אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל עיריית ת"א נגד מאבק החוכרים: "יש חוכרים שהתבלבלו וחושבים שהם הבעלים" צילום: יעל צור

מנכ"ל עיריית ת"א נגד מאבק החוכרים: "יש חוכרים שהתבלבלו וחושבים שהם הבעלים"

מנחם לייבה הבהיר כי העירייה תפנה חוכרים שלא ישלמו את הסכום שנקבע - 91% מערך הקרקע, והוסיף כי "מדובר במאבק מול בעלי הון ולא מול מסכנים"

09.03.2011, 08:00 | שירלי ששון-עזר

עיריית תל אביב מבהירה את עמדתה בסוגיית חידוש חוזי החכירה במתחמי התעסוקה. העירייה הבהירה אתמול כי חוכר שלא ישלם 91% מערך הקרקע עבור חידוש חוזה החכירה ל־49 שנים נוספות, יעמוד בפני תביעות פינוי ויפונה בסופו של דבר מהנכס.

מדובר בכ־260 דונם מקרקעות העיר תל אביב שחכרו על פי נתוני העירייה כ־24 חברות גדולות במשק, ובהן החברה הכלכלית לירושלים, חברת החשמל ואמפא נדל"ן. חברות נוספות מחזיקות במגרשים בשטחים שבין 500 מ"ר ל־23 דונם, ונוסף עליהן ישנם מאות חוכרים קטנים ששכרו שטחים קטנים.

הטענה המרכזית של החוכרים היא כי בעוד שמינהל מקרקעי ישראל גובה במקרים של חידוש אופציה 13.5% בלבד ממחיר הקרקע, עיריית תל אביב וגובה 91% מערך הקרקע - סכום כמעט זהה למחירה המלא.

מנכ"ל עיריית תל אביב מנחם לייבה יצא נגד טענה זו במפגש עם עיתונאים ואמר כי החלטת העירייה לפני 60 שנה היתה חכמה וצודקת. לדבריו, "החכרת הקרקע נעשתה תוך מחשבה על הדורות הבאים, כדי שגם להם יהיה. יש חוכרים שהתבלבלו וחושבים שאם שילמו 91% הם הפכו לבעלים. אז שלא יתבלבלו: ה־9% שהם לא שילמו הפכו להרבה מאוד כסף ב־60 השנים האלה".

לדבריו, עקרון היסוד במדיניות העירייה פשוט: "יש חוזה, ומה ששילמת זה מה שתקבל. על מה שלא שילמת לא תקבל שום דבר. אם היינו רוצים לחלק מתנות, יש מספיק מסכנים שנחלק להם. שיהיה ברור שהמאבק הזה הוא מול בעלי הון ולא מול מסכנים", טען לייבה.

אברי רביב, אחד החוכרים הקטנים, אמר כי: "לא מדובר פה על בעלי הון. מדובר באנשים שישבו על מחרטה כל חייהם ועכשיו העירייה באה וזורקת אותם לרחוב. העירייה עושה מה שהיא רוצה". לייבה נשאל גם על המאבק הבא שעמו עתידה עיריית תל אביב להתמודד בעוד כ־80 שנה, כאשר ייגמר חוזה החכירה של רוכשי הדירות במתחם השוק הסיטונאי. "גם במקרה הזה גינדי בחרו לחכור את הקרקע ל־80 שנה. הדין הוא אותו דין - מה ששילמת זה מה שתקבל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
עירייה אוכלת יושביה - הסיפור האמיתי למי שרוצה להבין מה בדיוק קורה כאן
החלוקה בין אדמות מנהל ואדמות עירייה היא שרירותית למדי. במקרים מסוימים הגופים אפילו החליפו קרקעות בהסדרים שונים ביניהם. מדינה, עירייה, רשות ציבורית - מטרתן לשרת את הציבור - לא לעשוק אותו!!! טענת העירייה כי יש הבדל מהותי בין אדמת מנהל מקרקעי ישראל לבין אדמות עירייה היא שערוריה פורצת גבול. כתושב תל אביב מילדות פשוט נמאס מההתנהלות של הגוף המסואב הזה!!! אתה מקבל תחושה שכל מה שמעניין את הפקידונים בעירייה זה לעשוק את התושב בכל דרך אפשרית. מבחינת עיריית תל אביב הכול הולך - אחרי חכירה של 60 שנה הם מפרסמים חודשיים לפני תום התקופה מדריך לחוכר עם דרישות מופרכות. אם הצדק היה איתם, הם היו מפרסמים את המדריך שנה לפני תום החכירה כפי שגוף שמתנהל באופן ציבורי וראוי צריךל לעשות. אבל מה... יותר קשה לבצע מחטף עם התרעה מראש, אז מחכים לרגע האחרון. מדובר בעירייה רקובה ואת חולדאי צריך להחליף. עכשיו.
09.03.11
לכל התגובות