אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדיקת "כלכליסט": השקעת קלפרס בקרנות הון סיכון ישראליות - 88 מיליון ד' צילום: עמית שעל

בדיקת "כלכליסט": השקעת קלפרס בקרנות הון סיכון ישראליות - 88 מיליון ד'

קרן הפנסיה של עובדי קליפורניה השקיעה מיליוני דולרים בקרנות הישראליות אוורגרין וגיזה עד לרבעון השלישי של 2010. מרבית ההשקעות בקרנות הישראליות אינן רווחיות כרגע עבור קלפרס

11.04.2011, 12:24 | מאיר אורבך

קרן הפנסיה של עובדי מדינת קליפורניה השקיעה בקרנות ההון סיכון הישראליות עד לרבעון השלישי של השנה שחלפה 88 מיליון דולר, כך עולה מבדיקת "כלכליסט". לקלפרס יש הון מנוהל כולל בסכום של 200 מיליארד דולר, שמתוכם 26 מיליארד דולר מוקצים לקרנות הון סיכון, לקרנות פרייבט אקוויטי ולקרנות השקעה נוספות.

מנתוני הדו"חות לרבעון השלישי ל-2010 (הדו"חות של קלפרס מתפרסמים באיחור של שני רבעונים בהשוואה לדו"חות החברות הבורסאיות) עולה עוד כי אף שההשקעות בקרנות הישראליות גדולות יותר, מרביתן אינן רווחיות עבור קלפרס. הקרן האמריקאית אינה משקיעה לרוב את הכספים בעצמה, אלא משתמשת בגופי השקעה דוגמת גרוב סטריט אדוויסרס שהשקיעה בעבר את רוב כספיה בקרנות כרמל, פיטנגו וקרנות הון סיכון ישראליות נוספות.

אחת הדוגמאות היא גוף ההשקעות ויסטה שהשקיע בקרן הרביעית והחמישית של קרן ההון סיכון הישראלית גיזה. בקרן הרביעית של גיזה השקיעה קלפרס באמצעות ויסטה כ-10 מיליון דולר מ-2005. עד היום קיבלה קלפרס על השקעה זו תשואה שלילית של 6.1%. בקרן החמישית של גיזה השקיעה קלפרס מ-2008 5 מיליון דולר ועד כה רשמה הקרן, שנמצאת בשלב מוקדם לחייה, החזר השקעה שלילי. הסיבה היא שהקרן מוגדרת עדיין כנמצאת בתחילת דרכה.

האקזיט של קליקטק הזניק את JVP

 

עוד מתברר כי קלפרס השקיעה 5 מיליון דולר גם באוורגרין של בועז דינטי וארז שחר, ששוקלים גיוס קרן חדשה לשלבים מאוחרים. על פי נתוני הדו"ח, הקרן של אוורגרין טרם הראתה תשואה חיובית ומציגה תשואה שלילית של 12.9%. אך גם אוורגרין מוגדרת כקרן חדשה, ולכן אינה אמורה להביא את התשואות העיקריות. אקזיט ראשון מרכזי של הקרן החמישית של אוורגרין היה מכירת דיון נטוורקס, שבה הקרן ביצעה השקעה בשלב מאוחר. היא רשמה החזר מהיר בתוך פחות משנה על השקעתה.

השקעה נוספת של קלפרס בקרן בעלת שייכות ישראלית היא בווירג'ין גרין פאנד, שהוקמה על ידי הישראלי שי וויס ומתמקדת בהשקעות בתחום הקלינטק. הקרן גייסה מקלפרס כ-20 מיליון דולר.

קרן JVP4 שגייסה מקלפרס 7.5 מיליון דולר רשמה לראשונה תשואה חיובית של 2.8% ברבעון, לעומת הפסד של כ-0.8% נכון לסוף המחצית הראשונה של 2010. השיפור בתוצאות הוא תוצאה של האקזיט המוצלח בקליקטק, שבו מכרה החברה חלק מאחזקותיה ברווח של מאות אחוזים על ההשקעה.

קרן ההון סיכון פיטנגו, שגייסה מקלפרס 25 מיליון דולר לשתי קרנות, רשמה תוצאות מעורבות: הקרן השלישית של פיטנגו, שגויסה ב-1999 בהיקף של 500 מיליון דולר, ממשיכה לרשום תשואה שלילית של 6%, ופיטנגו4 המשיכה לשחוק את התשואה והגיעה ל-2%.

קרן ההון סיכון כרמל גייסה מקלפרס 17.18 מיליון דולר לשלוש קרנות. הקרן הראשונה של כרמל הראתה תשואה חיובית של 5.9%. הקרן השנייה, שגויסה ב-2005, הראתה שיפור, והגיעה לתשואה שלילית של 5.5%. קרן ההון הסיכון ג'מיני שגייסה כ-7.2 מיליון דולר מקלפרס הציגה תשואה שלילית של 2.6%. קרנות נוספות שגייסו בעבר כספים מקלפרס אך כבר נסגרו כוללות את קרן אייפקס ישראל וכן יזראל סיד פרטנרס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות