אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך מימנו מיליונרים את הנסיעות של הזוג נתניהו צילום: בלומברג

כך מימנו מיליונרים את הנסיעות של הזוג נתניהו

מטוסים פרטיים, טיול משפחתי לסקוטלנד וחופשת קיץ בארה"ב. ומי שילם? ערוץ 10 הציג את רשימת המיליונרים שלחלקם אינטרסים בישראל. לשכת נתניהו: אין פגם בנסיעות

24.03.2011, 08:03 | כתב כלכליסט
ביולי 99' עזב בנימין נתניהו את לשכת ראש הממשלה. לקח לו כמעט עשור לחזור לשם, אבל לא היה יום ב-10 השנים הללו, שהוא לא חלם ועשה הכל כדי לחזור. חלק חשוב במאמצים של נתניהו עבר דרך טיפוח קשר אינטנסיבי עם בעלי הון. תחקיר התוכנית "המקור" בערוץ 10, ששודר אמש, חושף את יומן הטיסות של נתניהו ומשפחתו בין שתי כהונותיו בראשות הממשלה, את רשימת המיליונרים והארגונים שמימנו את חופשות הפאר - ומה נתניהו חושב עליהם.

במשך כמעט שנתיים נאספו לצורך תחקיר זה מאות מסמכים, חשבוניות, קבלות וכרטיסי טיסה ונערכו שיחות עם עשרות אנשים. נסיעותיו של נתניהו ומשפחתו לחו"ל תוקצבו במקרים רבים על ידי יהודים עשירים ומקורבים, שמעוניינים בקרבתו של נתניהו. אחד מהם ארגן טיול כיף למשפחת נתניהו בסקוטלנד, השני הטיס אותו במטוסו הפרטי, השלישי שילם את הסוויטה המפוארת במלון בניו יורק ורבים מהם שילמו על נסיעות אישתו וילדיו. זה קרה עשרות פעמים בעשר השנים עד שחזר נתניהו באפריל 2009 ללשכת ראש הממשלה.

מחשיפה ראשונה של ספר הטלפונים של נתניהו, שנכתב ביולי 2002 לקראת חזרתו של נתניהו לזירה הפוליטית, מגלים שהוא מורכב בעיקר מבעלי הון וכולל הערות לצד התורמים. נתניהו דירג את העשירים סביבו. על ספנסר פרטרידג' הבריטי למשל, נכתב "חבר. עשיר. המונית האוירית של נ. בארה"ב. לא תרם ישירות אבל עוזר במעשים". לספנסר יש מטוס פרטי גדול ונתניהו טס בו על חשבונו של פרטרידג' עשרות פעמים.

ברשות "המקור" לוחות זמנים של נסיעותיו של נתניהו לחו"ל. הטיסה במטוסו של ספנסר שכיחה מאוד, אבל לא רק במטוסו נתניהו טס. המולטי מיליונר הקנדי, טים בליקסט עשה זאת וכן נדבנים רבים נוספים. הבעיה היא שמה שהיה אז, באותן שנות "אזרחות", לגיטימי לגמרי, הפך מאוחר יותר לבעייתי ומנוגד לכללים. כשנתניהו עזב את לשכת ראש הממשלה הוא נהג להגיד שיצא כמעט ללא נכסים ועם פנסיה ממשלתית מצומקת. איך הפך תוך שלוש שנים לאדם סופר אמיד עם בית בקיסריה ובית בירושלים? לדברי התחקיר שעשה רביב דרוקר, לא מעט בגלל מינוף יחסיו עם הנדבנים העשירים.

בנובמבר 2002 נתניהו חזר לפוליטיקה - שר חוץ ואחר כך שר האוצר. תחקיר "המקור" מגלה שנתניהו לא עמד, לכאורה, בכללים. דרישת הנסיעות, שנתניהו מציב לעוזריו גבוהה מאוד - מחלקות ראשונות במטוסים לו ולשרה, בתי מלון מפוארים, הסעות ברכבים מהודרים, עוזרים, בילויים, מסעדות פאר. מצד שני, הוא לא מעוניין לשלם מכיסו על הנסיעות. התוצאה: כל פעם נוחת התיק של ארגון נסיעה על עוזר אחר בלשכה.

התחקיר עוקב אחרי 16 נסיעות של נתניהו כשר וחבר כנסת וגילה למעלה מ-30 הפרות לכאורה של כללי האתיקה.

לשכת ראש הממשלה: "הכתבה היא חלק ממגמה רבת שנים של כתב ערוץ 10 רביב דרוקר לפגוע בשמו של ראש הממשלה ובבני משפחתו. אחרי חודשים רבים של נבירה מיקרוסקופית התברר שלא נמצא כל פגם. מעולם לא שילם שום גוף חיצוני עבור טיסות ילדיו של מר נתניהו בעת שכיהן בתפקיד ציבורי כלשהו.

עד שנת 2007 רשאית הייתה גברת נתניהו להתלוות לבעלה כאשת ראש הממשלה לשעבר על חשבון הגורם המזמין. לאחר מכן שולמו נסיעותיה על ידה, על ידי בני משפחתה, או על ידי גופים שהזמינו אותה להרצות בפניהם בנפרד.

לגבי הטיסות עם מר פרטרידג', מדובר בטיסות בטיסות בהן טס מר פרטרידג' בעצמו, במטוסו, להרצאות של מר נתניהו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
ביבי ןהנסיעות
כל הכבוד לעיתונאי המוכשר מר רביב דרוקר על התחקיר הממושך שערך על נתניהו ועל נסיעותיו לחול " כאשר נושא משרה ציבורית נוסע לחול הרבה פעמים ועל חשבון חבריו העשירים כל תחקיר שיערך עליו מבורך והציבור רשאי לדעת את מהלכיו והתנהגותו אולם במקרה הזה שבתקופת נסיעותיו התכופות האיש לא היה בעל השפעה כל שהיא ולחשוב שבעתיד עלול לשלם לחבריו כאשר יהיה ראש ממשלה לדעתי אינה סיבה מספיקה להתחקות על מעשיו זמן ממושך כל כך התחקיר שנעשה עכשיו ראוי היה להעשות לפני הבחירות כאשר הבוחרים התכוננו לבחירת המנהיג וחבל שלא כך היה,
מאיר שניאור , מודייעין  |  24.03.11
12.
כשלא מצליחים לקחת את השלטון מהימין בדרך מכובדת מתעסקים בשטויות
כמה כמה אפשר לחפש את ביבי? מסכן הוא ומסכנה אשתו, מה אכפת לכם שאנשים רוצים לשמוע אותו בעולם, זה טוב לישראל כי דעותיו טובות לישראל, זה יחסי ציבור, זו הסברה והכי חשוב זה לא על חשבון המדינה!!! אז במקום שהוא ישב רגל על רגל בתל אביב הוא מפרפר בעולם כדי ליצור כמה שיותר קשרים עם האנשים המשפיעים בקהילות היהודיות בעולם ונדבניה - שוב, מה רע בזה?! אם באמת היה בזה ניגוד אינטרסים או בעיות אתיות - הייתם שומעים את היועץ המשפטי לממשלה או מבקר המדינה מתחיל לחקור, לא סתם הראו בכתבה יועצים בלבד (שבמקרה דעותיהם שמאלניות באופן מובהק) ולא מישהו מוסמך שיכול להרים מכתבה כזאת חקירה אמיתית שתוכיח אם יש פגם או לא. "שרה מביאה כביסה מלוכלכת מהבית כדי לנקות בניקוי יבש" - פשוט עלבון לעיתונאות החוקרת! ממתי זה בסדר לקבוע עובדות כאלו על סמך בעצם...כלום !! פשוט כי בא לכתב להכפיש!! עצוב פשוט עצוב, רביב דרוקר הוא הכתב הצהוב והרדוד ביותר של העיתונאות הפוליטית! זה נראה לכם מיקרי שידידתו הטובה של רביב דרוקר היא לא אחרת משלי יחימוביץ -שמאלנית מובהקת?! בטח בקרוב הוא יצטרף לשירותיה במפלגת העבודה.
חיפאית  |  24.03.11
לכל התגובות