אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלכלנים מעריכים: ממשלת יפן תתקשה ללוות את ההון הדרוש לשיקום נזקי רעידת האדמה צילום: אי פי

כלכלנים מעריכים: ממשלת יפן תתקשה ללוות את ההון הדרוש לשיקום נזקי רעידת האדמה

לפי הוול סטריט ג'ורנל, נטל החובות ביפן הוא כבר עכשיו הגרוע ביותר בעולם המתועש, ועומד על קרוב ל-200% מהתפוקה הכלכלית השנתית

11.03.2011, 14:18 | סוכנויות הידיעות

רעידת האדמה הקשה שפגעה בצפון יפן פגעה גם בכלכלה שמתקשה להתאושש מדפלציה ארוכה, ועל פי הערכות הכלכלנים, הממשלה תתקשה ללוות את ההון הדרוש למאמצי הבנייה מחדש.

אסונות טבע מובילים לעיתים קרובות לפרויקטים ציבוריים רחבי היקף שאמורים לתמוך בצמיחה כלכלית. אולם על פי הוול סטריט ג'ורנל הבעיה העיקרית שעומדת בפני הממשלה היא שנטל החובות ביפן הוא כבר עכשיו הגרוע ביותר בעולם המתועש, ועומד על קרוב ל-200% מהתפוקה הכלכלית השנתית.

"יפן אינה במצב טוב להתמודד עם אסון טבע עצום", אומר רוברט סובאראמן, כלכלן בבנק נומורה.

עם זאת, הממשלה כן מקצה כסף לקרן חירום בכל שנה. משרד האוצר מסר כי קרוב ל-200 מיליארד ין (2.41 מיליארד דולר) עדיין נותרו בתקציב עבור השנה הפיסקאלית שמסתיימת ב-31 במרץ, בנוסף ל-350 מיליארד ין בתקציב של שנה הבאה.

יש קרן חירום של 2.4 מיליארד דולר, צילום: אי פי יש קרן חירום של 2.4 מיליארד דולר | צילום: אי פי יש קרן חירום של 2.4 מיליארד דולר, צילום: אי פי

בכירים בממשלה, שהתאספו לישיבות חירום לאחר רעידת האדמה, אמרו כי ינסו לארגן תקציב נוסף שיממן את עבודות הבנייה הנחוצות. אולם, עדיין קשה להעריך את הסכום המלא שיזדקקו לו. בהשוואה, רעידת האדמה מ-1995 עלתה כ-13 טריליון ין למגזרים הציבורי והפרטי.

"לא צופים הפרעות לשרשרת האספקה"

כלכלנים רבים אמרו כי הם מעריכים שהבנק המרכזי במדינה יכריז על אמצעים להחלשת המדיניות המוניטרית בפגישה שצפויה להיערך בשבוע הבא, זאת בניסיון לעלות את האמון בשווקים הפיננסיים. "אחד האמצעים שבהם ינקוט הבנק יכול להיות הזרמת כספים לשוק ההון", אמר הכלכלן סיימון וונג מסטנדרד צ'רטרד.

"עוד מוקדם להעריך את ההשפעה ארוכת הטווח של רעידת האדמה על הכלכלה היפנית. אך ההשפעה על אינפלציית הליבה צריכה להיות מתונה, שכן אנחנו לא צופים הפרעות לשרשרת האספקה", אמר וונג לוול סטריט ג'ורנל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות