אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הקרינה חמורה": נעצרו משלוחי מזון מפוקושימה ביפן צילום: בלומברג

"הקרינה חמורה": נעצרו משלוחי מזון מפוקושימה ביפן

ארגון הבריאות העולמי מסר כי הקרינה הרדיואקטיבית שנמצאה במזון ושתייה ביפן היא "בעיה חמורה ביותר ממה שצפו בתחילה". במקביל, כל ששת הכורים בפוקושימה חוברו לרשת החשמל, אך כל עובדי המתחם הגרעיני פונו ממנו לאחר שעשן החל לעלות מבריכה לצינון מוטות דלק משומשים בכור מספר 3

21.03.2011, 13:56 | ynet וסוכנויות הידיעות

מנהל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, אמר היום (ב') כי המצב בתחנת הכח בפוקושימה עדיין חמור מאד אך אין לו ספק שהיפנים יתגברו על המשבר ביעילות. הדברים נאמרים בהודעה שפורסמה בוינה.

ממשלת יפן עצרה היום את כל משלוחי התרד והחלב המגיעים מהאזורים הסמוכים לכורים הגרעיניים בפוקושימה, שנפגעו ברעידת האדמה העזה ולאחר שרמות שונות של קרינה רדיואקטיבית התגלו במזון ובשתייה בערים רבות במדינה - וגם בבירה טוקיו.

הפעולה בה נקטו שלטונות יפן מחזקת את הודעת ארגון הבריאות העולמי (WHO) מהבוקר כי הקרינה שנמצאה בימים האחרונים במזון ובשתייה בארץ השמש העולה היא בעיה חמורה בהרבה ממה שצפו בתחילה.

 

מקררים את הכורים, צילום: אי פי איי מקררים את הכורים | צילום: אי פי איי מקררים את הכורים, צילום: אי פי איי
 
בינתיים, מפעיל מתחם הכורים הגרעיניים בפוקושימה הודיע כי כל ששת הכורים חוברו מחדש לרשת החשמל וכי כעת נבחן הנזק שנגרם למערכות הקירור של הכורים, שנפגעו ברעידת האדמה העזה שפקדה את המדינה לפני למעלה משבוע.
 
עם זאת, המשבר הגרעיני והסכנה מפליטה של רמות גבוהות של קרינה רדיואקטיבית מהמתחם לא התפוגגו לאחר שכל העובדים בפוקושימה נאלצו להתפנות היום מהכורים בשל עשן אפור שהחל לעלות מכור מספר 3.
 
הירושי איזווה, דובר חברת "TEPCO" המפעילה את הכורים בפוקושימה, מסר כי החברה החלה לחקור מה גרם לעשן, שהחל לעלות מהבריכה לצינון מוטות דלק משומשים כור מספר 3. כור זה נפגע קשות ברעידת האדמה, ועל פי ההערכות נרשמו במקום רמות גבוהות של קרינה רדיואקטיבית. עם זאת, הסוכנות לבטיחות גרעינית ביפן יצאה במסר מרגיע, לפיו לא חל שינוי משמעותי ברמות הקרינה בכור מספר 3.

 

"הקרינה במזון - בעיה חמורה ביותר"
 

"ברור לגמרי שמדובר בבעיה חמורה", אמר פיטר קורדינגלי, דובר שלוחת ה-WHO בפיליפינים, לסוכנות הידיעות רויטרס בהתייחסו למשבר הגרעיני ביפן ולקרינה שהתגלתה במזון ובשתייה במדינה. "זה הרבה יותר חמור ממה שמישהו חשב עליו בימים הראשונים, אז חשבנו שהבעיה מוגבלת לרדיוס של 20 עד 30 קילומטרים מאזור הכורים שנפגעו", אמר קורדינגלי.

 

אחרי שבסוף השבוע האחרון התגלתה קרינה בחלב ותרד המיוצרים באזורים הסמוכים לפוקושימה, אתמול הודיע משרד הבריאות היפני כי מזון מזוהם נמצא באזורים נוספים במדינה - וגם בעיר הבירה טוקיו.

 

גורם במשרד הבריאות מסר כי חלקיקים רדיואקטיביים נמצאו בקנולה ובחרציות, שמשמשות לבישול ביפן. החלקיקים התגלו באזורים שבהם לא נמצאו עד כה מוצרים מזוהמים, ובטוקיו הביעו חשש כי חלק מהם כבר נמכרו לאזרחים. בעקבות הודעת משרד הבריאות היפני, נעצרו כאמור כל משלוחי התרד והחלב מאזור פוקושימה לערי יפן.

 

בקרוב: מרפאה ישראלית באזור פינוי ניצולי הרעש

במקביל, המשלחת המקדימה של רופאים ישראלים ששלחו משרד החוץ ופיקוד העורף הגיעה לעיר קוריהארה ביפן, אליה פונו חלק מנפגעי ופצועי הרעש והצונאמי. הרופאים הישראלים סיירו ביממה האחרונה בעיר על מנת להחליט על גודל המשלחת והציוד הרפואי שיש לשלוח מישראל למקום.

על פי ההערכות, בשבוע הקרוב תוקם במקום מרפאה ישראלית, ובמשרד החוץ בירושלים הבהירו הצוות שיישלח ליפן לא יעמוד בפני שום סכנה בריאותית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות