אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"סניף מגה בחיפה קיבל רישיון חרף חריגות בנייה" צילום: דורון גולן

"סניף מגה בחיפה קיבל רישיון חרף חריגות בנייה"

סוחרים מתחרים הגישו עתירה לביהמ"ש העליון, בטענה כי הרשת שכרה נכס ברמת בגין ששטחו הוכפל ללא היתר

08.03.2011, 10:16 | דותן לוי

עיריית חיפה העניקה רישיון עסק לסניף של חברת מגה ברחוב אורי צבי גרינברג שבשכונת רמת בגין שבעיר, למרות חריגות הבנייה במקום - כך טוענים סוחרים המתחרים בסניף באזור. מערעור שהגישו בעלי המרכול "סופר בגין" לבית המשפט העליון, עולה כי בנכס שנפתח בינואר על ידי חברת מגה קמעונאות, בוצעה בעבר שורה של עבירות בנייה, לרבות תוספות בנייה שכמעט הכפילו את גודלו מ־154 מ"ר ל־280 מ"ר, מבלי לקבל היתר בנייה ומבלי להגיש תוכנית בנייה מסודרת.

עורכי הדין המייצגים את הסוחרים, אורן כ"ץ ושחר לוינזון השותפים במשרד יוסף ישורון ושות', טוענים כי היועץ המשפטי של עיריית חיפה הוציא, בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, לחוק ולפסיקה, הנחיה שלפיה אין כל מניעה לספק רישיון לעסק, אף שאינו עומד בדיני התכנון והבנייה ועבר עבירות בתחום.

מקור התביעה הוא מאבקם של בעלי הסופרמרקט השכן לסגירת העסק שבו נפתח סניף מגה, עוד כששימש כסופרמרקט שכונתי בבעלות אחרת. לדברי עו"ד לוינזון, במשך שנים נאבקה העירייה בערכאות משפטיות נגד בעלי העסק במטרה לסגור אותו. בנובמבר 2010, בעת עבודות השיפוץ לקראת פתיחתו של סניף מגה, אף הוצא לבעליו צו הפסקת עבודות זמני. עם זאת, כאשר פנתה מגה ליו"ר הוועדה לרישוי עסקים בעיריית חיפה כדי לקבל רישיון עסק עקרוני, היא נענתה בחיוב.

הערעור שהוגש לעליון בא לאחר שעתירתם של בעלי הסופרמרקט המתחרה נדחתה בבית המשפט לעניינים מינהליים בחיפה. השופט דחה את העתירה מאחר שלדבריו היא הוגשה בשיהוי, כיוון שעבירות הבנייה בוצעו לפני כ־20 שנה. השופט ציין גם כי הוא סבור שמדיניות העירייה סבירה, ואין בה פגם המצדיק התערבות של בית המשפט. בערעורם טוענים עורכי הדין כי השיהוי בהגשת העתירה איננו נכון, ומכיוון שישנה פגיעה משמעותית בשלטון החוק, אין להתייחס לטענות של עיכוב בהגשת התביעה.

מעיריית חיפה נמסר: "העירייה קבעה נוהל, שלפיו בכל מקום שבו קיימת אפשרות להכשרת עבירת בנייה ומוגשת בקשה להוצאת רישיון עסק - מוציאה העירייה רישיון זמני לתקופת שבה היא נבחנת. מדובר בנכס שבו קיימת עבירת בנייה שנעברה לפני שנים רבות על ידי בעלים קודמים. ביהמ"ש המחוזי דחה את העתירה של המתחרה העסקי ושיבח את פעילותה של העירייה". ממגה לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות