אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוח גבית למדעי הרוח: תרומת ענק לאונ' העברית צילום: עמית שאבי

רוח גבית למדעי הרוח: תרומת ענק לאונ' העברית

אווירת חג הייתה באוניברסיטה העברית, ולא בגלל חג הפורים אלא בשל קבלת תרומה של 100 מיליון שקלים ללימודי מדעי הרוח מקרן פרטית

20.03.2011, 17:20 | תומר ולמר, ynet

 אחרי עשור של קיצוצים דרסטיים בפקולטות למדעי הרוח, אפשר היום (א') לנשום לרווחה - לפחות באוניברסיטה העברית - שקיבלה תרומה בסך כ-100 מיליון שקלים, שנועדה לגייס חוקרים מצטיינים מהארץ והעולם ולבנות בית ספר חדש ללימודים מתקדמים במדעי הרוח, שייחנך בקרוב בקמפוס הר הצופים.

בשלב הראשון יוקצו כ-70 מיליוני שקלים לטובת הקמת בניין ללימודים מתקדמים לדוקטורט וכן בנוסף תזכה האוניברסיטה מדי שנה, לתרומה נדיבה, ללא הגבלת זמן, בסך כ-8 מיליוני שקלים, שמטרתה לעודד את המחקר במדעי הרוח ולהשיב חוקרים מצטיינים שעזבו לחו"ל.

מאחורי התרומה עומדת קרן מנדל, שראשיה החליטו לאחרונה לנסות לבלום את הכרסום הניכר במעמדם של מדעי הרוח. "זו אחת התרומות הנדיבות ביותר שניתנו בשנים האחרונות לעידוד מדעי הרוח בעולם, וזו ההוכחה שהעולם האקדמי אינו שייך רק לביו-טכנולוגיה והמדעים המדויקים אלא יש מקום נכבד גם ליצירתיות והמקוריות של מדעי הרוח", אמר בסיפוק נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן-ששון. "תרומה מחוללת-מפנה זו היא אבן דרך ומהווה נקודת מפנה רעננה בהשבת מדעי הרוח למעמדם הראוי בהשכלה הגבוהה".

לדבריו, האוניברסיטה העברית תנצל יוזמה זו להקמת חממה במדעי הרוח לטיפוח רעיונות פורצי דרך, שיעשירו את האנושות כולה ואת המנהיגות האינטלקטואלית במדינת ישראל ובעם היהודי. "אנו נמצאים כעת בסיומו של 'העשור האבוד', שבו סבלו מדעי הרוח מחרב הקיצוצים אך אין ספק שתרומה מסוג זה יכולה למנף את התחום, שכן יותר מכל דיסציפלינה אחרת - מדעי הרוח שמים דגש בחשיבה ביקורתית ומאות בשנים היוו את התשתית לכל חינוך שלם ומקיף. צריך לזכור שגם גלילאו גליליי לא למד בבית הספר להנדסה ולשמחתי היום גם חברות גדולות כמו אינטל ואלביט מבינים את היתרונות של הסטודנטים המצטיינים במדעי הרוח המצטיינים בחשיבה מקורית ויצירתית".

מורטון מנדל, יו"ר ומנכ"ל קרן מנדל, אמר: "השקעתנו במדעי הרוח באוניברסיטה העברית היא השקעה בעתיד מדינת ישראל ובעתיד אזרחיה. אולמות הלימודים במדעי הרוח הם מקום המפגש של העתיק והמודרני, מקום שההיסטוריה נוגעת בחדשני ושרעיונות ודרכי חשיבה רעננים נולדים בו".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות