אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יריבו על זה? גם רבני הערים רוצים תוספת שכר צילום: אפי שריר

יריבו על זה? גם רבני הערים רוצים תוספת שכר

השר לשירותי דת יעקב מרגי: "אין סקטור ששכרו קוצץ בצורה אגרסיבית כמו רבני הערים״. מרגי מבקש גם להעניק למדינה גמישות רבה יותר בהעברת תקציבים למועצות הדתיות

29.03.2011, 12:36 | תומר אביטל

ועדת הכספים דנה היום (ג') בנושא שכר רבני הערים. יו"ר הוועדה משה גפני קרא לשר לשירותי דת, יעקב מרגי לפתור את העיוות בשכר הרבנים. אילן לוין, הממונה על השכר במשרד האוצר, אמר במהלך הדיון כי "בחודשים האחרונים אנו עוברים תקופה לא פשוטה, יש תביעות שכר רבות, ואנו עוברים משביתה אחת לשביתה נוספת. אכן יש לתקן את שכר הרבנים החדשים. שכר של 5,000 שקלים לרב, הוא לא שכר ראוי, ואנחנו נפעל בנושא".

השר מרגי הבהיר כי ניהל דיונים עם האוצר להעלאת שכרם הנמוך של רבני העיר ונגד הפגיעה מתמשכת בשכרם, וטען כי ההעלאה שהושגה לאחר מאבקים אינה מספיקה. "אין סקטור ששכרו קוצץ בצורה אגרסיבית כמו רבני הערים". מרגי דרש תאריך יעד מוסכם לפתרון הנושא מול האוצר. במידה והנושא לא יבוא על פתרונו, אמר, יקדם חקיקה להעלאת שכרם.

נוסף על כך דנה הוועדה בתזכיר חוק שביקש להעניק למדינה גמישות רבה יותר בהעברת תקציבים למועצות הדתיות. השר מרגי יזם את החוק שקובע כי הממשלה תוכל לשנות - ללא אישור הכנסת - את אופן חלוקת התקציב בין הרשות המקומית שבתחומה נמצאת המועצה הדתית ובין הממשלה.

ברירת המחדל לחלוקת התקציב למועצות היום הוא יחס של 60% לעומת 40% בין הרשות המקומית לממשלה. השרים יכולים לשנות את היחס לפי אמות מידה שוויוניות, אך באישורה של ועדת הכספים. החוק החדש כאמור ביקש לבטל את הצורך באישורה של ועדת הכספים, ובכך להסיר את הפילטר הפרלמנטרי.

תזכיר החוק הוסף אמש (ב') לסדר יומה של הכנסת שאישרה אותו בקריאה ראשונה בשעה מאוחרת. היום (ג') בהליך בזק, עלה הנושא לסדר יומה של ועדת הכספים, במטרה לאשר את החוק לקריאה שנייה ושלישית.

מרגי אמר בדיון, כי "אמות המידה מיטיבות מבחינה כספית עם 80% מרשויות המקומיות". עם זאת, יו"ר הוועדה משה גפני התעקש להשאיר את זכות הפיקוח בידי הוועדה. לאחר דין ודברים בין הצדדים, הם הגיעו לסיכום לפיו אמות המידה שתקבע הממשלה ביחס למועצות הדתיות יהיו טעונות אישור ועדת הכספים, אך הממשלה תוכל להביא אותן 90 יום לאחר אישור התקציב השנתי, במקום 60 יום.

כפי שנחשף ב"כלכליסט" הממשלה העבירה כבר תיקון שאפשר לה להגדיל את המימון שמעבירה המדינה למועצות דתיות שנקלעו לגירעון.

ח"כ ניצן הורוביץ (מרץ) האשים את הממשלה במחטף. לדבריו: "אמש, באישון לילה, כאשר כמעט כל חברי הכנסת כבר עזבו את המליאה, עבר בגניבה בקריאה ראשונה התיקון". לדברי ח"כ הורוביץ "יש לעשות הכל כדי למנוע את המחטף המביש הזה, שמטיל עול בלתי מוצדק על הרשויות המקומיות, ופוגע בעצמאותן. ככלל, המועצות הדתיות מעניקות שירותים ברמה נמוכה, הן בזבזניות ומיותרות. התוצאה - פחות חינוך, פחות רווחה ופחות שירותי ניקיון - על חשבון ניפוח המועצות הדתיות המיותרות. הכללים החדשים יעניקו לשר הדתות חופש מוחלט בעניין".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות