אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכדורגל הצרפתי באווירת דיכאון צילום: איי פי

הכדורגל הצרפתי באווירת דיכאון

לנוכח משבר כלכלי, שוק העברות מתכווץ וירידה בזכויות השידור, מועדוני הכדורגל הצרפתיים עוברים תקופה פיננסית לא קלה

15.03.2011, 15:23 | סוכנויות הידיעות

נגד כל הסיכויים, נציגות הליגה הצרפתית בצ'מפיונס ליג ינסו להעפיל לרבע הגמר. מארסיי וליון ייפגשו עם מנצ'סטר יונייטד וריאל מדריד היום (ג') ומחר.

שתי הקבוצות הצרפתיות הוציאו תיקו בביתן ויריבותיהן פייבוריטיות להעפיל על חשבונם לשלב הבא. הדחה של הקבוצות הצרפתיות תתווסף לאווירת דיכאון סביב הליגה הצרפתית.

לנוכח משבר כלכלי, שוק העברות מצטמצם וירידה בזכויות השידור, מועדוני הכדורגל הצרפתיים עוברים תקופה פיננסית לא קלה.

סימן אחד לעצבנות בא לידי ביטוי בסירוב הראשון אי פעם של איגוד המועדונים המקצועיים לתמוך בדו"ח דירקטוריון פיקוח הניהול (DNCG), הבקרה התקציבית של הליגה המקצועית, עבור עונת 2009/10.

"החשבונות אינם טובים. אולם, זה חיוני על מנת להמשיך לתפקד", אמר נשיא הליגה פרדריק תייריז. "הדו"ח הזה יוגש לאיגוד שיעבור עליו", הוא סיפר לעיתונאים, והוסיף כי ידבר שוב עם החברים בעוד חודש.

בדו"ח השנתי, ה-DNCG הודיעו על גירעון מצרפי של קרוב ל-130 מיליון יורו (182.1 מיליון דולר) למועדונים. (114 עבור ליגה 1 ו-15.8 עבור ליגה 2) עבור השנה שהסתיימה ב-30 ביוני, 2010.

שחקני מארסיי חוגגים על המגרש. יחגגו גם בליגת האלופות?, צילום: אי אף פי שחקני מארסיי חוגגים על המגרש. יחגגו גם בליגת האלופות? | צילום: אי אף פי שחקני מארסיי חוגגים על המגרש. יחגגו גם בליגת האלופות?, צילום: אי אף פי

ההפסדים ל-20 המועדונים בליגה הבכירה הופחתו ל-114 מיליון יורו לאחר מחיקות שווי של חלק מבעלי המניות, אך הרחבת הגירעון, שיותר מהוכפל מ-2008/09 (57 מיליון), עדיין מדאיגה את הליגה.

התופעה אינה מוגבלת לצרפת. מועדונים אירופיים חזקים ומובנים יותר מרגישים אף הם את האיום הפיננסי, בייחוד אלה שלרוב לא מצליחים להעפיל לצ'מפיונס ליג.

בכך שהקימו את DNCG, מנהיגי הכדורגל הצרפתי נקטו בגישה חדשנית ומקווים שהארגון יהווה דוגמה לשאר הליגות באירופה, כש-Covisoc האיטלקית פועלת באופן דומה.

מישל פלטיני, נשיא אופ"א, יזם את תוכנית "הפייר פליי הפיננסי" שנועדה להטיל משמעת על החשבונות הפיננסיים של המועדונים האירופיים. התוכנית, שכוללת תקרת שכר ומנסה לאלץ מועדונים להגיע לאיזון פיננסי, תיכנס לפעולה באחד ביוני, ובאופן פרדוקסלי, היא אחת הסיבות לקשיים אליהם נקלעו כיום המועדונים הצרפתיים.

בשל האיכות הגבוהה של מתקני האימונים בצרפת, הכדורגל הצרפתי הפך לאזור טיפוח עבור הקבוצות האירופיות שבאות למסעות קניות של שחקנים צרפתים, לצד הקבוצות הצרפתיות שאין להן את היכולת הפיננסית להתחרות עבור הכישרונות הגדולים ביותר.

גרעון של 203 מיליון יורו

המשבר הכלכלי אילץ את המועדונים הגדולים באירופה להדק את החגורה ומנע מהקבוצות הצרפתיות את אחד ממקורות ההכנסה העיקריים שלהן - שוק ההעברות. המשבר הוביל גם לירידה במכירת כרטיסים למשחקים, בייחוד מנויים עונתיים, ביטול מימון מצד הרשויות המקומיות שנקלעו לבעיות תקציב והפחתה בהענקת חסויות מצד חברות.

כמו כן, הוטלו מסים, כולל ביטול של זכויות מוניטין קולקטיביות שאפשרו למועדונים עד לעונה שעברה ליהנות מפטור של 30% בפיצויים של שחקנים מסוימים.

מישל פלאטיני. יזם את "הפייר פליי הפיננסי", צילום: אי פי אי מישל פלאטיני. יזם את "הפייר פליי הפיננסי" | צילום: אי פי אי מישל פלאטיני. יזם את "הפייר פליי הפיננסי", צילום: אי פי אי

אולם, האיום הרציני ביותר שתלוי מעל הצרפתים הוא פתיחת חוזה זכויות השידור בטלוויזיה, כשהחוזה הנוכחי שמסתיים בשנה הבאה, העניק להם 688 מיליון יורו בשנה בין 2012-2008 - בממוצע 57% מתקציב הקבוצות.

ההסכם הבא יעבור שינוי קיצוני בעקבות ההחלטה של הערוץ הנוכחי לסגת, שיותיר גירעון של 203 מיליון יורו וקנאל פלוס תישאר השותפה היחידה של הליגה.

המונופול הווירטואלי גרם לכדורגל המקצועי בצרפת ליצור ערוץ משל עצמו - CFoot. המכרז עבור 2016-2012 יושק לא יאוחר מה-15 במאי, כשכל אחד מהצדדים, הליגה וערוצי השידור, ישתתפו במשחק פוקר אינטנסיבי.

"הייתי אומר שהמצב הפיננסי של הכדורגל המקצועי בצרפת הוא לא טוב בהתחשב בחוסר הוודאות בטווח הקרוב, כולל זכויות השידור", אומר דידיאר פרימו מהמרכז למשפט ולכלכלה של הספורט. הוא הדגיש את ההתנהגות המוסרית של המועדונים הנובעת מהפיקוח של DNCG, לדבריו אין סיבה להיכנס לפאניקה.

"בסך הכל הקשיים הם די מתונים ותחת שליטה, בייחוד כשרואים מה שקורה במקומות אחרים באירופה כמו אנגליה או ספרד", טוען פרימו.

פרימו הדגיש את החוב הנמוך של המועדונים הצרפתיים בהשוואה לעמיתיהם, ואת האפשרות לקבלת משאבים נוספים מבניית אצטדיון חדש לקראת יורו 2016. "המתחים הנוכחיים (בין המועדונים והגוף המפקח) הם התוצאה של המשבר", אמר.

"אך בטווח הבינוני עד ארוך, אם נשמור על ההיגיון הבריא ואם פרויקטי האצטדיונים יסתדרו, צרפת עשויה להוות אתגר לליגות אירופיות גדולות כמו איטליה וספרד", אומר פרימו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות