אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרס ישראל לפרופ' רות גביזון: "בעומק ובאומץ" צילום: עמית שאבי

פרס ישראל לפרופ' רות גביזון: "בעומק ובאומץ"

ועדת הפרס בתחום חקר המשפטים קבעה כי "מחקריה של פרופ' גביזון עוסקים בעומק ובאומץ עם עיצוב זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית"

20.03.2011, 11:02 | תומר ולמר, ynet
פרופ' רות גביזון היא כלת פרס ישראל בתחום חקר המשפטים לשנת תשע"א - כך הכריז היום (א') שר החינוך, גדעון סער.

"מחקריה של פרופ' גביזון עוסקים בסוגיות מרכזיות של המשפט החוקתי במדינת ישראל והם מתמודדים בעומק ובאומץ עם עיצוב זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", קבעה ועדת הפרס, שבראשה עמדה פרופ' רות לפידות ולצדה פרופ' יפה זילברשץ ופרופ' ברכיהו ליפשיץ.

פרופ' גביזון כיהנה כחברה במספר ועדות ציבוריות, בהן ועדת שמגר לבדיקת התפקיד ודרך הבחירה של היועץ המשפטי לממשלה ובוועדת וינוגרד לחקר מלחמת לבנון השנייה.

היא עסקה במחקריה בחקר המשפט ובחקר מהותו של המשפט, יכולותיו ומגבלותיו. "פרופ' גביזון גם מפלסת בעבודתה דרכים כדי לאפשר קיום בצוותא של יהודים דתיים וחילוניים, כמו גם של יהודים ושאינם יהודים, במדינת ישראל. כמו כן, עסקה פרופ' גביזון במחקריה בהגנה על זכויות האדם, ובמיוחד בזכות לפרטיות, בחופש הביטוי ובשוויון, ושילבה את תפיסותיה ואת מחויבותה בעבודה מעשית בשטח".

פרופ' גביזון נולדה בשנת 1945 בירושלים ואת השכלתה האקדמית בתחום המשפטים רכשה באוניברסיטה העברית, שם גם מילאה במשך כ-30 שנים תפקידי הוראה. היא נמנתה עם מקימי האגודה לזכויות האזרח. מ-1996 עד 1999 כיהנה כנשיאת האגודה. מאז 1995 ועד 2003 היתה עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה, שם עמדה בראש פרוייקט שעסק בשסעים בחברה הישראלית, וריכזה דיאלוגים ממושכים שעסקו בשסע היהודי-ערבי ובשסע החברתי-כלכלי בישראל.

בשנת 2003 זכתה פרופ' גביזון בפרס אמ"ת למדע המשפט. לפני שלוש שנים זכתה בפרס חשין למצוינות במחקר, ובאותה השנה הוענק לה תואר דוקטור כבוד של אוניברסיטת בר אילן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות