אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: גוגל מסתבכת עם וושינגטון - ומיקרוסופט חוגגת צילום: בלומברג

דו"ח טכנולוגי: גוגל מסתבכת עם וושינגטון - ומיקרוסופט חוגגת

החברה טענה שלשירות גוגל אפס שהוצע לממשל יש תעודה המעידה על רמת אבטחה גבוהה, אך לפי משרד המשפטים אין לו כזאת. במיקרוסופט מרוצים, וכנראה עובדים בינתיים על חנות אפליקציות מובנית לחלונות 8

12.04.2011, 13:30 | יוסי גורביץ

בעקבות התעודה הנעלמת

גוגל דוחפת בשנתיים האחרונות בכל הכוח את גוגל אפס, תחליף אופיס החיוור-למדי מתוצרתה. היא יצאה לשם כך בקמפיין פרסומי נרחב, שכלל שלטי רחוב ושאר תופינים. התוצאה, כמו ברוב המוצרים של גוגל, היא כישלון. חלק מהלקוחות כבר החזירו את המוצר ואמרו "לא, תודה". גם אלה שלא החזירו, לא לגמרי מרוצים.

עכשיו חוטף הפרויקט בעיטה ממחלקת המשפטים של ממשלת ארה"ב, לא פחות: במשך כשנה טענה גוגל שיש לה תעודת FISMA, שמעידה על כך שהמוצרים שהציעה לממשלה מאובטחים להפליא. בהסתמך על כך, היא תבעה את משרד הפנים האמריקאי משום שהוא לא אפשר לה להתחרות במכרז על שירותים משרדיים מול מיקרוסופט.

אלא שכעת כותב משרד המשפטים, בתצהיר שהוגש כחלק מהתביעה ההיא, שלגוגל אין תעודת FISMA, אם כי היא נמצאת בהליכים לקבלתה. משרד המשפטים כותב מעדנות ש"למרות האופן שהציגה גוגל את הדברים לציבור הרחב, לעורכי הדין שלה ולבית המשפט, נראה של-Google Apps for Government אין תעודת FISMA".

מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר. מנצל את ההזדמנות, בלומברג מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר. מנצל את ההזדמנות | בלומברג מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר. מנצל את ההזדמנות, בלומברג

במילים מנומסות פחות, משרד המשפטים אומר שגוגל יצרה מצג שווא על רמת האבטחה של המוצרים שלה. מיקרוסופט הסתערה על הנושא כמוצאת שלל רב: היא מאשימה את גוגל בכך שהיא מטעה לא רק כל מיני בתי משפט, אלא גם את הלקוחות שלה. לא שבמקום מיקרוסופט הייתי ממהר לפתוח את הפה בנושאי אבטחה: בתי זכוכית, אבנים וכל זה.

גוגל טוענת להגנתה שזה אולי נכון שאין תעודת FISMA לגרסה הממשלתית של גוגל אפס, אבל שיש תעודה כזו לגוגל אפס עצמה ושהגרסה הממשלתית מאובטחת אפילו יותר. כל זה לא משנה את העובדה המעיקה שאת התעודה הספציפית שהיא טענה שיש לה, ובכן - אין לה. עכשיו נראה אם למשרד המשפטים יהיה את האומץ לתבוע את גוגל על הצהרה שקרית לממשלה.

ולמאבק משפטי אחר שמיקרוסופט מעורבת בו...

היכונו לביאת חנות האפליקציות לחלונות

זוכרים את הקרב בין מיקרוסופט ואפל על הסימן הרשום "אפסטור"? ובכן, יש סיכוי סביר שהוא לא מקרי. מיקרוסופט עובדת במרץ על מערכת ההפעלה חלונות 8, ונראה שכאשר היא תצא לשוק היא תגיע עם חנות אפליקציות מובנית משלה. עכשיו יש אפילו תמונות מסך שנראות אותנטיות.

כך תיראה חנות האפליקציות לחלונות 8?, צילום מסך: cnbeta.com כך תיראה חנות האפליקציות לחלונות 8? | צילום מסך: cnbeta.com כך תיראה חנות האפליקציות לחלונות 8?, צילום מסך: cnbeta.com

למיקרוסופט, בניגוד לאפל למשל, לא היה צורך בחנויות מיוחדות למכירת התוכנה שלה. אחרי הכל, זה כל הקטע של שליטה בשוק: כולם משתמשים במוצרים שלך והם נמכרים בכל מקום. אבל חנויות אפליקציות חוסכות מהרבה משתמשים את הצורך המעיק אשכרה לחפש מוצר, ברשת או בעולם האמיתי. כמה הקלקות, והיישום עושה את דרכו אל המחשב שלך, מבלי שתצטרך להיחשף לאור שמש.

כמובן, כל מה שקשור לחלונות 8 עדיין בשלב ראשוני בלבד, ומיקרוסופט יכולה לשנות הרבה מאוד לפני היציאה לשוק. כולל, אולי, את השם של החנות - אלא אם היא תרצה לנהל קרב משפטי אמיתי מול הקרמלין מקופרטינו.

לפעמים הרשת בצד של הנאשם

כתבנו לא מעט (כאן, למשל) על הנזק שגורמת הרשת לשיטת המושבעים: האחרונים מתקשים להתנתק ממנה. לפעמים הם מחפשים מידע ברשת על המשפט או, במקרה נורא אחד, עורכים הצבעה בקרב "חבריהם" בפייסבוק בשאלה האם להרשיע או לזכות את הנאשם (ה"חברים" אמרו להרשיע, המושבעים החליטו דווקא לזכות).

אבל לפעמים הרשת ניצבת בצד הנכון של המערכת המשפטית. מעשה בניק פטרוליאס, בכיר ברשות המס האוסטרלית שהואשם בשחיתות. שני המשפטים הראשונים נגדו לא הגיעו להכרעה או בוטלו. במשפט השלישי, חבר המושבעים הרשיע אותו בעבירות פחותות יחסית, והוא ריצה שתי שנות מאסר.

עכשיו צצה ראיה מעניינת: הערות אנונימיות בבלוג אוסטרלי, שמגיעות מאדם שטוען שהיה אחד המושבעים במשפט השלישי, מעידות שהיה כאן כשל של מערכת המשפט. לטענת המעיר, חלק ניכר מהמושבעים היו מוטים נגד פטרוליאס מלכתחילה. מעבר לכך, הם לא עקבו אחרי המשפט ברצינות, והעבירו את הזמן בקריאה של מגזינים שהגניבו לתוך חוברות המושבעים שלהם, בשרבוטים או פשוט בשינה.

פטרוליאס עותר כעת להפוך את פסק הדין נגדו, בהתחשב בראיה הזו. נציגה של פרקליט המדינה הסכימה שסביר למדי שההערות שפורסמו מגיעות ממושבע אמיתי לגמרי. הדיון המשפטי בנושא ייפתח ביוני.

שמן על גלגלי המהפכה

המהפכנים המצרים עשו בינואר ופברואר טעות רצינית: הם חשבו שהצבא ניצב לצידם מול משטר מובארק המושחת. הם מגלים מהר מאוד שהצבא המצרי, כמו כל צבא, תמיד עומד קודם כל לצד עצמו.

בלוגר בשם מייקל נביל סנאד הורשע על ידי בית דין צבאי בכך שהוא "העליב את הצבא", והוא נידון לשלוש שנות מאסר. חטאו של סנאד היה שהוא חשף את העובדה שהצבא התעלל במפגינים ועינה אותם. כדי להוסיף חטא על פשע, פסק הדין במשפטו של סנאד ניתן בלא נוכחות עורכי הדין שלו. הצבא שיקר להם ואמר שהדיון נדחה, בעוד שהוא כבר הורשע.

סנאד, יש לציין, אף פעם לא קנה את האגדה על הצבא המושיע: כבר לפני חודשיים הוא חשף בבלוג שלו ובפייסבוק את מעלליהם של החיילים והקצינים, וזו הסיבה שהוא עיצבן כל כך את הדיקטטורים לעתיד. על פי ארגוני זכויות אדם, הצבא המצרי עשה לאלפי אנשים אחרים את התרגיל שהוא עשה לסנאד.

מפגינים מצטלמים למזכרת עם טנקים בכיכר תחריר. הצבא דואג קודם כל לעצמו, צילום: אי פי מפגינים מצטלמים למזכרת עם טנקים בכיכר תחריר. הצבא דואג קודם כל לעצמו | צילום: אי פי מפגינים מצטלמים למזכרת עם טנקים בכיכר תחריר. הצבא דואג קודם כל לעצמו, צילום: אי פי

אלא שהעם המצרי התעורר. חלקים ניכרים ממנו לא יסכימו לחזור לסטטוס קוו שהיה קודם למהפכה, והם מתחילים למלא מחדש את כיכר תחריר. הרשת המצרית רוגשת, האזרחים מוצפים במידע - והגנרלים המצרים שוכחים נקודה קריטית: הצבא מורכב בעיקרו מחוגרים. אם מספיק מהם יבינו מה קורה, הגנרלים ימצאו את עצמם עומדים ליד קיר, נאלצים להרהר בסוג הסיגריה האחרונה שהם מעדיפים ובשאלה הקריטית "כיסוי עיניים - כן או לא". יש לקוות שזה יקרה במהרה.

קצרצרים

הווינקלווסים, האחים המעיקים שמתעקשים להזכיר לכל העולם שמארק צוקרברג הוא נוכל קטן, הפסידו אמש (ב') בערעור שלהם על הסכם הפשרה שהם עצמם הסכימו לו. עכשיו, מתוקף תפקידם כקרציות שלא יודעות מתי להרפות, הם מאיימים לערער הלאה - אבל האפשרויות שלהם מוגבלות מאוד: דיון בהרכב מורחב של בית המשפט הפדרלי שדחה את התביעה שלהם, ו/או ערעור לעליון האמריקאי. הסיכוי שמשהו ישתנה פה נמוך למדי. מצד שני, התאומים הנ"ל עשויים להתגלות כקטנה שבצרותיו של צוקרברג: המסמכים החדשים שמציג פול סליה נראים מטרידים הרבה יותר.

אחת החגיגות הקטנות שגוגל מרשה לעצמה היא פרסום מודעות בעמודים ריקים או בעמודי ספאם. כפי שניתן לשער, המפרסם הקטן שליקט פרוטה לפרוטה כדי להרשות לעצמו מודעת גוגל לא בדיוק מתלהב מהמנהג הנלוז הזה. חלק מהמפרסמים הגישו תביעה, ועכשיו תצטרך גוגל לפרט כמה מהפרסומות שהיא מוכרת מופיעות בעמודים שאף אחד לא רואה, או רוצה לראות. התוצאה צפויה להיות מבדרת.

טוויטר מודיעה שמעתה אפשר יהיה לראות מה הם הטרנדים הלוהטים בעוד 70 מקומות בעולם. אף אחד מהם, למרבה הצער, לא נמצא בחלק של כדור הארץ שהקנה לטוויטר יותר פרסום ותהילה משאר חלקי העולם גם יחד - המזרח התיכון. כנראה שתוכנת הטרנדים של טוויטר עוד לא מצליחה להתמודד עם כתיבה מימין לשמאל.

זוכרים את שר ההגנה בדימוס דונלד רמספלד, ההוא שהתיימר לפרסם באתר שלו את כל המסמכים החשובים שלו, עד שהסתבר שהוא השמיט כמה מסמכים לא נוחים? אז גוקר ממשיך לעשות עבודה רצינית: הוא הוציא את רשימת המסמכים המלאה שקיבל רמספלד ממשרד ההגנה והצליב אותם עם אלה שמשום מה לא מופיעים באתר. בין היתר נחשף מסמך שעשוי להוביל לתביעות נגד רמספלד בגין פשעי מלחמה: הוא הורה לגנרל טומי פרנקס לא לדאוג כל כך מהאפשרות של הרוגים בקרב אזרחים, ושאם הוא מזהה מטרה - שיוריד אותה. בניגוד לישכה שדמי מטבח כפר קאסם, רמספלד לא טרח לומר "אללה ירחמו" על ההרוגים-לעתיד, אבל זה די קרוב.

רמספלד. מה הוא ניסה להסתיר?, צילום: בלומברג רמספלד. מה הוא ניסה להסתיר? | צילום: בלומברג רמספלד. מה הוא ניסה להסתיר?, צילום: בלומברג

היזהרו בצדיקים, לעיתים קרובות מדי הם נחשפים כצדקנים: פוליטיקאי אינדונזי בשם אריפינטו - כמו אינדונזים רבים, אין לו שם שני - בנה לעצמו קריירה על הטפות חוזרות ונשנות נגד פורנוגרפיה והנזק שהיא גורמת לציבור. אריפינטו, מטבע הדברים, מגיע ממפלגה דתית שמרנית. אלא שביום נמהר אחד, תפס צלם מקומי את אריפינטו, ביושבו בפרלמנט עם האייפד שלו, גולש לאתר פורנו ובוהה בסרט אסור במשך כמה דקות. בניגוד לפוליטיקאים מסוימים, אריפינטו לא גרר את אשתו לאולפן טלוויזיה כדי שתסביר שכך עושים כולם, אלא בחר במעשה ההגון והתפטר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות