אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
24 חשודים בגביית חובות: "כמעט כל עסק נסחט" צילום: shutterstock

24 חשודים בגביית חובות: "כמעט כל עסק נסחט"

רעידת אדמה בעולם הפשע: המשטרה עצרה עבריינים בכירים, בהם עיזאת חאמד מיפו, בחשד שסחטו דמי חסות מבעלי עסקים. החשודים נעצרו בעקבות הסכם עם שני עדי מדינה שחצו את הקווים והפעלת סוכן סמוי. בין הנסחטים: שחקן הפועל ת"א

16.03.2011, 14:16 | אלי סניור, ynet

בעלי העסקים במרכז יכולים לנשום לרווחה. יותר מ-20 עבריינים נעצרו לאחרונה על-ידי בלשי היחידה המרכזית במחוז תל-אביב במסגרת חקירת פרשה של סחיטת דמי חסות מבעלי עסקים באזור המרכז. כך הותר הבוקר (יום ד') לפרסום. בין הנסחטים, עשרות בעלי עסקים - בהם גם בכירים בשוק - וכדורגלן הפועל תל-אביב, עומרי קנדה.

במשטרה מגדירים את הפרשה, שזכתה לכינוי "עץ הרימון", כאחת מפרשות הסחיטה הגדולות שידעה המדינה. בין העצורים כמה יעדים מרכזיים של משטרת מחוז תל אביב, ובהם העבריין עיזאת חאמד מיפו ואנשי משפחת הפשע חרירי מאזור השרון. מעצרם התאפשר הודות להחדרת סוכן סמוי, ולאחר ששני עבריינים חצו את הקווים והסכימו לשמש עדי מדינה נגדם. במשטרה מתכוונים להגיד נגד החשודים כתבי אישום לא רק בגין סחיטה באיומים אלא גם על חמישה ניסיונות רצח.

בידי היחידה המרכזית של מחוז תל אביב בפיקודו של ניצב-משנה שלומי מיכאל תלונות ועדויות של עשרות אנשים שנסחטו על-ידי העבריינים ושליחיהם. לטענת המשטרה, השיטה שבה פעלו ארגוני הפשיעה עבדה כך: במסלול אחד העבריינים פעלו לסחוט בעלי עסקים, לא רק כאלה שנקלעו למצוקה כלכלית אלא גם בעלי חברות ענק במשק. המסלול השני היה התערבות בסכסוכים עסקיים או בין אנשים בעולם התחתון. "הם היו מתערבים בסכסוכים שלא קשורים אליהם", הסבירו בימ"ר תל אביב, "גובים סכומים של מאות אלפי שקלים, וקונסים אנשים שלא היו עומדים בלוחות הזמנים שלהם".

"כמעט כל בעל עסק באור יהודה נסחט"

השיטה שבה פעלו ארגוני הפשיעה נחשפה על ידי המשטרה: האחת באמצעות גביית כספים וסחיטה על הלוואות שנלקחו. השיטה השנייה, כניסה לסכסוכים בין בעלי עסקים או בין אנשים בעולם התחתון וגביית כסף בגין אותה בוררות. לטענת המשטרה, בין הנסחטים לא רק בעלי עסקים שנקלעו למצוקה כלכלית, אלא גם בעלי חברות ענק במשק.

החקירה בימ"ר תל-אביב החלה לפני כחודש, לאחר שעבריין הקשור למשפחת הפשע עזרא מאור יהודה תקף בעל עסק בעיר, שלא עמד בהחזרי ההלוואה. ככל הנראה הוא התפתה לקחת הלוואה בשוק האפור, תוך הבטחה להחזיר אותה עם ריבית של 10 אחוז בחודש. בחודשים האחרונים הגיעו למשטרה עשרות תלונות ועדויות של בעלי עסקים שנסחטו על-ידי העבריינים ושליחיהם.

החשוד בתקיפה הסכים להפוך לעד מדינה ולשתף פעולה עם המשטרה. ראש מפלג תשאול, סגן-ניצב יוסי בן-נעים, עדיין לא מבין בשלב זה איזה צוהר יפתח בפניו החשוד. בשלב מוקדם יחסית הוא מספר לחוקרים על הסחיטות באור יהודה, ועל ההיקף הבלתי נתפס שלהן. "כמעט כל בעל עסק נסחט שם", מציינים בימ"ר. חלק מהמתלוננים שיתפו פעולה עם המשטרה ובעזרתם הצליחה המשטרה לתעד עסקאות במהלכן הם נסחטו, ומסרו לחשודים כסף מסומן.

מקורב לחאמד "זימר" בחקירה

במהלך החקירה התברר כי אנשי משפחת עזרא מאור יהודה חברו למשפחת הפשע של עזאת חאמד השולטת ביפו, כדי שתעזור להם לגבות כספים במקומות שבהם הם "מתקשים" לעשות זאת. זמן קצר לאחר שהחלה החקירה נגד חאמד, הצליחו חוקרי המשטרה לגייס את אחד האנשים הקרובים אליו ושכנעו אותו להפוך לעד מדינה. אותו עבריין הבין שיש נגדו ראיות ושהוא צפוי לשבת שנים רבות בכלא, והסכים לשתף פעולה עם החוקרים, ולהקליט חשודים ונסחטים במשך מספר שבועות.

בלשיו של ראש מפלג בילוש בימ"ר תל אביב, סגן-ניצב יואב קוטלר, עצרו כמעט כל יום במשך החודשיים האחרונים עבריינים החשודים בפרשת הסחיטה. בתחילה העבריינים היו בטוחים שגם הפעם המשטרה מנסה "לדוג" מידע, ונראו די בטוחים בעצמם בהארכות המעצר הראשונות בבית המשפט. ככל שחלף הזמן, הם הבינו שבידי המשטרה ראיות חזקות שכוללות מתלוננים, הקלטות ומעקבים.

חלק מהחשודים נעצרו לתקופות של כמעט 60 יום, באישור היועץ המשפטי לממשלה.

רק בשבוע שעבר הם הבינו שבמשטרה הצליחו לגייס שני עדי מדינה, שהסכימו לספר על העבירות שביצעו יחד עם הבכירים. במשטרה ובפרקליטות מתכוונים להגיש נגד החשודים כתבי אישום חמורים על-פי חוק ארגוני הפשיעה. אם יורשעו הם צפויים לעונשי מאסר של 20 שנה ויותר. בנוסף, הם יואשמו גם בחמישה ניסיונות רצח, תקיפה בנסיבות מחמירות וסחיטה באיומים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
הגיע הזמן, זו מכת מדינה אמיתית
בכל ישראל סוחטים עסקים, לא אגזים אם אומר שמרבית העסקים בישראל משלמים "פרוטקשן". זה קורה אפילו באיזורי היוקרה והעסקים בתל אביב (ראו למשל את המקרה המפורסם של מסעדת מארבו בבורסה בר"ג). זה קורה בכל איזור השרון (שלא לדבר על נתניה שהאי גן עדן לסחטנים), זה קורה בכל איזור הדרום. לגבי הצפון אני לא יודע, אבל אני מניח שהמצב לא הרבה יותר טוב. והמשטרה כרגיל עסוקה בלהגדיל את הארנק של המדינה ע"י עצירת נהגים ממהרים... תמיד הכי קל לחפש מתחת לפנס. ישראלים, תתעוררו, המדינה הזו הולכת לעזאזל!
בעל עסק  |  17.03.11
לכל התגובות