אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תאונת השרשרת של שוק הדיור צילום: אוראל כהן

תאונת השרשרת של שוק הדיור

החולשה בשוק הנדל"ן בארה"ב משפיעה על מניות הפיננסים, שמאיימות בתורן על העליות בשוק המניות

29.03.2011, 07:19 | בריאן בלסקי

המגמות השליליות האחרונות בשוק הדיור האמריקאי משפיעות לרעה על מניות הפיננסים בארה"ב, מה שעלול להתבטא גם בביצועים חלשים בשוק המניות הכללי.

בנוסף, מלאי עיקולי הדירות נמצא ברמות שיא, וכרבע מסך המשכנתאות בארה"ב נמצא באקוויטי שלילי (מצב שבו היקף המשכנתה גבוה מערכו של הנכס). מצבו החלש של שוק הדיור האמריקאי מעלה חששות מהאטה כלכלית בארה"ב, אם כי ניתן לציין גם גורמים חיוביים בהקשר זה, כגון השיפור במצב התעסוקה בארה"ב, התייצבות בנתוני התחלות בנייה, גם אם ברמה נמוכה, וכן רמות נמוכות היסטורית של מחירי הנדל"ן ביחס להכנסה (affordability index).

  •  השלכות על הענף הפיננסי - הבנקים האמריקאיים הם המושפעים העיקריים ממצבו העגום של שוק הנדל"ן בארה"ב, עקב היקף משכנתאות ניכר מתוך כלל האשראי הבנקאי. קיים מתאם גבוה היסטורית בין התנהגות מניות המגזר הפיננסי - הן אבסולוטית והן ביחס למדד S&P 500 - לבין קצב השינוי במכירות הבתים בארה"ב ובבקשות למשכנתאות. החולשה הממושכת בשוק הדיור מובילה, לפיכך, לשמירת המלצת "תשואת שוק" על סקטור הפיננסים בצוות האסטרטגיה של אופנהיימר.

  • מה צפוי לשוק המניות? - שוק המניות האמריקאי נותר בעמדה זהירה, עם שמירת מחיר היעד למדד S&P 500 ברמתו הנוכחית של 1,325 נקודות.

מניתוח ביצועי השוק ניתן לראות כי מרבית העליות בשוק הכללי לוו בהשתתפות סקטור הפיננסים, ולהפך - תקופות שבהן הציגו מניות הפיננסים ביצועים חלשים התאפיינו גם בתשואות פושרות של השוק הכללי. ואולם, בשנה האחרונה נראית התמונה שונה מתבנית היסטורית זו, עם תשואת חסר של סקטור הפיננסים מאז מרץ 2010. אם מניות הענף הפיננסי ימשיכו להציג ביצועים חלשים, נוכח חולשתו של שוק הנדל"ן בארה"ב, נתקשה לראות מגמת עליות יציבה בשוק המניות הכללי בארה"ב.

השורה התחתונה: לאור המתאם ההיסטורי בין הקך מכרות הבתים החדשים לבין התנהגות מניותץ הפיננסים בארה"ב, כלכלני אופנהיימר מתקשים לראות מגמת עליות בסקטור הפיננסים, ובשוק המניות בכלל.

הכותב הוא האסטרטג הראשי של אופנהיימר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות