אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוניסיה: הבנק המרכזי מזרים כספים לשוק צילום: עומר הכהן

תוניסיה: הבנק המרכזי מזרים כספים לשוק

הבנק הודיע כי הוריד את דרישת העתודות של הבנקים ב-0.5% כדי לעודד צמיחה כלכלית אחרי המהפיכה; הותיר את הריבית על כנה; מסר שישנם סימנים לכך שכלכלה החלה להתאושש אך בקצב "לא מספק"

30.03.2011, 22:49 | סוכנויות הידיעות

הבנק המרכזי של תוניסיה הודיע היום (ד') כי הוא הוריד את דרישות העתודות של הבנקים ב-0.5% כדי לעודד את הכלכלה שעדיין מנסה להתאושש לאחר ההפיכה שגרמה להדחת נשיא המדינה בינואר.

בסוף פברואר הוריד הבנק המרכזי את דרישות העתודות ב-2.5%, צעד שהזרים כ-360 מיליון דינר (258.6 מיליון דולר) למערכת הבנקאות של המדינה, הודיע הבנק.

הבנק המרכזי הותיר את הריבית על כנה והודיע שישנם סימנים לכך שהכלכלה החלה להתאושש אך שקצב ההתאוששות "אינו מספק".

"זה מתבטא בעיקר בגידול בסחר החוץ בעוד שהתוצר התעשייתי ירד, בעיקר בייצור. התקבולים מתיירות והשקעות חוץ ישירות, שניהם ירדו גם כן", מסר הבנק המרכזי.

הבנק המרכזי הודיע כי השקעות בתעשייה רשמו "ירידה משמעותית", בעיקר בסקטורים המיועדים ליצוא. "ההתפתחויות האלו - שהורידו את עתודות המט"ח ל-12.1 מיליארד דינר עד ה-28 במרץ - צפויות להוסיף ללחצים על קצב הצמיחה הכלכלית ועל האיזון הפיננסי", מסר הבנק.

הנשיא בן עלי נאלץ להתפטר בעקבות הפגנות ענק ב-14 בינואר אחרי 23 שנות שלטון דיקטטורי ונמלט לסעודיה. ממשל המעבר מתקשה בהשבת היציבות למדינה הצפון אפריקאית, אך החודש הציג תוכנית למעבר לדמוקרטיה.

בטווח הקצר האתגרים שעומדים בפני הכלכלה הם מחסור בתשלומים ממדינות זרות, עלייה באבטלה וביקוש מקומי חלש, מסר הבנק המרכזי. אתגר נוסף הוא הפגיעה ביכולות של הסקטור הפיננסי בעקבות עליה באי החזרת הלוואות ולחצים חברתיים וכלכליים על תקציב המדינה.

"האתגרים האלו דורשים אימוץ של צעדי חירום פרקטיים כדי להמריץ את הכלכלה ולעודד יצירת משרות. צריך לזכור שהמצב המדיני והקונטקסט האזורי לא נותן הרבה מקום לתמרון", מסר הבנק.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות