אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השרים אישרו: תוקם יחידת תקשוב שתרכז את עבודת המחשוב הממשלתית צילום: עמית שאבי

השרים אישרו: תוקם יחידת תקשוב שתרכז את עבודת המחשוב הממשלתית

לפי ההצעה שהגישו השרים איתן ושטייניץ, מנהל מערכות המידע הממשלתי יהיה אחראי על הפרויקטים הרוחביים בתחום, בהם ממשל זמין, מרכב"ה והמשרד הממוחשב

27.03.2011, 15:23 | אסף גלעד

הממשלה מיישרת קו עם ארה"ב, צרפת, ומדינות מערביות נוספות: השרים אישרו אחר הצהריים (א') את הצעתם של השרים מיכאל איתן ויובל שטייניץ להקמת יחידת תקשוב שתרכז את כלל עבודת המחשוב בממשלה. מטרת היחידה החדשה היא לייעל את עבודת הממשלה, לשפר את שיתוף הפעולה בין המגזר הממשלתי לגופים ציבוריים ולשפר את רמת השירות הניתנת לאזרח. למנהל הוקצו 10 מיליון שקל ו-14 תקנים.

על פי המלצות הוועדה לבחינת מערך התקשוב בממשלה, מנהל מערכות המידע הממשלתי (מנמ"ר) יהיה כפוף למנכ"ל משרד האוצר. יחידות התקשוב במשרדים השונים יוכפפו להוראותיו המקצועיות, יוועצו עמו בכל הקשור לתוכניות העבודה בתחום התקשוב ובכל הקשור לתקציב המחשוב המשרדי. בהתאם, פרוייקטי המחשוב הממשלתיים הרוחביים יועברו לאחריותו הישירה של המנמ"ר. בין הפרויקטים: מרכב"ה, ממשל זמין, תהיל"ה, להב"ה וסע"ר - פרויקט המשרד הממוחשב.

יחידת התקשוב הממשלתית תפעל לקידום תוכנית תקשוב אסטרטגית בממשלה, להנחלת ארכיטקטורה וסטנדרטים אחידים בכל תשתיות החומרה והתוכנה שעליהן מתבססת הממשלה. בין היתר תפעל היחידה להקמת מערך דיווח להגברת שקיפות המידע הממשלתי לציבור ולתיאום שיתוף מאגרי המידע והידע המקצועי בין משרדי הממשלה השונים.

היחידה תכלול, כמקובל בחברות הייטק, טכנולוג ראשי (CTO), מנהל אבטחת מידע (CSO) וכלכלן. את השירותים המשפטיים תקבל היחידה מהיועץ המשפטי של משרד האוצר ותהיה כפופה להנחיותיו. עבודת מנהל מערכות המידע הממשלתי מול המנמ"רים המשרדיים תתנהל באמצעות שני פורומים מקצועיים: מועצת המנמ"רים, שתורכב מנציגות של מנמ"רים פעילים ותהווה גוף מייעץ למנמ"ר הממשלתי, ופורום המנמ"רים, שבו חברים כלל המנמ"רים במשרדי הממשלה.

"מדובר בחלק ממדיניות רחבה של פרויקטים הקשורים בממשל פתוח, בנוסף להקמת היחידה לחופש המידע במשרד המשפטים, הקמת מערך לשיפור השירות לציבור, הקמת מוקד מידע על שירותי הממשלה ופעילות בתחום שיתוף הציבור בתהליכי קבלת החלטות. המבחן המעשי יהיה בגיבוי שנקבל מהממשלה ובשיתוף הפעולה של הממונים על מערכות המידע במשרדי הממשלה השונים וציבור העובדים", אמר השר מיכאל איתן.

"היחידה תהיה סמכות ממשלתית ייעוצית ואסטרטגית, אשר תקבל לידיה גם סמכות ביצועית בפרויקטי המחשוב של האוצר", אומר חיים שני, מנכ"ל משרד האוצר. "הבנו שעולה הצורך בסמכות רוחבית, כמו למשל בנושא מערך כיבוי האש או מערך המכס או התאוששות מאסון. אם מנסחים סטנדרטים אחידים, זה מקל מאוד ולא מצריך להמציא את הגלגל מחדש. זה כמובן לא מחליף את העבודה שנעשית בכל משרד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות