אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - רגע לפני המכירה: עובדי נטפים יקבלו בונוס מיוחד צילום: מאיר אזולאי

בלעדי ל"כלכליסט" - רגע לפני המכירה: עובדי נטפים יקבלו בונוס מיוחד

הבונוס - 20% ממשכורתם החודשית - על ההתאוששות בביצועי 2010. מבין כ־2,800 העובדים, כ־150 הם מקיבוץ חצרים, שיעבירו את הבונוס לקופת הקיבוץ ולא לכיסם. רק לפני שנה וחצי פיטרה החברה כ־200 עובדים

14.03.2011, 06:55 | נעמה סיקולר

רגע לפני ההכרעה על עתיד הבעלות בחברה הודיעה הנהלת נטפים כי תחלק לעובדים בונוס חד־פעמי על הישגי 2010. כל אחד מ־2,800 העובדים בחברה יקבל בונוס בשיעור של 20% ממשכורת חודשית אחת, כך נודע ל"כלכליסט".

בימים הקרובים יפוג האולטימטום שהציבו הקרנות מרקסטון וטנא, בעליהם של 30% ממניות החברה, לקיבוץ חצרים, בעל המניות הגדול: רכשו את מניותינו ואת אלה של שני הקיבוצים האחרים - יפתח ומגל (המחזיקים ביחד ב־32% מהמניות) לפי שווי של 940 מיליון דולר, או שנמכור את המניות לאחרים. חצרים, המחזיק ב־38% מהחברה, כבר הודיע כי יתמודד על רכישת יתרת האחזקות ואף חבר לקרן האמריקאית סילברלייק שלה הון מנוהל של 14 מיליארד דולר, כדי שזו תממן את העסקה עבורו. עם זאת, לפי הערכות שונות בשוק, ספק אם חצרים יציע ליתר השותפים את השווי שדורשות מרקסטון וטנא.

על רקע זה קיבלו בימים האחרונים עובדי נטפים הודעה שלפיה יזכו לבונוס החד־פעמי, לראשונה זה שנתיים לפחות, בגין ביצועי החברה בשנת 2010 וההתאוששות במצבה שהופכת אותה בימים אלה למועמדת אטרקטיבית לרכישה על ידי כמה קרנות בינלאומיות שמתמודדות עליה - אייפקס, פרמירה, KKR וג'נרל אטלנטיק. יצוין שהבונוס סמלי יחסית כי אחרי המכירה צפוי לעובדים בונוס גדול יותר.

 

נטפים סיימה את שנת 2010 במחזור של 600 מיליון דולר וברווח נקי של 15 מיליון דולר. מדובר בהתאוששות משמעותית לחברה לאחר שנתיים קשות מאוד בצלם של המשבר העולמי והירידה בביקושים למוצרי החברה. נטפים נכנסה למשבר עם תוכנית התרחבות משמעותית על רקע הערכות לצמיחה משמעותית ב־2008. התחזיות לא תאמו את הביצועים, והחברה נאלצה לפתוח בתוכנית התייעלות ולפטר כ־200 מעובדיה לפני כשנה וחצי. את 2008 סיימה בהפסד של 80 מיליון דולר. נטפים שכרה חברת ייעוץ והחלה בהליך התייעלות שכלל קיצוץ של עשרות מיליוני דולרים בהוצאות בשנה, מה שהביא את החברה, ביחד עם חזרת הביקושים, לסיים את 2009 באיזון.

 

מכיוון שקיבוץ חצרים, בעל המניות הגדול בחברה שלמעלה מ־150 מחבריו מועסקים בנטפים, הוא קיבוץ שיתופי, ייכנס הבונוס של כלל העובדים לקופת הקיבוץ ולא לכיס העובדים. עובדים שהם חברי הקיבוצים יפתח ומגל שגם הם נמנים עם בעלי המניות יקבלו, לעומת זאת, את הבונוס לכיסם, מכיוון שמדובר בקיבוצים שעברו הליך של הפרטה.

 

מנטפים נמסר בתגובה: "נטפים מוקירה את תרומת עובדיה מאז ומתמיד. אנו שמחים וגאים על ההזדמנות שיש לנו לחלוק עם העובדים את ההצלחה העסקית של שנת 2010".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות