אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל קבוצת האינתיפאדה: תביעה בסך מיליארד דולר נגד פייסבוק צילום: בלומברג

בגלל קבוצת האינתיפאדה: תביעה בסך מיליארד דולר נגד פייסבוק

התובע, הפעיל היהודי אמריקאי לארי קליימן, טוען כי פייסבוק אפשרה לעמוד להתקיים מתוך שיקולי רווחיות. מתוך התביעה: "כפי שראינו בסרט הרשת החברתית, לצוקרברג אין עכבות מוסריות"

02.04.2011, 11:31 | אבנר קשתן
הסכסוך הישראלי-פלסטיני מכניס את מארק צוקרברג לצרות בלתי צפויות, לאחר שלארי קליימן, עורך-דין ואקטיביסט, הגיש כנגדו ונגד פייסבוק עצמה תביעה על סך מיליארד דולר בטענה כי נמנעה ביודעין מלהסיר את עמוד הפייסבוק הקורא לאינתיפאדה פלסטינית.

בכתב התביעה, טוען קליימן כי עמוד הפייסבוק היווה קריאה ישירה ומפורשת לאלימות ורצח כלפי ישראלים ויהודים, אך במשך מספר שבועות נמנעה פייסבוק מלהסיר אותו, למרות בקשות חוזרות ונשנות, משום שעמודים מעוררי מחלוקת מושכים אליהם גולשים רבים, אשר מתרגמים להערכת שווי גבוהה יותר של החברה. "כפי שראינו בסרט 'הרשת החברתית'", כתב קליימן בכתב התביעה, "לנאשם צוקרברג יש מחסור במוסר ואתיקה. כשם שהוא בגד בשותפו לעסקים, הוא עכשיו בוגד בעמו, העם היהודי". הקבוצה הוסרה, לטענתו, רק לאחר לחץ מרוכז, בין השאר משר הקליטה יולי אדלשטיין ומקליימן עצמו.

קליימן, אשר הינו יהודי בעצמו, טוען שקיומה של הקבוצה גרם לנזקים רבים לישראלים ויהודים באשר הם, כולל לו עצמו, אשר נמצאים תחת איום עקב הקריאות לאלימות. קליימן תובע את צוקרברג ופייסבוק בתקיפה כנגדו, למטרות רווח, וברשלנות. הוא מבקש פיצויי נציקים בסך מיליארד דולר, ומשאיר את התביעה פתוחה להפיכה לתביעה יצוגית.

זו אינה התביעה הפומבית הראשונה של קליימן, תובע פדרלי לשעבר בממשלו של רייגן ופעיל בארגוני Judicial Watch ו-Freedom Watch השמרנית, המבקרים את הממשל הפדרלי. בחודש ספטמבר הגיש קליימן תביעה נגד הקמת מסגד באזור הריסות מגדלי התאומים, כשהתביעה, בשם אחד הכבאים אשר חילצו את ההרוגים והפצועים, טוענת שהקמת מסגד תגרום לו סבל וכאב, ומגדירה את בנייתו, שוב, כתקיפה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות