אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": מרקוס ובר מחוץ למנופים צילום: עמית שעל

בלעדי ל"כלכליסט": מרקוס ובר מחוץ למנופים

אברהם נניקשוילי וג'קי בן זקן רכשו את מניות השותפה (ASTC (40% של ובר ב־464 מיליון שקל בחלקים שווים לפי המתווה שפורסם ב"כלכליסט"

13.03.2011, 07:36 | גולן חזני

העסקה בין בעלי השליטה במנופים נחתמה בסוף השבוע, כאשר ג'קי בן זקן ואברהם נניקשוילי רכשו את חלקה (39.9%) של חברת ASTC של מרכוס ובר ודניס גמהברמוב תמורת 464 מיליון שקל - לפי הסיכום שעיקרו פורסם ב"כלכליסט" ב־17 בפברואר. העסקה סוכמה במחיר של 1.1 שקלים למניה, קרוב לשווי השוק של האחזקה (457 מיליון שקל).

חברת ASTC נכנסה להשקעה במנופים רק לפני שנה וחצי, אחרי ש"גויסה" על ידי נניקשוילי ורכשה 45% ממניות מנופים ב־345 מיליון שקל. לדברי מקורבים לחברה, היחסים בין בן זקן לובר ולגמהברמוב עלו על שרטון בתוך כמה חודשים, והגיעו עד לכדי עימות מילולי באחת מישיבות הדירקטוריון.

כאשר השותפים הזרים ביקשו לצאת מההשקעה, החליט נניקשוילי להצטרף אליהם, ובנובמבר 2010 הודיעה מנופים כי בן זקן (11.5%) ירכוש את חלקם של נניקשוילי (21.2%) וובר תמורת 711 מיליון שקל.

עם זאת, בשוק ההון עלו סימני שאלה סביב יכולתו של בן זקן לעמוד בתשלום כה גבוה לבדו.

בסופו של דבר, נשאר נניקשוילי בחברה. לפי מקורבים לחברה, לפני כחודש אמר נניקשווילי לשותפים מ־ASTC כי בן זקן לא יוכל להרים את העסקה בלעדיו, ובדק את יחסם באשר להישארותו בחברה. כעת, כאמור, נניקשוילי ובן זקן ירכשו את אחזקותיה של ASTC בחלקים שווים, וישלמו - כל אחד - 232 מיליון שקל. בעקבות העסקה יעלה נניקשוילי לאחזקה של 40.7%, ובן זקן לאחזקה של 31%. חיים רביבו ימשיך להחזיק ב־7% נוספים.

הנכס העיקרי של מנופים הנו 25% מזכויות קידוח הגז והנפט שמן. בן זקן ונניקשוילי ערכו לאחרונה הנפקה פרטית למימון קידוח זה לפי שווי של כ־1.8 מיליארד שקל. בנוסף מחזיקה מנופים בקניון ארנה בהרצליה ובנכסי נדל"ן נוספים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות