אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר התחבורה סידר לפוליגון פיצוי על הפקעת קרקע צילום: חיים צח

שר התחבורה סידר לפוליגון פיצוי על הפקעת קרקע

השר ישראל כץ אישר פיצוי של 2.4 מיליון שקל על בסיס המלצת ועדה מכרעת. בעבר דחה בית המשפט המחוזי את דרישת החברה לפיצוי

06.04.2011, 07:49 | סיון איזסקו

דו"חות פוליגון נדל"ן, שבשליטת קובי מימון והוד גיל, שפורסמו בשבוע שעבר חושפים כי שר התחבורה ישראל כץ אישר להעניק לחברה פיצוי של 2.4 מיליון שקל בגין הפקעת 19.9% מקרקע חקלאית של החברה באזור התעשייה סגולה בפתח תקווה לטובת רכבת ישראל. מדובר בהפקעה שבוצעה ב-1999 מבלי ששולם פיצוי לבעלת הקרקע, בטענה כי מדובר בהפקעה של פחות מ25% משטח החלקה, ועל פי חוק אין לגביה כל חובה לשלם פיצויים.

החלטת שר התחבורה למתן פיצוי בגין ההפקעה באה לאחר שבית המשפט המחוזי בתל אביב דחה ב-2006 את תביעת פוליגון לקבל פיצוי בגובה 2.36 מיליון שקל בגין השטח שהופקע בשטח של 6.3 דונם. גם שר התחבורה לשעבר מאיר שטרית סבר שלא מדובר במקרה המצדיק מתן פיצוי, ובתשובתו לחברה בינואר 2005 כתב כי "מנסיבות העניין לא עולה כי עקב ההפקעה שבוצעה נמנעת הפקת הנאה מהשבחת יתרת הקרקע, ולא הוכח כי ההפקעה פגעה יתר על המידה בנותר או כי לא מתאפשר שימוש סביר בנותר".

בדו"חותיה הכספיים ל-2010 הסבירה פוליגון כי פקודת הדרכים ומסילות הברזל (הגנה ופיתוח) 1943 קובעת כי אם הוכח כי ייגרם לבעל הקרקע סבל כתוצאה מאי־תשלום פיצויים, רשאים שר העבודה או שר התחבורה לקבוע תשלום פיצויים, לפי שיקול דעתם. פוליגון ערערה לבית המשפט העליון, וב-16 בפברואר 2011 הגיעה להסכם פשרה עם רשות הנמלים והרכבות, אשר קיבל תוקף של פסק דין.

בהסכם הפשרה נקבע, כך על פי דו"חות פוליגון, כי "רשות הנמלים והרכבות תפנה לוועדה המכרעת שתפקידה להמליץ לשר התחבורה על תשלום פיצויים לפנים משורת הדין בתוך 60 יום. ב־20 בפברואר החליט שר התחבורה, בעקבות המלצת הוועדה, לקבל את עמדת החברה ולהורות לרכבת ישראל לשלם לה פיצוי של 2.4 מיליון שקל".

מעניין לציין כי מעיון בנסח הטאבו עולה כי פוליגון נדל"ן רכשה את הקרקע מחברת מנון בנין ופיתוח, בבעלות חברת לימיטד אייז'ן ג'ייד (Limited Asian Jade) ממאוריציוס. מנון בנין ופיתוח היא אחת הנתבעות בפרשת קריסת קווי אשראי, יחד עם נתבעים אחרים כמו קובי מימון והוד גיל, בעלי השליטה בפוליגון.

דובר שר התחבורה מסר בתגובה כי "מאחר שפוליגון נדל"ן ערערה על החלטת בית המשפט המחוזי לעליון, ומאחר שעל פי הוראות בית המשפט העליון על הוועדה להכריע אם מתקיים החריג שבפקודת הדרכים או לאו, הרי ששאלת החלטות הקודמות של המחוזי ושל השר אינן רלבנטיות להמלצתה של הוועדה, ובהתאם להחלטת השר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות