אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קג"ב אונליין: השירות החשאי הרוסי נגד ג'ימייל, הוטמייל וסקייפ צילום: בלומברג

קג"ב אונליין: השירות החשאי הרוסי נגד ג'ימייל, הוטמייל וסקייפ

ראש המודיעין הפנימי, שירש את הארגון הידוע לשמצה, טוען שהצפנת המידע בשירותים המקוונים עלולה לפגוע בביטחון רוסיה - דבר שהעלה חשש בנוגע לעתידם. בתוך כך הותקף הבלוג של נשיא רוסיה מדבדב, והוא יצא נגד התקפות סייבר

10.04.2011, 10:24 | יוסי גורביץ

שירות המודיעין הפדרלי של רוסיה, הפס"ב - היורש של הקג"ב - יצא בסוף השבוע נגד הצפנת המידע בג'ימייל, סקייפ והוטמייל. הדבר העלה חששות שלפיהם השירות יבקש להגביל או לחסום את השירותים הללו ברוסיה - כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס.

ראש הפס"ב, אלכסנדר בורטניקוב, אמר לסוכנות הידיעות הרוסית הרשמית RIA כי "השימוש הבלתי מבוקר בשירותי ההצפנה עלול להוות איום רחב היקף על בטחונה של רוסיה".

דבריו של בורטניקוב עוררו גל של התנגדות: פרשנים העריכו שהמטרה היא לצמצם את יכולתם של יריביו של ולדימיר פוטין לנהל קמפיין בחירות יעיל. פוטין משמש כיום כראש ממשלת רוסיה, אך צפוי להתמודד שוב על תפקיד הנשיא. הרשת הרוסית התמלאה בתלונות של גולשים ובלוגרים, שאחד מהם אמר שהכיוון שאליו מוביל בורטניקוב "יכולה להביא אותנו למצבה של סין, רק בלי הכלכלה הסינית, בלי כל עתיד, ובלי הוצאה להורג בירייה של המושחתים".

כתוצאה מההתנגדות הניכרת לדבריו של בורטניקוב, מיהר שר התקשורת של רוסיה, להודיע שאין לממשלה כל כוונות לפגוע בשירותי ג'ימייל, סקייפ והוטמייל. מקור בקרמלין אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההצעה של בורטניקוב "כה רדיקלית עד שאין כל טעם להגיב עליה".

דרישות לחשיפת מידע מוצפן הועלו על ידי ממשלות ערביות כנגד RIM, יצרנית הבלקברי, וכן על ידי הודו. הקונגרס האמריקאי שקל בשעתו הצעת חוק שנתמכה על ידי סגן הנשיא הנוכחי, ג'ו ביידן, שמטרתה היתה לאסור על שימוש פרטי בהצפנה, לאחר שה-FBI התלונן כי איננו מצליח להאזין לתקשורת מוצפנת של אנשי פשע מאורגן.

הצהרתו של בורטניקוב מגיעה על רקע התקפה רחבת היקף נגד LiveJournal, פלטפורמת בלוגים ותיקה שלה מספר גדול של משתמשים ברוסיה, שנערכה ביום רביעי. ההתקפה משכה את תשומת ליבו של נשיא רוסיה, דימיטרי מדבדב, שהבלוג שלו שותק למשך כשעה.

מדבדב גינה את ההתקפה כ"דוחה ובלתי חוקית", וקרא לממשלה לפעול ביתר שאת נגד מעשים מסוג זה. על פי שורה של דיווחים, גופים רשמיים ורשמיים למחצה ברוסיה - כמו תנועת הנוער נאשי, המקורבת לוולדימיר פוטין - עמדו בעבר מאחורי התקפות סייבר על אסטוניה וגיאורגיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות