אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות: יוגשו כתבי אישום בפרשת הולילנד נגד 18 מעורבים, ביניהם אולמרט צילומים:גיא אסיאג, שלומי כהן, ידיעות ירושלים

הפרקליטות: יוגשו כתבי אישום בפרשת הולילנד נגד 18 מעורבים, ביניהם אולמרט

כתבי האישום יוגשו, בכפוף לשימוע, גם נגד שולה זקן, אורי לופוליאנסקי ואביגדור קלנר. על פי התשתית הראייתית שהתגבשה, נמצא כי שורה ארוכה של נבחרי ציבור ועובדי ציבור בעיריית ירושלים לקחו לכאורה שוחד, כדי לקדם את פרויקט הולילנד ואת האינטרסים הכלכליים של יזמיו. יועץ התקשורת של אולמרט: "מדובר בסיפורי אלך לילה ולילה"

14.03.2011, 13:49 | איתי הר אור

פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה הודיעה היום (ב'), על דעת פרקליט המדינה, משה לדור, והמשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, שוקי למברגר, ל-18 חשודים בפרשת הולילנד ופרשות אחרות כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של מתן ולקיחת שוחד ועבירות נוספות.

על פי הודעת הפרקליטות, התגבשה תשתית ראייתית לפיה לכאורה הלל צ'רני, מבעלי הקרקע במתחם הולילנד, קידם את אישורן של תוכניות הבנייה ואת ההקמה של פרויקט הולילנד באמצעות מתן שוחד למספר רב של נבחרי ציבור ועובדי ציבור, כדי שינצלו סמכויותיהם לקידום את האינטרסים של יזמי הפרויקט. השוחד ניתן בשנים 1994-2007 בהיקף חסר תקדים של מיליוני שקלים רבים.

בהמשך אביגדור קלנר וחשודים נוספים, שרכשו חלק מהקרקע במתחם זה, קידמו אף הם את תוכניות הבנייה וההקמה של פרויקט הולילנד באמצעות מתן שוחד לנבחרי ציבור ועובדי ציבור. השוחד בהיקף של מיליוני שקלים ניתן, לכאורה, במהלך השנים 2002-2007.

על פי התשתית הראייתית שהתגבשה, נמצא כי שורה ארוכה של נבחרי ציבור ועובדי ציבור בעיריית ירושלים לקחו לכאורה שוחד, כדי לקדם את פרויקט הולילנד ואת האינטרסים הכלכליים של יזמיו. החשודים שהודיעו להם כי נשקלת העמדתם לדין הם, ראשי העיר (בתפקידיהם בתקופה הרלוונטית) - אהוד אולמרט ואורי לופוליאנסקי, וראש לשכת ראש העיר שולה זקן, סגני ראש העיר - אליעזר שמחיוף, יהושע פולק וחיים מילר, מהנדס העיר אורי שטרית וחבר מועצת העיר אברהם פיינר.

כמו כן הודע למאיר רבין כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של תווך בשוחד על חלקו בקבלת והעברת חלק מכספי השוחד לעובדי הציבור מטעם יזמי הולילנד.

    

פרויקט הולילנד. חשד לשוחד בקרב בכירים לשעבר בעיריית ירושלים, צילום: אירית קוטונה פרויקט הולילנד. חשד לשוחד בקרב בכירים לשעבר בעיריית ירושלים | צילום: אירית קוטונה פרויקט הולילנד. חשד לשוחד בקרב בכירים לשעבר בעיריית ירושלים, צילום: אירית קוטונה

בפרשה קשורה נוספת, הודע לשורה של חשודים כי נמצאה תשתית ראייתית לכאורית להעמדתם לדין בעבירות של מתן ולקיחת שוחד לשם קידום ענייניה של חברת הזרע. על פי החשד, במהלך השנים 2000-2007 פעלה חברת הזרע, באמצעות מנהליה, לקידום בניה בהיקף אדיר על הקרקעות שנמסרו לחברה לצורך עיבוד חקלאי, ובהן קידום הבנייה בחוות שלם ובחוות מבחור ויבור.

על פי הודעת הפרקליטות התגבשה תשתית ראייתית כי אביגדור קלנר, אמנון ספרן וארנון ברודנר, קידמו, לכאורה, את ענייניה של חברת הזרע באמצעות מתן שוחד למנהל מינהל מקרקעי ישראל דאז יעקב אפרתי, לשר התמ"ת, דאז, אהוד אולמרט ולראש לשכתו שולה זקן. היקף השוחד שניתן, לכאורה, עמד על כ-1.5 מיליון ש"ח בסה"כ.

גם בפרשה זו הודע למאיר רבין כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של תווך בשוחד על חלקו בקבלת והעברת כספי שוחד מחברת הזרע ליעקב אפרתי.

  

גם דני דנקנר ברשימה

 

פרשה נוספת שנמצא כי נתגבשה בה תשתית ראייתית לכאורית להעמדה לדין, בכפוף לשימוע, הינה פרשת תעשיות מלח. בפרשה זו הודע לדני דנקנר, מאיר רבין ויעקב אפרתי, כי הפרקליטות שוקלת להעמידם לדין בעבירות של מתן ולקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ובעבירות של תיווך בשוחד.

על פי התשתית הראייתית שנתגבשה, במהלך השנים 2003-2004, נתן, לכאורה, דני דנקנר, כיו"ר תעשיות מלח, שוחד בסכום של כ-1.3 מיליון שקל למאיר רבין כדי שיעביר את חלקו של הסכום כשוחד ליעקב אפרתי, מנהל המינהל אז. בעקבות כך, כספים בהיקף של כ-250,000 שקל ניתנו ליעקב אפרתי במטרה להטותו למשוא פנים ועל מנת שיסייע בקידום שינוי ייעוד הקרקעות של חברת תעשיות המלח, כך שהקרקעות שיועדו בעבר לעיבוד מלח יוסבו לקרקע לבנייה למגורים.

החשודים יקבלו הודעות מהפרקליטות

 

טרם הושלמה בחינת התשתית הראייתית באשר לחשודים נוספים בפרשה. הדיון בעניינם יושלם בהקדם וימסרו הודעות, ככל שיידרש. לפיכך בסיכום הכללי של הודעת הפרקליטות, נכון לשלב זה: הודיעו היום להלל צ'רני, אביגדור קלנר, אמנון ספרן, ארנון ברודנר, שמעון גלאון, תמיר דגן ודני דנקנר כי נשקלת האפשרות להעמידם לדין, בכפוף לשימוע.

העבירות בהן הם חשודים הן מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות מס. עוד הודע לאהוד אולמרט, שולה זקן, אורי לופוליאנסקי, אליעזר שמחיוף, יהושע פולק, חיים מילר, אברהם פיינר, אורי שטרית ויעקב אפרתי כי נשקלת האפשרות להעמידם לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של לקיחת שוחד. למאיר רבין הודע על החלטת הפרקליטות להעמידו לדין בעבירות של תווך בשוחד והלבנת הון. ולצבי פרקש הודע כי נשקלת האפשרות להעמידו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של תווך בשוחד.

צוות מיוחד של פרקליטים

כפי שנמסר בעבר, כבר משלביה הראשונים של החקירה המקיפה שקיימו משטרת ישראל ורשות המסים, הורכב בפרקליטות צוות מיוחד של פרקליטים מן התחום הפלילי, לצורך טיפול בפרשיות מורכבות אלה, כשלצידם פרקליטים מן התחומים האזרחי והמנהלי. ההחלטה היום התקבלה בתום שלב בחינת החומר וסדרת דיונים שהתקיימו בהשתתפות פרקליט המדינה והמשנים לו.

התיק עצמו מטופל על ידי צוות הפרקליטים עו"ד ליאת בן ארי שווקי, עו"ד יהונתן תדמור ועו"ד אתי בן דור מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) בראשות פרקליטת המחוז, עו"ד אלה רובינק, ובליווי עו"ד מיכל ברדנשטיין מהמחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה.

"סיפורי אלף לילה ולילה"

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, אמר בתגובה: "אולמרט הצהיר בצורה הברורה ביותר כי מעולם לא לקח שוחד, לא במישרין ולא בעקיפין, והוא עומד מאחורי הצהרה זו גם היום, ושום טענות של הפרקליטות לא ישנו עובדה זו. מראש לא הייתה לנו שום ציפייה שבפרקליטות יקבלו החלטה שונה, זאת לאחר שבמשך חודשים ניהלו המשטרה והפרקליטות קרקס תקשורתי כשמסקנות החקירה מתפרסמות כבר בתחילת החקירה, הרבה לפני שאולמרט נשאל אפילו שאלה אחת.

"מדובר בסיפורי אלף לילה ולילה שנולדו במוחו של עד מדינה, שהוא אדם מפוקפק, המשתמש כדבר שבשגרה בשקרים ובסיפורי בדיות כדי לאיים ולסחוט כספים מאנשים. זו דרכו וזו שיטתו. אך הפרקליטות, במקום להוקיע אדם זה, משלמת לו מיליונים כדי שישמיע את מה שמשלמים לו להשמיע. למרות שזכותו של הציבור לדעת מהם התנאים המופלגים שנתנה לו המדינה, הפרקליטות מסרבת לפרסם תנאי הסכם שערורייתי זה".

"פרקליטיו של דני דנקנר, עורכי הדין יורם ראב"ד, יוסי בנקל ונבות תל-צור, מסרו בתגובה: "דני דנקנר לא עבר כל עבירה, והוא פעל בחברת תעשיות מלח בתום לב, על מנת לממש את ההסכם שנחתם כדין עם מנהל מקרקעי ישראל ואשר יישומו הוקפא, ללא כל הצדקה. בכוונתו של דני דנקנר לממש את האפשרות שניתנה לו לממש את זכותו לקיום הליך שימוע, כמקובל, ובמסגרת זו יהא גם באפשרותו לבחון ולהתייחס לחומר החקירה שנאסף בפרשה זו.

"אנו תקווה כי הליך השימוע יביא לשינוי בעמדת הפרקליטות וכי בסופו של דבר לא יוגש בפרשה זו אישום כלשהו נגד דנקנר. בכוונת דני דנקנר לדבוק בקו הממלכתי והמאופק, שאפיין את התנהגותו עד כה ולפיכך הוא לא יתייחס בתקשורת לטענות שפורטו בהודעת הפרקליטות."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות