אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיישמים לקחים מהמשבר הקודם צילום: עמית שעל

מיישמים לקחים מהמשבר הקודם

הפעם אנחנו יודעים טוב יותר איך להתמודד עם לקוחות מבוהלים, בניגוד למשבר הכלכלי מלפני שלוש שנים

20.03.2011, 07:14 | מאיר טיבי

ההיסטוריה רצופה זעזועים שהיכו בשוקי ההון בעולם - חלקם כלכליים וחלקם לא. הרעש ביפן וגלי הצונאמי שבאו אחריו היו נוראיים, אבל השווקים כבר התמודדו עם אירועים בסדר גודל דומה בעבר.

כמו היום, גם לפני שלוש שנים, כשמשבר הסאב-פריים בארצות הברית התגלגל לכל רחבי העולם, טלטל את הכלכלה הגלובלית, דרדר את השווקים הפיננסיים והרס כל חלקה טובה, הופיעו בכל מקום כותרות אימתניות: קטסטרופה וסוף העולם. מכאן ועד למכירה מבוהלת של כל מה שאפשר למכור - מניות, איגרות חוב, מטבעות, סחורות ומה לא - הדרך היתה קצרה.

"היתרון" שיש לנו כעת, בתקופת האפטר-שוק, הוא הזיכרון הטרי שלנו: היינו שם, מכרנו מכל הבא ליד, לא חשבנו לרגע מדוע יש מי שבכל זאת קונה מאיתנו את הסחורה - ואחר כך הבטנו בעיניים כלות בשוקי מניות שמכפילים את עצמם בתוך שנה וחצי, רק בלעדינו ובעצם על חשבוננו.

כמו לפני שלוש שנים, התקשורת היום במיטבה: אנו נחשפים כעת - היועצים, אנשי המקצוע ובעיקר הציבור הרחב - למבול של ידיעות, ניתוחים וחדשות על המצב ביפן וכל התוצאות ההרסניות שעלולות לקרות בגללו. נחשול הידיעות, שנמוך כנראה אך במעט מנחשולי הצונאמי שקדמו לו, גורם בלבול ועצבנות רבה בקרב השווקים והמשקיעים, שנזכרים, מן הסתם, בבעתה במשבר הגדול, אך שוכחים לרגע את הבוננזה שבאה אחר כך.

רעידת האדמה ביפן, צילום: איי פי רעידת האדמה ביפן | צילום: איי פי רעידת האדמה ביפן, צילום: איי פי

מה זה שוכחים? הירידות החדות בשוקי המניות בעולם בתחילת השבוע קרו בגלל שהמשקיעים לקחו את כל תרחישי האימה הקיצוניים שרק אפשר לחשוב עליהם, "הכניסו" אותם לתוך המחירים ודרדרו אותם. וכמו תמיד, חלק גדול מזה היה פסיכולוגיה ואמוציות. לראיה - כמה ימים לאחר המפולת, שבו שוקי המניות באסיה (אפילו ביפן) וזינקו בשיעורים חדים. לא מן הנמנע שהעליות יימשכו בימים הקרובים, אבל עוד נראה הרבה תהפוכות עד שהמצב יירגע. זה הרי היה כך גם לפני שלוש שנים.

היועצים היום למודי ניסיון מהלילות נטולי השינה שעברו עליהם (ועל לקוחותיהם) בתחילת המשבר הקודם. הם יודעים טוב יותר איך להתמודד עם לקוחות מבוהלים: מקשיבים בסבלנות, מסבירים במקצועיות ובפשטות ככל האפשר מהם התרחישים ועוזרים לקבל החלטות מושכלות - החלטות שמתאימות לצורכיהם ומתקבלות לאחר שלוקחים אוויר, חושבים טוב טוב אם ומה צריך לשנות בתיק ההשקעות ורק אז פועלים.

אצלנו אומרים שכל משבר, קשה ככל שיהיה, הוא גם הזדמנות. אם מתבוננים היטב, מוצאים שכגודל המשבר, כך גם גודל העיוות שנוצר באפיקי השקעה שנזרקו מכל הבא ליד.

הכותב הוא מנהל סקטור ייעוץ פיננסי במזרחי טפחות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות