אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקנה חדשה: אברכים יקבלו קצבה מלאה גם על חצי יום צילום: שאול גולן

תקנה חדשה: אברכים יקבלו קצבה מלאה גם על חצי יום

שר החינוך גדעון סער חתם על תקנה חדשה, לפיה יוכלו אברכים לעבוד חצי יום, ובחציו השני ללמוד בכולל - ולקבל על כך קצבה יחסית. עד היום, אברכים היו זכאים לכך רק אם למדו 35 שעות שבועיות. המטרה: להאיץ את שילובם של החרדים בשוק העבודה

12.04.2011, 20:21 | קובי נחשוני ynet
אברכים - גם בחצי משרה: שר החינוך, גדעון סער, חתם היום (ג') על תקנה חדשה המאפשרת לאברכי כולל ללמוד תורה גם בהיקף של חצי משרה, ולזכות על כך במלגה מטעם המדינה. מרגע החתימה נכנסה התקנה לתוקף, ומעתה לא יצטרכו אברכים ללמוד 35 שעות שבועיות כדי ליהנות מהקצבה. מי שלומד 18 שעות או יותר יזכה לחלק יחסי ממנה.

במשך עשרות שנים הכירה המדינה רק באברכים במשרה מלאה לעניין התקצוב, וכוללים רבים הפועלים במתכונת של חצי יום לא זכו בו, אלא שילמו ללומדים מכספי תרומות.

במשרד החינוך מסבירים כי המהלך שיזם השר נועד להאיץ את שילובם של החרדים בשוק העבודה, שכן עד עתה הם יכלו האברכים לבחור בלימוד תורה רק בשיטת "הכל או כלום", ורבים שהיו מעוניינים לעבוד, נמנעו מכך רק כדי לא לעזוב לחלוטין את הישיבה. כעת, מקווים במשרד, הם ייבחרו לשלב בין השניים.

במשרד הוסיפו כי בשנים האחרונות, עם ריבוי אפשרויות התעסוקה לחרדים, פנו אברכים רבים בבקשה לאפשר להם לשלב עבודה ולימודים. התקנה החדשה מתייחסת רק ללומדים הפטורים משירות צבאי (ולא כאלה שבדחיית שירות), אך על פי נתוני משרד החינוך כמחצית האברכים עונים להגדרה זו.

משנה סגן, משנה אווירה

 

בחודשים האחרונים נרשמה מתיחות גדולה בין סער לבין מי שהיה סגנו, מאיר פרוש מיהדות התורה - בעיקר על רקע פרשת בית יעקב בעמנואל. בין השניים שרר נתק, ורבנים ואנשי חינוך חרדים ראו בשר מעין "אויב" המנסה להתנכל להם לכפות עליהם לימודי ליבה, כשהוא מונע לכאורה ממניעים פוליטיים.

לאחרונה אף נערך בביתו של הרב אהרון לייב שטיינמן כינוס חירום בעניינו של סער, כשהעיתונות המגזרית תוקפת אותו בחריפות.

בשבועות האחרונים, בעקבות רוטציה ביהדות התורה, נכנס למשרד החינוך סגן חדש - ח"כ מנחם אליעזר מוזס. מאז כניסתו מנשבות רוחות של פיוס, והשר סער משתתף באירועים מרכזיים של הציבור החרדי. בשבוע שעבר אף ערך ביקור בישיבת הגדל הליטאית - פוניבז'.

הפיקוח הוגבר

 

במקביל לאפשרויות התקצוב החדשות, משרד החינוך הגביר בחודשים האחרונים את הפיקוח על הישיבות והכוללים כדי לוודא שמקבלי המלגות אכן לומדים במוסדות המדווחים עליהם.

בחודש שעבר פורסם כי מאז שהוקשחו הביקורות והתנאים לקבלת תמיכה כלכלית מהמדינה - צנח מספר התלמידים, כפי שהוא מופיע ברישומי המשרד, בשיעור מדהים וחסר תקדים של 6.5 אחוזים. מאז חודש דצמבר 2010 ועד לפברואר 2011 הצטמצמה רשימת בני הישיבות ואברכי הכוללים בכ-8,500(!) תלמידים.

עיקר הירידה במספר הלומדים נובע מכך שמוסדות רבים גרעו מרשימות התלמידים את אלה שאינם נוכחים באופן קבוע, זאת בשל החשש כי יגרמו לפסילת המוסד כולו. בנוסף לכך, ישנם מוסדות שוויתרו על תמיכה תקציבית בשל הקשחת התנאים ועוד כמה שנפסלו בביקורות האחרונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות