אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשקיעים הזרים ממשיכים להשקיע במק"מ צילום: בלומברג

המשקיעים הזרים ממשיכים להשקיע במק"מ

לפי נתוני בנק ישראל, בפברואר השקיעו תושבי חוץ 460 מיליון דולר באגרות חוב שקליות הנסחרות בבורסה בתל אביב, בעיקר במק"מ

05.04.2011, 12:00 | אמנון אטד

המשקיעים הזרים ממשיכים להשקיע בשקל, במטרה לנצל את פערי הריביות ההולכים וגדלים בין ישראל לבין חו"ל.

בחודש פברואר השקיעו תושבי חוץ כ-460 מיליון דולר באגרות חוב שקליות הנסחרות בבורסה בתל אביב. רוב הסכום הושקע בתעודות מלווה קצר מועד (מק"מ) שמנפיק בנק ישראל. השקעות אלה באות בהמשך להשקעה גדולה במיוחד של כ- 2.6 מיליארד דולר שבוצעה על ידי המשקיעים הזרים באפיק זה בחודש ינואר, ושל כ-590 מיליון דולר בחודש דצמבר 2010. כתוצאה מהשקעות גדולות אלה, מחזיקים כעת המשקיעים הזרים בתעודות מק"מ ובאג"ח ממשלתיות בסכום כולל של כ-16.7 מיליארד דולר.

ההשקעות הגדולות של תושבי חוץ במק"מ, תוך ניצול פערי הריביות, הן אחד הגורמים העיקריים להתחזקות השקל, בשל העובדה שלצורך רכישת המק"מ מוכרים המשקיעים הזרים כמויות גדולות של מטבע חוץ ורוכשים שקלים. התמתנות היקף ההשקעות הזרות במק"מ בחודש פברואר, בהשוואה לחודש הקודם, מוסברת בכך שבסוף ינואר הודיע בנק ישראל על שני מהלכים שנועדו לצמצם את התופעה: הרחבת חובת הדיווח על עסקות במט"ח ובמק"מ, והטלת חובת נזילות על עסקאות עתידיות במט"ח של תושבי חוץ.

מנתונים שמפרסמת היום (ג') היום החטיבה למידע וסטטיסטיקה בבנק ישראל, מתברר עוד כי בפברואר הסתכמו ההשקעות הזרות נטו (עודף השקעות חדשות על מימושים) במניות בבורסה בתל אביב בסכום זניח של כ-3 מיליון דולר בלבד, לעומת השקעות נטו של יותר מ-420 מיליון דולר בחודש הקודם. במניות ישראליות הנסחרות בחו"ל נרשמו בחודש פברואר מימושים נטו בהיקף של כ-100 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות