אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירי נ"מ בטריפולי; צבא לוב: הורנו על פסקת אש מיידית צילום: אי פי

ירי נ"מ בטריפולי; צבא לוב: הורנו על פסקת אש מיידית

דובר הממשלה הלובית מסר, כי "הפקודה על הפסקת האש נמסרה לאחר שנשקלו מספרי האזרחים ההרוגים, וההרס של מבנים צבאיים ואזרחיים". על רקע הטענות כי קדאפי משתמש באזרחיו כמגן אנושי, קרא הדובר לאזרחים להשתתף בצעדה לא אלימה מטריפולי לבנגזי

20.03.2011, 22:35 | סוכנויות הידיעות

אחרי יממה שבה הפציצה קואליציית המערב מטרות בלוב, הודיע הערב (א') רמטכ"ל צבא לוב כי הנחה את כל יחידות השטח ליישם החלטה על הפסקת אש החל מ-21:00 (שעון ישראל). ההוראה הועברה במקביל לדיווחים של עדי ראייה בטריפולי, שמסרו על ירי כבד של נשק נגד מטוסים בעיר.מזכ"ל האו"ם באן קי-מון מסר בתגובה כי הוא מקווה שלוב תעמוד בהבטחתה ותשמור על הפסקת האש.

דובר הממשלה הלובית מסר כי "הפקודה על הפסקת האש נמסרה לאחר שנשקלו מספרי האזרחים ההרוגים, וההרס של מבנים צבאיים ואזרחיים". על רקע הטענות כי קדאפי משתמש באזרחיו כמגן אנושי, קרא הדובר לאזרחים להשתתף בצעדה לא אלימה מטריפולי לבנגזי.

אתמול החלה מתקפה האווירית שהובילו צרפת, בריטניה וארצות הברית נגד צבאו של שליט לוב מועמר קדאפי. מתקפת כוחות הקואליציה נפתחה למרות הודעת משרד החוץ הלובי, על הפסקת אש בעקבות החלטת מועצת הביטחון של האו"ם לסגור את שמי המדינה לטיסה. רוסיה והליגה הערבית מתחו ביקורת על התקיפה, שגרמה לדבריהן להרג של אזרחים.

הספינה האיטלקית שוחררה מידי שלטונות לוב

למרות שהשתתף בפסגה בפריז, בה נמסר על פתיחת המבצע הצבאי, תקף מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, את הקואליציה ואמר, כי מדינות ערב רצו שכוחות המערב יטילו מצור אווירי על לוב - ולא יפעילו נגדה כוח צבאי ויפציצו אזרחים.

בעקבות תפיסתם של אנשי צוות ספינה איטלקיים בנמל טריפולי על ידי השלטונות הלוביים, אמר שר ההגנה של איטליה, איגנזיו לה רוסה, כי מדינתו מוכנה להשתמש בכל האמצעים הדרושים כדי להביא לשחרורם ולפינויים המיידי מהמדינה הצפון אפריקנית. זמן קצר לאחר מכן שוחררה הספינה.

גיחות ההפצצה של כוחות המערב נמשכות באזור העיר בנגזי ומאפשרות למורדים לעמוד מחדש על רגליהם. צבא ארה"ב מסר היום כי שלושה מטוסי חמקן נטלו חלק בפעולות הקואליציה המערבית ביממה האחרונה בלוב. דובר של חיל האוויר האמריקני אמר, כי מסוקי קרב פגעו ב-20 מתוך 22 היעדים אותם תקפו אתמול, וצרפת הודיעה כי מטוסי קרב קטאריים יצטרפו בתוך כמה שעות לכוחות הקואליציה.

בנו של קדאפי: "הלכנו לשחרר את בנגזי מטרוריסטים"

רשויות הבריאות בלוב טענו כי מספר ההרוגים בתקיפת מדינות המערב נגד כוחותיו של השליט מועמר קדאפי, עלה ל-64 בני אדם. "קדאפי הוא כמו תרנגול והקואליציה מורטת את נוצותיו כך שהוא לא יכול לעוף. המורדים יערפו את גרונו", אמר פתחי בין סעיד, מורד בבנגזי בן 52, לסוכנות הידיעות רויטרס.

ואיך מגיבים במשפחת קדאפי ללחץ הצבאי הכבד המופעל עליהם ביממה האחרונה? בראיון לרשת ABC אמר סייף אל איסלאם קדאפי, בנו של שליט לוב, כי הוא לא ציפה שמדינות המערב יפתחו במתקפה צבאית נגד ארצו.

"הופתענו אתמול שהאמריקנים, הצרפתים והבריטים התקיפו את לוב, התקיפו חמש ערים והשליטו טרור על האזרחים - בעיקר על ילדים ונשים שפחדו מאוד בעקבות התקיפה", אמר בנו של קדאפי לעיתונאית האמריקנית כריסטיאן אמנפור.

קדאפי ג'וניור גם אמר כי "זו היתה הפתעה גדולה לראות שהנשיא אובמה - אותו החשבנו לאדם טוב ולחבר של העולם הערבי - מפציץ את לוב". הוא גם הכחיש כי ממשלת ארצו ממשיכה בתקיפות נגד המורדים בבנגזי ואמר לאמנפור כי העיר נשלטת על ידי "טרוריסטים" ו"כוחות מיליציה" שתוקפים אזרחים ואת חיילי צבא לוב.

"אנשינו הלכו לבנגזי כדי לשחרר את העיר מכנופיות גנגסטרים וכוחות מיליציה חמושים", אמר סייף אל איסלאם קדאפי. "אם האמריקנים רוצים לעזור לעם הלובי בבנגזי, שיילכו לעיר וישחררו אותה מהטרוריסטים וכוחות המיליציה. שום מדינה בעולם לא תרשה שהעיר השנייה בגודלה בשטחה תהיה תחת שליטת גנגסטרים ואנשי מיליציה חמושים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות