אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשש מאסון גרעיני הפיל את מחירי האורניום צילום: בלומברג

החשש מאסון גרעיני הפיל את מחירי האורניום

התאונה בתחנת הכוח פוקושימה ביפן הפילה את מחירי האורניום ב-12%. במזרח הרחוק של רוסיה השכנה אזלו כדורי היוד מבתי המרקחת

17.03.2011, 09:04 | אולגה ויניאר

מחירי האורניום בשווקים הבינלאומיים צנחו ב-12% מאז היוודע דבר התאונה בתחנת הכוח פוקושימה ביפן. חוזים עתידיים על אורניום משקפים מחיר של 60 דולר לליברה, ואנליסטים צופים כי המחיר ימשיך לרדת ויגיע לרמה של 50 דולר לליברה.

כלכלני חברת הייעוץ אקונומיסט אינטליג'נס כותבים בסקירתם כי לתאונה בפוקושימה תהיה השפעה מרחיקת לכם על שוק אנרגיית הגרעין העולמי. "אנו צופים האטה משמעותית בקצב בניית תחנות כוח על רקע הנהגת תקני בטיחות חדשים", הם מציינים ומזכירים כי אנרגיית הגרעין מספקת כיום 15% מכלל צריכת החשמל בעולם. 442 כורים פועלים כיום, ועוד 155 נמצאים בשלבי תכנון סופיים. 55 כורים גרעיניים פועלים ביפן, הצורכת כ־12% מאספקת האורניום העולמית.

בתוך כך, ממדי האסון הגרעיני טרם התבהרו. רשות בטיחות הגרעין בצרפת (ASN) העריכה את חומרת התאונה ביפן ב־6 דרגות בסולם בן 7 דרגות. האסון בצ'רנוביל לפני 25 שנה דורג כ־7. ביפן מדווחים כי על פי הערכות, באחד הכורים התרחשה פגיעה ב-70% מהדלק הגרעיני וכי בכור נוסף נפגעו 33% מהדלק.

שלשום בלילה פונו עובדים וכוחות ההצלה מהכור בשל התגברות דרגת הקרינה, אך הוחזרו אתמול בבוקר למשימת ההצלה. רשויות יפן הודיעו אתמול כי הן שוקלות בשלב זה לבקש סיוע מצבא ארה"ב בהתמודדות עם המשבר הגרעיני. זאת נוסף לסיוע ההומניטרי שמגיש צבא ארה"ב לנפגעי רעידת האדמה. על פי דיווחים, רמת הקרינה בטוקיו הבירה גבוהה פי 10 מהתקן, ואילו באזורים קרובים יותר לתחנת כוח היא זינקה לשיעור של פי 300 ויותר.

בהלה אחזה גם בתושבי מחוזות המזרח הרחוק של רוסיה, הגובלים ביפן. בעקבות דיווחים על עלייה ברמת הקרינה הרדיואקטיבית שזרמו כבר שלשום, התושבים מיהרו להצטייד בכדורי יוד, אשר על פי דיווחים אזלו כליל מבתי המרקחת. עם זאת, מושל מחוז המזרח הרחוק ויקטור אישייב הדגיש כי מדובר בשמועות בלבד וכי לא נשקפת סכנה לתושבים המקומיים. למרות ניסיונות ההרגעה, סוכני נסיעות באזור דיווחו על ביקושים ערים לכרטיסי טיסה ליעדים שמחוץ למזרח הרחוק של רוסי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות