אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה הקשר בין מקק לכדורגלן הישראלי? צילום: איי פי

מה הקשר בין מקק לכדורגלן הישראלי?

מדוע נבחרת ישראל נכשלת כל הזמן? פשוט, כי השחקנים שלה לא טובים מספיק. הגיע הזמן שהרשויות יבינו זאת

24.03.2011, 11:50 | אוריאל דסקל

הפסיכולוג האמריקאי רוברט זיונק רצה לבדוק איך ייצורים מגיבים לקהל. כדי לעשות זאת, השתמש זיונק במקק,  שלו יש דחף טבעי לרוץ מהאור לחושך. הוא בנה שני מסלולים עבור המקק. הראשון פשוט - צינור שמסתיים בקופסה חשוכה; והשני מסובך יותר - מבוך שמסתיים בקופסה חשוכה.

זיונק נתן למקק ללכת בצינור לבד - ואז ביצע זאת שוב בנוכחות מקקים רבים נוספים. התוצאה היתה שהמקק  עבר את הצינור במהירות רבה יותר במקרה השני - כלומר כאשר עשה זאת מול "קהל" מקקים. 

ואולם במבוך הסיפור היה שונה. המקק עבר את המבוך במהירות גבוהה יחסית, אבל כאשר נצפה על ידי מקקים אחרים התקשה לעשות זאת במהירות.

זו תיאוריית הקהל - שלפיה כשקל לייצור כלשהו לעשות משהו, הוא עושה זאת טוב יותר מול קהל. עם זאת, כאשר קשה לו לעשות משהו - הוא יתקשה עוד יותר בנוכחות קהל. 

במלים אחרות, אם מישהו טוב מספיק במשהו (ולכן קל לו לעשות את זה) - הקהל הוא לא תירוץ. אם מישהו לא טוב מספיק - הקהל הוא סיבה לקשיים שהוא חווה.

בואו ניקח את זה לכדורגל הישראלי.

אם שחקן טוב מספיק בפעולות הפשוטות של עצירת כדור, מסירה, בעיטה, כדרור וכו', הקהל לא אמור להפריע לו לעשות את הדברים הללו והוא צפוי ליהנות יותר מ"משחקים גדולים" בהם הלחץ גבוה ומספר הצופים גדול.

ולכאן בדיוק נכנסת השאלה: האם השחקנים הישראלים טובים מספיק? הם מתלוננים פעמים רבות על הלחץ של הקהל והתקשורת אבל זו כנראה לא הסיבה העיקרית להפסדים. הרי כבר 40 שנה לא רשמה הנבחרת הישג משמעותי. הרי כדורגל זה משחק שמשחקים 90 דקות ובסופו ישראל חוטפת שער ממצב נייח. זה לא סתם שישראל לא מצליחה, יש לכך סיבה. והסיבה היא שהשחקנים לא טובים מספיק.

אבי לוזון וראשי ענף הכדורגל בישראל כנראה לא מסכימים עם זה – הם מאמינים שאנחנו יכולים להעפיל לתחרויות הגדולות ורק מזל רע, שחוזר על עצמו קמפיין אחרי קמפיין, פוגע בסיכויים.

אבל בואו נראה מה יש לכדורגל הישראלי להציע לכדורגל העולמי. כוכב מזדקן גדול אחד ברמה העולמית – שעד פציעתו שיחק בקבוצות הטובות באנגליה; שוער בקבוצה בינונית בספרד; שני בלמים באנגליה (אחד בליגת המשנה ואחד שלא משחק בליגת המשנה); שלושה קשרים דפנסיביים בסקוטלנד (משחק), בגרמניה (משחק) ובאנגליה (לא משחק); עוד מספר נציגים מכובדים יותר ומכובדים פחות בבלגיה; כמה שחקנים צעירים המפוזרים באקדמיות באירופה; כמה שחקנים מוכשרים בליגה הישראלית; וכמה שחקנים ישראלים מהפועל תל אביב - קבוצה שסיימה במקום האחרון בביתה בליגת האלופות, עם שני שחקנים זרים מאוד משמעותיים – בלם מצוין מברזיל ושוער פנומן מניגריה. כידוע, לנבחרת ישראל אין בלם מצוין מברזיל או שוער פנומן מניגריה.

השחקן הישראלי לא טוב מספיק. ולכן הוא נכשל פעם אחר פעם. הוא לא טוב בגלל סיבות רבות, אבל אחת מהן, אולי המרכזית שבהן, היא שברשויות לא ממש מבינים את זה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות