אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניסיון לרפורמה בשוק המשכנתאות בארה"ב צילום: בלומברג

ניסיון לרפורמה בשוק המשכנתאות בארה"ב

רפובליקאים הגישו היום שמונה הצעות חוק שמטרתן להעביר את שוק המשכנתאות לידיים פרטיות, ולצמצם את השפעתן של פרדי מאק ופאני מיי - שנמצאות בבעלות הממשל

29.03.2011, 22:36 | בלומברג
רפובליקאים מבית הנבחרים האמריקאי הגישו היום (ג') הצעות חוק שיתחילו להפחית את השפעתן של חברות המשכנתאות בשליטת המדינה, פאני מיי ופרדי מאק.

החוק יצנן את השפעת החברות בעוד שקובעי המדיניות יעמלו על רפורמה רחבה בשוק המשכנתאות, כך לפי  שמונה הצעות חוק שהוגשו היום. הצעות החוק יצמצמו את ערך פורטפוליו ההלוואות המשולב של החברות בשווי 1.5 טריליון דולר, יעלו את גובה העמלה שהן גובות כדי לבטח הלוואות ויורידו את משכורות הבכירים.

החקיקה "מייצגת צעדים מיידיים שהקונגרס יכול לנקוט כדי להתחיל לבנות מערכת מימון רכישת דיור יציבה על בסיס הון פרטי ולא על בטחונות שמספקים משלמי המסים", כך לפי מזכר של הרפובליקנים שהופץ אתמול בערב.

את מאמץ הרפורמה מוביל סקוט גארט, רפובליקאי מניו ג'רזי. רוב ההצעות מתיישבות עם רשימה של המלצות שפרסם משרד האוצר והמשרד לדיור ופיתוח עירוני בפברואר. "בסופו של דבר לנו ולאוצר יש את אותן מטרות", אמר גארט במסיבת עיתונאים היום. "אם קוראים את הספר הלבן שפרסמו, אם מסתכלים על הצעת החוק שלנו, רואים שאנחנו מדברים על אותם דברים", הוא אמר.

סבב ראשון

הצעות החוק מסמלות את הסבב הראשון של צעדים שמיועדים להביא לשינוי הדרגתי בפאני מיי ופרדי מאק. בשבועות הקרובים תוצג חקיקה שנועדה להפחית את מעורבות הממשל בחברות המשכנתאות. "נמשיך בצעדים נוספים ברגע שנביא ליישום הצעות החוק הנוכחיות", אמר גארט.

אחת מהצעות החוק תכלול את עובדי פרדי מאק ופאני מיי, אשר נמצאות בניהול הממשל הפדראלי מאז 2008, במבנה השכר של הממשל. החוק יבטא גם את דעת הקונגרס שחבילות התשלום לבכירים בפרדי מאק ופאני מיי ב-2010 יוחזרו לממשל.

סיוע של 154 מיליארד דולר

פרדי מאק ופאני מיי קיבלו סיוע של 154 מיליארד דולר ממשרד האוצר מאז שהן פשטו רגל בספטמבר 2008. שני התאגידים מחזיקים בבעלות או בטחונות של יותר ממחצית המשכנתאות בארה"ב.

הצעות חוק נוספות יגבילו את הפורטפוליו של חברות המשכנתאות ויגדילו את העמלה שהחברות גובות כדי לבטח משכנתאות. החוק ידרוש מהחברות להגביל את הפורטפוליו שלהן במקסימום של 700 מיליארד דולר בשנה הראשונה, ב-600 מיליארד דולר בשנה השנייה ובסופו של דבר ב-250 מיליארד דולר עד השנה החמישית.

הצעת חוק נוספת תחייב את פאני מיי ופרדי מאק לדרוש עמלות בטחונות גדולות יותר בשנתיים הקרובות ותורה לרגולטור של החברות להביא בחשבון את מצב שוק הדיור בארה"ב בעת הצגת העמלות הגבוהות יותר.

בין הסעיפים שבהצעות החוק ישנם גם סעיפים שדורשים אישור של משרד האוצר לגבי הנפקה של כל חוב חדש על ידי החברות וכן איסור על פעילות עסקית חדשה כל עוד הן נמצאות בכינוס נכסים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות