אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקי המיגון צוברים תאוצה: פלסן סאסא במגעים לרכישת רבינטקס צילום: טל כהן

עסקי המיגון צוברים תאוצה: פלסן סאסא במגעים לרכישת רבינטקס

בעקבות המשבר הכלכלי וירידה בהזמנות מצד צבא ארה"ב נקלעה רבינטקס לקשיים, שווי השוק שלה צנח ל־20 מיליון שקל והיא מחפשת אחר משקיע חיצוני

06.04.2011, 07:40 | ניר צליק

יצרנית המיגון לג'יפים פלסן סאסא מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת חברת רבינטקס, כך נודע ל"כלכליסט". בדומה לפלסן שבשליטת קיבוץ סאסא, עוסקת גם רבינטקס במיגון כלי רכב צבאיים ובזיוודם, מה שיוצר סינרגיה בפעילות שתי החברות. לרבינטקס יש גם פעילות מיגון אישי, הכוללת ייצור אפודי מגן אישיים. עם זאת, ייתכן שבסופו של דבר תבחר פלסן לרכוש רק את פעילות מיגון כלי הרכב ותוותר על פעילות ייצור האפודים של רבינטקס.

רבינטקס, ששווי השוק שלה עומד על 20 מיליון שקל, נוסדה בשנת 1950 כחברה לייצור אוהלים ואביזרים נלווים, ובהמשך הפכה ליצרנית מיגון אישי ומערכתי. ב-1991 הונפקה החברה בבורסת תל אביב, כאשר בשנת 2007 רכשה חברת אינספייר השקעות 58% ממניות החברה לפי שווי של 50 מיליון דולר.

אינספייר מחזיקה גם ב-25% מתדיר-גן, אחרי שמכרה את השליטה בה לקרן פימי על רקע ההרעה במצבה הכלכלי. ההרעה במצבן של תדיר־גן ורבינטקס הגיעה על רקע המשבר הכלכלי העולמי, שהוביל לצמצום חד בהזמנות בכל צבאות העולם, ובעיקר בארצות הברית, שם החברה פעילה בצורה משמעותית. בעקבות המשבר נאלצה רבינטקס להגיע להסדר עם בעלי איגרות החוב שלה. בשנת 2009 היא פרסה מחדש את תשלומי החוב בתמורה להעלאת הריבית ושעבוד קבוע של מניות החברה־הבת, גארדלינק.

רבינטקס רשמה הפסד של 58.3 מיליון שקל בשנת 2010, מה שהוביל לאזהרת "עסק חי". לחברה התחייבויות בגין אג"ח בהיקף של כ־75 מיליון שקל, פרט לריבית. ב-2011 היא אמורה לשלם קרן של 25.2 מיליון שקל, ו-4.4 מיליון שקל בריבית, כאשר בשנת 2012 אמורים להיפרע קרן של 49.5 מיליון שקל וריבית של 2.4 מיליון שקל. נכון לסוף שנת 2010, חייבת החברה לבנקים 97.6 מיליון שקל.

רבינטקס אף כתבה כי כדי לפתור את הבעיות היא תנסה להכניס משקיע חדש, כפי שאכן קורה, ותעשה מאמץ לחתוך עלויות. בנוסף, תנסה החברה לפרוס את החובות לבנקים. בפברואר 2011 פרש מנכ"ל רבינטקס אהוד גנני על רקע מצבה הגרוע של החברה וכיום משמש כמנכ"ל שרון מלול. גנני עזב את תפקידו עם מצנח זהב של 480 אלף שקל, ששווה לשכר של שישה חודשים.

לעומתה, פלסן סאסא הפרטית, הנמצאת בשליטת קיבוץ סאסא שבצפון, החלה את פעילותה בתחום מיגון כלי הרכב והאפודים בסוף שנות ה. צורכי המיגון של צה"ל ולקחי האינתיפאדה הראשונה היוו רוח גבית לפעילות החדשה, ופלסן החלה בייצור אפודים למסלקי פצצות ובהמשך התרחבה לתחום כלי הרכב הממוגנים.

תחילה מיגנה פלסן את רכבי הסופה של צה"ל ובהמשך גם את מערך ההאמרים. מאוחר יותר החלה החברה להפיץ את שירותיה גם בארה"ב. מכירות החברה מוערכות ב־900 מיליון דולר בשנת 2010. פלסן עומדת בפני אתגרים גדולים בשנים הקרובות. למעשה, החברה חייבת את הזינוק במכירות בשנתיים האחרונות ללחימה בעיראק ובאפגניסטן, אולם עליה להיערך לנסיגה האמריקאית ממדינות אלה ולנסות לאתר שוקי יעד אחרים למוצרי המיגון שלה, כמו גם פיתוחים טכנולוגיים חדשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות