אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחאה בהולנד: מוצרים שיוצרו בהתנחלויות אינם מסומנים; "זו הטעיה של הצרכן" צילום: אי פי אי

מחאה בהולנד: מוצרים שיוצרו בהתנחלויות אינם מסומנים; "זו הטעיה של הצרכן"

ארגוני השמאל הפרו-פלסטיניים במדינה מפנים את ההאשמות לרשת הסופרמרקטים "אלברט היין"; הרשת בתגובה: איננו מחוייבים לציין את מקור הסחורה במידה שהממשלה לא מכריזה על חרם רשמי

18.03.2011, 14:16 | דורון פסקין

פעילים הולנדים הגישו עצומה החתומה על ידי 10,000 צרכנים נגד רשת הסופרמקטים "אלברט היין" על כך שהיא אינה מציינת בפירוש מהו מקור המוצרים הישראלים. הידיעה פורסמה באתר הערבי של רשות השידור ההולנדית.

הפעילים טוענים כי חלק גדול מהמוצרים ברשת הוא מישראל כשעל התוית כתוב רק "תוצרת ישראל". הרשת דחתה בקשות ארגוני שמאל פרו פלסטינים לציין היכן מיוצרים המוצרים הללו, ובייחוד אם הם מיוצרים בהתנחלויות. בנימין דה לוי, אחד הפעילים כנגד מוצרי ההתנחלויות בהולנד, הצהיר כי "על התווית כתוב כי המוצר מגיע מישראל, אולם ישראל כובשת את הגדה המערבית. לישראל מפעלים וחוות רבים בשטחי הגדה המערבית. לפי החוק הבינלאומי אסור לישראל לייצא מוצרים משטח אותו כבשה". דה לוי ציין כי הבעיה היא שלישראל יש הסכם מסחרי עם האיחוד האירופי ולפיו יינתן פטור למוצריה, אולם ההסכם אינו חל על מוצרי ההתנחלויות.

הארי ואן בומל, חבר פרלמנט מטעם המפלגה הסוציאליסטית, מסכים עם דברי דה לוי. "יש כאן הטעיה של הצרכן ההולנדי, שכן ידוע בבירור שחלק מהמוצרים מגיעים מהגדה המערבית", אמר. ואן בומל קרא לרשת הסופרמרקט לציין מהו מקור המוצר הישראלי שכן לטענתו "הצרכן ההולנדי אינו רוצה לממן את מפעל ההתנחלות".

הנהלת הרשת שקיבלה את העצומה לידיה טענה כי היא פועלת לפי החוק. לפי החברה, אין היא מחוייבת לציין את מקור הסחורה במידה שהממשלה לא מכריזה על חרם רשמי כנגד אזור זה או אחר.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ורק אנחנו עם דביל שקונה מוצרים מטורקיה
ברוב אן לא בכל הרשתות הגדולות בארץ יש מוצרים שמקורם בטורקיה ואנחנו כעם שאוהב צרכנות ובעיקר צרכנות מזון קונה את המוצרים ללא שום בעיה. ההולנדים אינם רוצים לממן מפעל בהתנחלות, אבל אנחנו ממנים את החמאס ע"י קנייה של מוצר טורקי. רכשתם פלפלים בחומץ, עזרתם לממן את הטורקים ששולחים כסף ועזרה לחמאס ששולח לדרום הארץ טילים.
רוני  |  18.03.11
לכל התגובות