אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירקטוריון חברת החשמל הגדיל את תוכנית המימון לפיתוח ב-343 מיליון שקל צילום: אלעד גרשגורן

דירקטוריון חברת החשמל הגדיל את תוכנית המימון לפיתוח ב-343 מיליון שקל

מדובר בעלות מימון תוכנית החירום, שעיקר תקציבה יגיע מכיסו של הציבור. החברה לישראל התעניינה בהשלמת הקמת תחנת הכוח באלון תבור

17.03.2011, 19:05 | ליאור גוטמן

דירקטוריון חברת החשמל אישר היום (ה') הקמת שלוש תוספות קיטוריות לתחנות הכוח שלו באליקים, אשקלון ורמת חובב. מדובר במימוש חלקה השני של תוכנית החירום של חברת החשמל להגדלת הייצור במשק כאשר סך ההספק שיתווסף כתוצאה מהתוספות הקיטוריות הוא כ-375 מגה וואט.

התוספות הקיטוריות הן למעשה היכולת לנצל את החומרים שנפלטים מארובות תחנות הכוח לייצור חשמל. דירקטוריון חברת החשמל מעריך שהתוספות הקיטוריות יופעלו במחצית השנייה של שנת 2013, ולכן אישר להגדיל את תוכנית המימון של החברה לשנה הנוכחית ב-343 מיליון שקל.

פיתוח משק החשמל יישען על כיסו של הצרכן

לפני כשבועיים אישרה רשות החשמל את מתווה המימון של תוכנית החירום האמורה להוספת שלוש יחידות קיטוריות שעלותה הכוללת כ-3.6 מיליארד שקל. תוכנית החירום המקורית כללה גם את סיום הקמת תחנת הכוח באלון תבור בעלות של כשני מיליארד שקל, אולם התוכנית נגנזה בהחלטת האוצר. כפי שנחשף ב"כלכליסט" כשני מיליארד יגיעו מכיסו של הציבור: חברת החשמל הטמיעה ב-2010 את השימוש בגז בעירה בקצב מהיר יחסית, ולכן הציבור היה זכאי ליהנות מהורדת תעריפים של 7.5%. במקום לקבל את הכסף מיד אישרה רשות החשמל להחזיר אותו לציבור במנות של חצי אחוז לשנה, לתקופה של 15 שנים, עם הצמדה לממד. שאר המימון יגיע מקופת חברת החשמל ואשראי ספקים.

לגבי תחנת הכוח באלון תבור, שאמורה לספק כ-400 מגה וואט, קיימת כוונה למכור אותה לגורם פרטי. אחד הגופים שהתעניינו ברכישה היא החברה לישראל, שמקימה בימים אלו תחנת כוח פרטית במישור רותם שבנגב בהספק של כ-440 מגה וואט. החברה לישראל תכננה להקים תחנת כוח נוספת באותו אזור, אולם לאחרונה עלה רעיון שהיא תשלים את הקמת תחנת הכוח המיועדת באלון תבור במקום. גורם באוצר אמר ל"כלכליסט" שאכן נעשתה פנייה בנידון אולם מדובר ב"נושא שטרם הבשיל". בחברה לישראל סרבו להתייחס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות