אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה מותח לראשונה ביקורת על המוסד: ליקויים חמורים בתחום הבינוי צילום: באדיבות ערוץ 10

מבקר המדינה מותח לראשונה ביקורת על המוסד: ליקויים חמורים בתחום הבינוי

מבקר המדינה חושף ליקויים משמעותיים בתכנון ובנייה במוסד, אי קיום חובת מכרזים, אי הקפדה על ביצוע תוכניות אב וכתוצאה מכך גידול ניכר בעלויות הבנייה, וכן פעילות החורגת ממינהל תקין, חוסר יעילות ובזבוז כספים. המוסד בתגובה: "נפיק לקחים"

29.03.2011, 16:01 | טל ליטמן

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, מותח לראשונה ביקורת על המוסד. בדו"ח שפורסם היום (ג') נמתחה ביקורת על פעילות הלוגיסטיקה במוסד, ונחשפים ליקויים משמעותיים ביותר בתכנון ובנייה, אי קיום חובת מכרזים, אי הקפדה על ביצוע תוכניות אב לבניין ושינויים בה המביאים לגידול ניכר בעלויות הבנייה, וכן פעילות החורגת ממינהל תקין.

ממשרד המבקר נמסר, כי נושא זה נבחר לביקורת נוכח העלויות הגבוהות הכרוכות בו. הבנייה במתחם המוסד בשנים האחרונות נמצאת בתנופה ומסתכמת במאות מיליוני שקלים. בתחום הבינוי נמצאו ליקויים רבים, חלקם חמורים ביותר, כולל היעדר תכנון סדור לפרויקטי הבנייה ואי קיום חובת מכרז. כמו כן נמצא גידול משמעותי בעלויות ופערים של עשרות אחוזים בין אומדנים להצעות במכרזים, שמעידים על התנהלות לא ראויה ביישום פרויקטי הבינוי. נמצא גם כי המוסד לא נצמד לתוכנית אב לבניין ושינויים בה, המביאים לגידול ניכר בעלויות הבנייה. אוסף הליקויים בדו"ח מלמדים על פגיעה משמעותית ומדאיגה בסדרי המינהל התקין, כולל חוסר יעילות ובזבוז כספים.

ראו גם:

 

המבקר: מערכת הביטחון, האוצר ומשרד רה"מ מעכבים המעבר של צה"ל לנגב

 

המבקר: ליקויים בתחום ניהול המלאי ביחידות צה"ל

 

המבקר: מחסור של מאות שקלים בלבד פגע בכשירות המבצעית הרפואית

 

מדו"ח המבקר עולה, כי המוסד פגע ביכולותו לבצע תכנון רב שנתי יעיל. המבקר קובע כי האמור לעיל מחדד את הצורך במעורבות ובפיקוח של הדרג המדיני המופקד על המוסד (הממשלה או ועדת השרים הרלוונטית) גם בנושאי פרויקטי בינוי בהיקפים גדולים. זאת, כדי לוודא תקינות התהליכים וללוות תהליכי קבלת החלטות על ביצוע פרויקטים להם יש השלכות מרחיקות לכת על קופת המדינה.

עוד קבע המבקר, כי למרות האיסור הקבוע בנוהל המחייב בנושא הקצאת כלי רכב, המוסד מקצה כלי רכב איגום (כלי רכב ממשלתי שאינו צמוד למשרה או לתפקיד, אלא מצוי בשימושו הכללי של המשרד) לעובדים המקבלים אחזקת רכב, אף שנסיעתם לא נועדה לצרכים מבצעיים, ביטחוניים או לשם הובלת מטענים. טענת המבקר היא שמרבית הקצאות כלי רכב איגום הן לצורך נסיעה למקומות קרובים למתחם המוסד. לדעת משרד המבקר, הדבר יוצר בעקיפין תוספת שכר חריגה לאותם עובדים, ומגדילה שלא לצורך את תקני רכבי האיגום ואת ההוצאות על הרכב השכור.

 

"מתייחסים אל הדו"ח בכובד ראש"

מתקשורת ראש הממשלה נמסר בשם המוסד: "המוסד קיבל את דו"ח המבקר ומתייחס אליו בכובד ראש ומתוך אחריות מלאה. דו"ח הביקורת דן בשורה ארוכה של פעולות מינהליות שבוצעו לאורך שנים. צרכי המוסד, שהוכתבו על ידי הנסיבות, דרשו שורה ארוכה של פעולות תכנון ובנייה בסדרי גודל ובהיקפים שלא היו בעבר ודרשו שינויים שחלו תוך כדי ביצוע ולא ניתן היה לתכננם במלואם מראש.

"עם קבלת טיוטת הדו"ח, עוד בתקופתו של ראש המוסד הקודם, הוחל מיד בבחינתו ובניתוח משמעויותיו לגבי הארגון ודרך פעולתו. ראש המוסד המכהן, שנכנס לתפקידו בתחילת השנה, ממשיך בהפקת הלקחים הנדרשת והקים צוותי בחינה ויישום בתוך המערכת ומלווה אותם אישית. חלק מהלקויים עליהם הצביע הדו"ח כבר יושמו וחלק אחר נמצא בשלבי יישום.

"המעורבות והפיקוח של הדרג המדיני במוסד, ובכלל זאת גם בפרויקטים עתירי משאבים המתנהלים בו, היא מובנת מאליה ותמשיך להתקיים גם בעתיד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות