אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נדחתה הבקשה לעיכוב במשפט שופרסל צילום: הילה ספאק

נדחתה הבקשה לעיכוב במשפט שופרסל

פרקליטו של נשיא שופרסל אפי רוזנהויז התלונן: "כל עדויות התביעה מתפרסמות בעיתונים". השופט: ביהמ"ש מתעלם מהעדויות בתקשורת

17.03.2011, 10:48 | טל ליטמן

שופט ביהמ"ש המחוזי בירושלים, משה הכהן, דחה הבוקר (ה') את הבקשה לעיכוב במשפטם של אפי רוזנהויז ואלי גידור משופרסל.

בתחילת הדיון אמר עורך דינו של רוזנהויז, צבי אגמון, כי "אנחנו עדים לתופעה שלא נתקלנו בה מעולם, כל עדויות התביעה מהרשות להגבלים עסקיים מתפרסמות בעיתונות. הגענו לנקודה מסוכנת ואני רוצה להסב תשומת לב לכך".

הדברים נאמרו בתחילת הדיון השני בפרשת התביעה של הרשות להגבלים עסקיים כנגד נשיא שופרסל אפי רוזנהויז ואלי גידור, סמנכ"ל הסחר של שופרסל. הדברים נאמרו שלא בנוכחות העדים. בדיון מעידים נתי בר, סמנכ"ל שיווק ויסוצקי ואריה בן חמו, מנהל הסחר של ויסוצקי.

עו"ד אגמון ציטט מהפסיקה בין היתר את פסק הדין של מזל מזרחי נגד מדינת ישראל ופסק הדין של חיים רמון, בהם הוזכרה התערבות התקשורת בהליכים התלויים ועומדים בביהמ"ש. 

"לפי הכללים של מערכת המשפט, לעד אסור לשמוע עדותו של עד אחר על מנת שעדותו לא תושפע, וכאן העדים יכולים לקרוא עדויות של חבריהם על גבי דפי העיתון. אם לא נעשה משהו אנו נביא לריסוק האמון של האזרח במערכת המשפט, הנאשמים יישפטו בתקשורת", אמר אגמון.

עוד אמר אגמון, כי הוא לא מבקש לבטל את המשפט, וציין כי הגיש תלונה ליועמ"ש עם שלל הכתבות. אגמון מבקש מביהמ"ש לעכב את ההליך עד שתסתיים חקירתו של היועמ"ש, מבקש שהיועמ"ש יורה על חקירה זריזה איך הגיעו למערכות עיתונים מרבית העדויות של כל העדים שלא העידו עדיין, ובהמשך יחליט ביהמ"ש על המשך ההליכים. עו"ד נתי שמחוני, המייצג את אלי גידור, הצטרף לדבריו של עו"ד אגמון.

השופט: ביהמ"ש יתעלם מהעדויות בעיתונים

השופט הכהן אמר כי "לפי עמדת מערכת המשפט הדברים הללו פסולים, יש להם פוטציאל של פגיעה בהליך שיפוטי. תפקידנו כשופטים להתעלם. חזקה על ביהמ"ש להתעלם מעדויות הללו".

עו"ד דגני, המייצג את הרשות להגבלים עסקיים אמר: "גם התביעה מביעה את מורת רוחה מהפרסומים, אנחנו לא צד בעניין, לא אחראיים לפרסומים הללו. כל חומר החקירה הועבר להגנה על דיסק. אי אפשר לטעון שרק המדינה אחראית על העברת החומר. אנחנו מוכנים לכל הנחיה של ביהמ"ש. למיטב ידיעתנו הפרסומים לא הגיעו מאיתנו.

"אנחנו לא חושבים שיש מקום לעכב את המשפט, לא מוכנים שתהיה עננה על ראשנו. ההגנה טענה כאילו העדויות הזדהמו. האירועים בפרשה קרו ב-21-23/12/2008, ההודעות נגבו במשך שבוע. אני מציע להגיש את ההודעות לביהמ"ש, מה העדים אמרו לפני שנתיים", אמר דגני.

השופט הכהן מסר בתם הדיון כי הוא "אינו מוצא לנכון להפסיק את המשפט, חזקה על ביהמ"ש כי הוא מנותק מהמתפרסם בתקשורת. ככל שישנה טענה שיש 'זיהום' בעדויות העדים, יוכלו הסנגורים לטעון זאת בסיכומים. דעתו של ביהמ"ש איננה נוחה עם הפרסומים בתקשורת, זוהי תופעה בלתי רצויה, אולם אינני סבור כי המהלך הנכון הוא להפסיק את המשפט. חזקה על היועמ"ש שיבדקו את טענות הנאשמים".

כתב האישום נגד רוזנהויז

בפברואר 2010 הגישה רשות ההגבלים העסקיים את כתב האישום נגד שופרסל ומנהליה אפי רוזנהויז ואלי גידור, לאחר שהרשת לא קיימה את התנאים שנקבעו לה במיזוג עם קלאבמרקט במטרה להפחית את התחרות בינה לבין מתחריה.

עורכי הדין של הרשות הם עו"ד תומר דגני ועו"ד אסף מוזס. עורכי הדין של אלי גידור הם עו"ד נתי שמחוני ונגה ממן ממשרד שמחוני אדרת. עורכי הדין של אפי רוזנהויז הם צבי אגמון ומתן מרידור ממשרד עורכי הדין צבי אגמון.

נתי בר: קראתי חלק מהכתבות באינטרנט

בחקירתו של נתי בר, נשאל האחרון ע"י עו"ד אגמון, האם רענן את זכרונו וקרא את חקירתו ברשות, בטרם עדותו היום. בר השיב כי קרא את תמלילי החקירה לפני כחודש ובפעם השניה הבוקר בטרם הדיון, התמלילים הועברו אליו על ידי ב"כ הרשות. עו"ד אגמון שאל את בר האם רענן את זכרונו גם באמצעות קריאת הכתבות בתקשורת. בר השיב כי קרא את חלק מהכתבות שהתפרסמו באינטרנט.

לאחר חקירה נגדית ארוכה, הן על ידי עו"ד אגמון והן על ידי עו"ד שמחוני ניתן לסכם ולומר כי בר עמד על עדותו ברשות להגבלים לפיה ראה קשר בין הורדת האייס טי מהגיוון לבין המבצע ברבוע כחול. בר לא זכר מדוע ויסוצקי לא פעלה מול שופרסל להשבת המוצר למגוון, כפי שפעלו לטענת ההגנה הספקים האחרים. בר נשאל על ידי השופט הכהן האם ניתן לומר שייצור האייס טי הופסק הואיל והחברה סברה כי מדובר במוצר חלש ולא בגלל האקט שנקטה שופרסל, בר השיב כי היו דיונים רבים בחברה באשר למוצר, היה ידוע כי מדובר במוצר חלש והחברה ניסתה לרומם אותו באמצעות השקעה בקמפיינים. אך הוא סבור כי היה קשר ישיר בין הורדת האייס טי מהמגוון לבין הפסקת יצורו.

על מנת לייעל את הדיון הסכימו הצדדים להגיש לבית המשפט את עדותו של אריה בן חמו ברשות להגבלים עסקיים ובכך התייתרה החקירה הראשית של בן חמו. בחקירתו הנגדית העיד בן חמו כי עוד לפני המבצע ברבוע כחול היו דיונים בין ויסוצקי לשופרסל באשר להורדת שחקנים בקטגוריית התה הקר. במהלך הדיונים הללו דנו בשאלה כמה ויסוצקי מוכנה להשקיע על מנת להישאר בשוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות