אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נפרדים מהעכבר והמקלדת צילום מסך: wikipedia.org

נפרדים מהעכבר והמקלדת

יכולות הזיהוי הקולי בגרסה החדשה של הדפדפן כרום מצטרפות למהפכה בהתהוות, שתאפשר לנו להשתמש במחשב באופן טבעי יותר

28.03.2011, 09:52 | איתי שמושקוביץ

אחת ממילות הבאזז החמות בתקופה האחרונה היא NUI, ראשי תיבות של Natural User Interface או ממשק משתמש טבעי. לא עוד עכבר ומקלדת, אלא שימוש במחשב באופן פשוט ואינטואיטיבי - בעזרת מסך מגע או מחוות גוף שונות, למשל.

ומה לגבי דיבור חופשי אל המחשב, כמו שהראו סדרות וסרטי "מסע בין כוכבים" לפני עשרות שנים? במכשירי סמארטפון כבר אפשר לבצע חיפוש ופעולות נוספות באמצעות דיבור בלבד, אבל במחשב האישי העסק עדיין תקוע, אף שהגרסאות האחרונות של חלונות כוללות גם זיהוי קולי. הגרסה החדשה של הדפדפן כרום אמורה לשנות את המצב הזה.

בינתיים יש רק הדגמה של גוגל שלא עושה כלום: אחרי שתדברו אל המחשב, הדפדפן יציג את המילים שאמרתם, והזיהוי לא תמיד מוצלח. אבל זו רק ההתחלה. הגרסה החדשה מיועדת למפתחים, שיוכלו לבנות יישומים שונים שינצלו את היכולת החדשה. בעוד כמה שבועות התכונה הזו תיכנס כבר לגרסה היציבה של כרום, ואנחנו נקבל עוד חיזוק למגמת המעבר לממשק טבעי. בטווח הארוך, כך ניתן לצפות, התכונה תשולב גם במערכת ההפעלה כרום, שאמורה להשתלב במחשבים וטאבלטים.

מה יהיו השימושים לאפשרות החדשה והמבטיחה? בשנים האחרונות כבר ראינו שהדמיון של המפתחים הוא שקובע את הגבול. ולא מדובר רק בגימיק - עבור אנשים הסובלים ממוגבלויות מדובר בחידוש שיכול לשפר משמעותית את חייהם ואת הרגלי השימוש שלהם במחשב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
תגידו - אתם רציניים? זאת יכולת עתיקה - 15 שנה לפחות. מה חדש פה בדיוק?
אפל פיתחו יכולת זיהוי קולי עוד ב-1993 - 18 שנה בעבר - עוד במערכת 7.1 או משהו כזה. המדובר בטכנולוגיה שנקראה אז בשם PlainTalk. חפשו באינטרנט ותמצאו. במקור יועדה טכנולוגיה זו לבעלי מוגבלויות, אבל היא עבדה לא רע גם למשתמשים רגילים, והדיבור המלאכותי כיכב בלא מעט אלבומי מוזיקה. גם ליבמ היתה טכנולוגיה כזאת, וכבר לפני כעשר שנים הם הוציאו תוכנה המאפשרת הפיכת דיבור לטקסט. והיו גם לא מעט מוצרים נוספים מאוחר יותר. מה חדש פה? דמו בתוך דפדפן אינטרנט? זה לא רציני. הבעיה עם זיהוי קולי הוא שהעכבר והמקלדת יותר יעילים ומדויקים, ואם אתם יודעים הקלדה עיוורת, אפילו ברמה נמוכה, הרי שזה גם הרבה יותר מהיר.
דרום לבנון , צפון ישראל  |  28.03.11