אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חולדאי: "הממשלה, כאידיאולוגיה, מפקירה את החברה לכוחות השוק" צילום: מיכאל קרמר

חולדאי: "הממשלה, כאידיאולוגיה, מפקירה את החברה לכוחות השוק"

בניגוד לתקופות השקט בשוק היד שנייה בעשור האחרון, שבהן תל אביב נותרה אי של פעילות ערה, נראה שעצירת המכירות הגיעה בחודש שעבר גם לבירת הנדל"ן הישראלית

16.03.2011, 09:31 | שי פאוזנר

בניגוד לתקופות השקט בשוק היד שנייה בעשור האחרון, שבהן תל אביב נותרה אי של פעילות ערה, נראה שעצירת המכירות הגיעה בחודש שעבר גם לבירת הנדל"ן הישראלית. תל אביב תמיד היתה "שוק של מוכרים" והיא נותרה כזאת. לרוכשים יש מעט מאוד אפשרויות בעיר במחירים ריאליים.

לדברי מנכ"לית רשף נכסים עליזה כהן, "נקודת האיזון בשוק נראית רחוקה". בועז גלעדי מסניף רשף נכסים במרכז העיר אומר, כי "דירות הוצעו בפברואר למכירה במחירים גבוהים בהרבה ממחירי השוק, ובעליהן התקשו לסגור ולממש את העסקה". בענף התיווך מזהים תסכול גדול מאוד של משפחות צעירות, המשוועות לדירות להשכרה ולרכישה בלב העיר.

לראש עיריית תל אביב־יפו רון חולדאי אמור להיות תפקיד מרכזי בתפרון הבעייה, אך תגובתו לשאלות "כלכליסט" בנושא היא העברת הכדור למגרש הממשלתי. "בעיות הדיור אפשריות לפתרון", אומר חולדאי, "ומה שדרוש הוא שינוי תפיסה ברמה הממשלתית. אבל ממשלת ישראל, כאידיאולוגיה, מפקירה את הנושאים החברתיים ל'כוחות השוק', ומאפשרת למינהל מקרקעי ישראל לנהוג כאחרון היזמים הפרטיים כדי למקסם את הרווח".

אף שחולדאי מתהדר ביוזמות לדיור בר־השגה בעיר, הוא לא נשמע כמו איש בשורה. "בהיעדר חקיקה ממשלתית, הוועדות המחוזיות דחו את המיזמים", הוא מאשים. היו גם הצלחות, הוא אומר, כמו פרויקט דיור למשתכן לאוכלוסייה המקומית ביפו, שנבנה על קרקע עירונית ובמימון העירייה. "הפרויקט אוכלס בהצלחה, והעירייה יוזמת בימים אלה פרויקט לדיור בר־השגה שנתקל בקשיים - איך לא - מצד המדינה.

"ממשלת ישראל טובה בשליפות. לפני מספר שנים החליטה הממשלה לחזק את הנגב והגליל ולכן הוחלט לעצור את הבנייה במרכז הארץ. אף אחד לא חשב שצריך לתמוך החלטה כזו בפתרונות של תחבורה ציבורית ונגישות למרכזי תעסוקה, השכלה ותרבות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות