכנולוגיה רפואית - שסתומי לב, קוצבי לב וטיפולים מיוחדים להקלת כאב. החברה פעילה ביותר מ־120 מדינות. היא הוקמה בשנת 1957 ונושקת כיום לשווי שוק של 43 מיליארד דולר. פעילותה מתמקדת בשווקים מפותחים (60% בארה"ב ו־25% באירופה, השאר באסיה) - מה שעשוי להוביל ליציבות במכירות לצד הזדמנויות להתרחבות בשווקים המתעוררים.

מערכת לבדיקת עמוד שדרה של מדטרוניק, צילום: בלומברג מערכת לבדיקת עמוד שדרה של מדטרוניק | צילום: בלומברג מערכת לבדיקת עמוד שדרה של מדטרוניק, צילום: בלומברג

הסיכוי: תשואת הדיבידנד עלתה ל־2.26% לאחר שרשמה בחמש השנים האחרונות צמיחה שנתית של 19% ושיפור ממוצע של 9.5% ברווח. כיום היא נסחרת במכפיל של 11.25 לעומת מכפיל 12 בענף. בסוף 2010, לאחר כמה תיקונים ברפורמה של הממשל בארה"ב, חזר סקטור הציוד הרפואי לעליות חדות, ובשנה האחרונה הוא השיג תשואה של 13.4% לעומת 2.6% בסקטור הבריאות. מחודש ינואר רשמה המניה עלייה נאה של 7.8%.

הסיכון: תשואת הרווח הצפויה נמוכה יחסית, ומלבד זאת הסקטור עשוי להיות מושפע מהתנודתיות בשוק ומקיצוצים בתקציבי הממשל.

השורה התחתונה: המניה נסחרת במכפיל של 11.3, הנמוך מהמכפיל הענפי. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי תשואת הרווח הצפויה נמוכה יחסית.

הכותב הוא מנהל השקעות באקסלנס נשואה

ג'ונסון & ג'ונסון (JNJ)

ממליצה: דפנה יגור

ג'ונסון אנד ג'ונסון היא חברת הפארמה הגדולה בעולם ואחת המובילות בתחום הציוד הרפואי. בבעלותה 200 חברות־בנות הפועלות בתחומי התרופות, הצריכה והציוד הרפואי והדיאגנוסטי.

הסיכוי: בשנים האחרונות החברה צומחת בממוצע שנתי בשיעור חד־ספרתי גבוה תוך שמירה על שיעורי רווחיות גבוהים ויציבים, ומייצרת מזומנים בשיעור כ־25% מההכנסות, שחלקם מגיעים לכיסו של המשקיע דרך חלוקת דיבידנדים ודרך רכישה עצמית של מניות. לחברה יש יתרת מזומנים של כ־11 מיליארד דולר, שמאפשרים לה להמשיך באסטרטגיה של מיזוגים ורכישות ולהגביר את חשיפתה בשווקים המתפתחים שבהם טמון פוטנציאל צמיחה גבוה יותר.

הסיכון: המניה נסחרת במכפיל רווח חזוי של12 ל־2011, שהוא נמוך משמעותית מהמכפיל הממוצע ההיסטורי. הדבר נובע, בין היתר, מבעיות ייצור במפעל מוצרי הצריכה שגרם לאיסוף מוצרים מהמדפים ולפגיעה בתדמיתה של החברה. בנוסף, היא סובלת מלחץ בשולי הרווח בשל רפורמת הבריאות בארה"ב וקיצוץ תקציבי הבריאות באירופה.

השורה התחתונה: חברה מגוונת ומפוזרת גיאוגרפית. בקופתה מזומן שיאפשר הגדלת החשיפה לשווקים המתפתחים, שם פוטנציאל הצמיחה גבוה יותר.

הכותבת היא אנליסטית באפסילון בית השקעות

פלסטרים של ג פלסטרים של ג'ונסון אנד ג'ונסון | צילום: איי פי פלסטרים של ג

 

אנדו (ENDP)

ממליץ: סרגיי וסצ'ונוק

תרופות של אנדו תרופות של אנדו תרופות של אנדו

אנדו פארמצבטיקלס (Endo Pharmaceuticals) היא יצרנית תרופות המתמחה בטיפול בכאב. לחברה מגוון תרופות אתיות וגנריות, ומאז היווסדה ב־1997 היא התפתחה במהירות בזכות אסטרטגיה מוצלחת המשלבת רכישות וצמיחה אורגנית. מחזור הכנסותיה השנתי ב־2010 הגיע לכ־2 מיליארד דולר ורווחיותה נאה.

הסיכוי: בשנים האחרונות הצטמצם נתח מכירות תרופת ה־Lidoderm לטיפול בכאבים וגירוי עור מכ־60% לכ־30%, ואילו נתח מוצריה האחרים גדל. אנדו רכשה לפני כחצי שנה את יצרנית התרופות הגנריות ההולנדית Qualitest, והגדילה את צנרת המוצרים העתידיים שלה. אנדו מתכוונת להביא לשוק גרסה משופרת של תרופת הדגל שלה OPANA לטיפול בכאבים, שנה לפני מועד פקיעת הפטנט.

הסיכון: בתחילת השנה פרסמה החברה את תחזיותיה ל־2011, שבה היא צופה הכנסות בטווח של 2.3–2.2 מיליארד דולר, עם רווח נקי בטווח של 4.15–4.25 דולרים למניה, תחזית שמשקפת לה מכפיל רווח נמוך של כ־8.5, פחות מהמכפיל הממוצע בענף.

השורה התחתונה: תחזיותיה של החברה לשנת 2011 משקפים לה מכפיל רווח של 8.5, הנמוך ממכפיל הרווח הממוצע של המתחרות בענף.

הכותב הוא אנליסט בכיר בבית ההשקעות אופנהיימר ישראל

טבע (TEVA)

ממליצה: נתלי גוטליב

טבע היא יצרנית הגנריקה הגדולה בעולם. אף על פי שעיקר מכירותיה הוא מהתחום הגנרי, לטבע יש פעילות ענפה גם בתחום האינובטיבי, המובל כיום על ידי מוצר הדגל, הקופקסון, המיועד לטיפול בטרשת נפוצה.

הסיכוי: בתקופה הקרובה מניית טבע תושפע משורה של אירועים, בעיקר מהתוצאות המלאות מהניסוי המתקדם של החברה בלקווינימוד, המוצר האוראלי לטיפול בטרשת נפוצה. אירועים נוספים שעומדים על סדר היום הנם פתרון בעיות האיכות שהתגלו במפעלי החברה, השקה בסיכון שבה הפסידה טבע לפני כשנה והמשך קידום שיתופי הפעולה של החברה (כלל ביוטכנולוגיה ו־OncoGenex לדוגמה).

הסיכון: הסיכון המהותי היה ונותר הקופקסון שמהווה חמישית מהכנסותיה של טבע ונהנה מרווחיות גבוהה מיתר המוצרים. כל ידיעה הקשורה לקופקסון עלולה להוביל לתנודתיות חדה במחיר מניית טבע. עם זאת, למרות החששות מכניסת מתחרים, ראינו לאחרונה בכמה מקרים כי ה־FDA לא ממהר לאשר גנריקה לקופקסון.

השורה התחתונה: המשך יישום אסטרטגיית הצמיחה, רכישות חדשות והמשך החדירה למדינות מתפתחות ישמרו את מעמדה של טבע ויציבותה.

הכותבת היא אנליסטית בבית ההשקעות אי.בי.אי

נובל ביוקר (NOBN)

ממליץ: אריה טל

נובל (Nobel BioCare) עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של פתרונות עבור תעשיית אסתטיקת הפה כגון מערכות שתלים, גשרים וכתרים. שווי השוק שלה הוא 2.2 מיליארד פרנק שוויצרי.

הסיכון: משנות התשעים ועד 2007 הציגה החברה צמיחה מתמדת, אבל מאז 2008 היא נמצאת בנסיגה בשל התגברות התחרות, ירידות המחירים, הירידה בפעילות (בעיקר בצפון אמריקה ואירופה) ותגובה חלשה של ההנהלה לשינויים בשוק. ואולם לנובל ביוקר התמנה מנכ"ל חדש שייכנס לתפקידו במאי.

ב־2010 רשמה נובל הכנסות של 576 מיליון פרנק, ירידה של 6.4% לעומת השנה שלפניה וירידה של 13.5% לעומת 2007. זאת, כאשר התעשייה צמחה באותה עת ב־3% בשנה. שיעור הרווח התפעולי ירד מ־36% ב־2006 ל־14% ב־2010. לחברה מכפיל רווח תזרימי עתידי (EV/Ebitda) של 13.5, לעומת מכפיל ממוצע של 9 בתעשייה.

הסיכוי: עלייה חדה בפעילות באסיה והעלאת מחירי השירותים והמוצרים של נובל עשויות לשפר מאוד את התמונה.

הכותב הוא מנהל המחקר בבית ההשקעות אלומות ספרינט

השורה התחתונה: החברה נמצאת בנסיגה מ־2008 בשל התגברות התחרות בשוק, הירידה בפעילות והקושי של ההנהלה להגיב לשינויים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות