אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המספרים מאחורי החתמים הגדולים ב-2010: צחי סולטן מוביל, רונן צלניר מצמצם פערים צילום: עמית שעל

המספרים מאחורי החתמים הגדולים ב-2010: צחי סולטן מוביל, רונן צלניר מצמצם פערים

הנפקת מודיעין של סולטן תרמה כ־10% מהכנסות כלל חיתום שבשליטתו. הפסדי נוסטרו וחלוקת אופציות לעובדים הקטינו את הרווח הנקי של פועלים אי.בי.אי לכמחצית מזה של כלל חיתום

21.03.2011, 07:05 | רחלי בינדמן

שתי חברות החיתום הגדולות בענף, כלל חיתום ופועלים אי.בי.אישבשליטת בנק הפועלים ובית ההשקעות אי.בי.אי, חשפו באחרונה את תוצאותיהן הכספיות לשנת 2010.

מהדו"חות עולה כי התחייבות חיתומית כושלת והוצאה בגין אופציות לעובדים הובילו למצב שבו הרווח הנקי של פועלים אי.בי.אי היה מחצית מזה של כלל חיתום המתחרה הגדולה שלה. כלל חיתום, שבשליטת צחי סולטן (80%) וכלל פיננסים מקבוצת אי.די.בי (20%), רשמה ב־2010 רווח נקי של כ־30 מיליון שקל לעומת רווח נקי של 15 מיליון שקל שרשמה פועלים אי.בי.אי. אלא שאם ינוטרלו הפסדי נוסטרו שהסבו התחייבות חיתומית של פועלים אי.בי.אי בהנפקת אלון גז בהיקף של 9.8 מיליון שקל וכן הוצאות בהיקף של 2.8 מיליון שקל בגין אופציות לעובדים, יוצא כי הרווח הנקי של כלל חיתום גבוה בכ־10% בלבד מזה של פועלים אי.בי.אי.

עוד עולה מהשוואת הדו"חות כי הכנסות כלל חיתום, שהסתכמו ב־74 מיליון שקל, היו גבוהות ב־77% מאלו של פועלים אי.בי.אי. עם זאת, היקף ההוצאות שרשמה כלל חיתום ב־2010 בסכום של 24 מיליון שקל היה גבוה ב־44% מזה שרשמה פועלים אי.בי.אי.

מצמצמת פערים

מספר ההנפקות שבהן השתתפה כלל חיתום עמד על 156 ב־2010 לעומת 141 הנפקות שבהן השתתפה פועלים אי.בי.אי. מספר ההנפקות שאותן הובילה כלל חיתום עמד על 56 לעומת 50 שאותן הובילה פועלים אי.בי.אי. יצוין כי בשנת 2009 הפער בין מספר ההנפקות שהוביל כלל חיתום לבין אלו שהוביל פועלים אי.בי.אי היה גבוה יותר - 41 לעומת 17, כך שפועלים אי.בי.אי מצמצמת פערים.

שיעור ההכנסות מגופים קשורים מתוך סך הכנסות כלל חיתום ב־2010 עמד על 21.7% בעקבות הנפקות של חברות מקבוצת אי.די.בי, והנפקת חברת חיפושי הגז והנפט מודיעין שבשליטת סולטן. במקרה של פועלים אי.בי.אי עמדו ההכנסות מצדדים קשורים על שיעור של 22.3% מכלל הכנסות החברה, ובהן נכללו גיוסים שביצע בנק הפועלים. יצוין כי העמלות שהגיעו לכלל חיתום מהנפקת שותפות מודיעין עמדו על כ־9–10 מיליון שקל (לפני תשלומים לאחרים), כך שמקורם של כ־10% מהכנסותיה הם מהנפקה בודדת זו.

חמש ההנפקות הגדולות ביותר שהובילה פועלים אי.בי.אי ב־2010 היו של גוף אחד - בנק הפועלים בהיקף של 4.3 מיליארד שקל. חמש ההנפקות הגדולות ביותר שהובילה כלל חיתום היו של עזריאלי, אלביט מערכות, שופרסל, גזית גלוב וכלל ביטוח בהיקף כספי של 5.9 מיליארד שקל.

שכר המיליונים

 

השוואה מעניינת נוספת היא בתחום השכר. עלות שכרם של חמשת הבכירים בפועלים אי.בי.אי הסתכמה ב־2010 ב־5.9 מיליון שקל, כאשר ארז גולדשמידט, מנכ"ל פועלים אי.בי.אי, נהנה משכר בעלות של 2.6 מיליון שקל.

עלות שכרו של היו"ר רונן צלניר עמדה על 1.35 מיליון שקל. בנוסף הוא נהנה מחלוקת דיבידנדים בהיקף של 1.5 מיליון שקל, מתוך סך הדיבידנדים שחילקה החברה בהיקף של 17.6 מיליון שקל בזכות היותו בעל מניות המחזיק 8.5% מפועלים אי.בי.אי.

עלות שכרה של מנכ"לית כלל חיתום טל רובינשטיין אינה פומבית כיוון שמדובר בחברה פרטית. עם זאת, ניתן לקבל מדד מסוים לגבי רווחיו של היו"ר והבעלים צחי סולטן. ב־2010 חילקה כלל חיתום דיבידנד בהיקף של 37.5 מיליון שקל, מתוכם שלשל לכיסו סולטן סכום של כ־30 מיליון שקל. עם זאת, סולטן השקיע בשנים האחרונות סכומים לא מבוטלים ברכישת השליטה בכלל חיתום. בנוסף, סולטן מושך דמי ניהול חודשיים של 75 אלף שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות