אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטן קרונקי עשוי להשתמש בכספי ארסנל לרכישת ארסנל צילום: אי פי אי

סטן קרונקי עשוי להשתמש בכספי ארסנל לרכישת ארסנל

לפי "הגרדיאן" יכול הבעלים החדש של הקבוצה להשתמש בכספים וברווחים של המועדון כדי לממן את הליך הרכישה על ידיו

13.04.2011, 08:21 | סוכנויות הידיעות

סטן קרונקי , שהשלים אתמול (ג') את רכישת ארסנל בעסקה המעריכה את שווי המועדון ב-731 מיליון ליש"ט, אמר כי לא יעמיס חוב על המועדון אך בהסכם אין מה שימנע ממנו להשתמש במזומנים של המועדון  עצמולמימון העסקה - כך לפי "הגרדיאן".

קרונקי, המיליארדר האמריקאי שמשקיע בספורט ונשוי לבעלת הבית הראשית של וול-מארט, הגיש הצעה רשמית בגובה 500 מיליון ליש"ט תמורת 70% ממניות ארסנל שאינן עדיין בבעלותו.

הרכישה שלו של 32.89% מהמועדון אושרה, וכעת ישנה הצעה פתוחה לרכישת יתר המועדון. אלישר אוסמנוב, המיליארדר הרוסי המחזיק בנתח של 27%, פנה ביום ראשון לליידי נינה ברייסוול-סמית' לרכישת המניות שלה ברגע האחרון לאחר פרסום ההצעה של קרונקי. ברייסוול-סמית דחתה את ההצעה - שנראה כי שוויה גבוה ב-1,250 ליש"ט למניה מזו של קרונקי - כיוון שכבר נתנה את הסכמתה למכור את ה-15.9% שלה בארסנל לקרונקי. אוסמנוב טוען כעת כי הוא מתכנן להישאר בעליהם של כ-27% מהמועדון.

קרונקי לא השתמש בנכסי המועדון כערבויות לגיוס הכספים לרכישה, בניגוד לרכישה של מנצ'סטר יונייטד על ידי משפחת גלייזר ב-2005. עם זאת, אין מה שימנע מהבעלים החדשים של ארסנל להשתמש בדיבידנדים שנתיים בסך מיליוני ליש"ט מהמועדון לכיסוי חובות שנוצרו לו כנגד נכסים אחרים בתיק ההשקעות שלו.

בהצעה של קרונקי נכתב: "את ההצעה לא יממן כל מימון חוב...שתשלום הריבית עבורו, ההחזר או הערבויות כנגד כל התחייבות יהיו תלויים בפעילות ארסנל". ההודעה מטעם ארסנל מדגישה זאת: "קרונקי ספורטס אנטרפרייזס (KSE) ציינה כי ההצעה לא תמומן במימון חוב שהמועדון הועמד לו כערבות".

עם זאת, בנוסף לאפשרות להשתמש בדיבידנדים, לקרונקי תהיה גישה לעתודות המזומנים הבלתי-מוגבלות של ארסנל, המתקרבות ל-100 מיליון ליש"ט. לא ניתן לגעת בסכום נוסף של 40 מיליון ליש"ט עקב המגבלות של הסכמי הבנקאות של ארסנל.

סטן קרונקי, צילום: אי פי אי סטן קרונקי | צילום: אי פי אי סטן קרונקי, צילום: אי פי אי

"הגרדיאן" שאל את היועץ של קרונקי כיצד זה מימן את הרכישה ואם היא הייתה כרוכה בהלוואה מכל סוג שהוא כנגד נכסים אחרים שלו. קרונקי סירב להגיב. כשנשאל אם הדירקטורים בעלי המניות השתמשו בהתחייבות כתובה למנוע משיכה של דיבידנדים מהמועדון, ארסנל השיבה כי כיוון שלא היה פירוט במסמך ההצעה, לא קיימת התחייבות כתובה שכזו. הדבר פותח פתח לאפשרות שבאופן פחות ישיר מגלייזר, הוא עשוי להשתמש בעתיד בכספי המועדון לצרכי מינוף שלקח למימון הרכישה. אחד משותפיו של קרונקי תמך בו ואמר שהוא לא השתמש בחוב למימון רכישות בעבר. "קרונקי הוא לא גלייזר", אמר המקור.

הוא המשיך והסביר שקרונקי לא ניצל בעבר את מבנה המס בדלוור, ארה"ב - היכן שהחברה שלו ממוקמת - המאפשר לרשום את הריבית ברכישות במימון חוב כהוצאה כנגד רווחים הניתנים למיסוי. הדבר אמור לעודד את אוהדי ארסנל שהתשלום עבור המנויים העונתיים, הצפוי לעלות ב-6.5% בעונה הבאה, לא יהפוך לדיבידנדים לבעלים, אך זו אינה בהכרח הבטחה אמינה.

הראשונים שקיבלו את הצעתו של קרונקי, עם "התחייבות בלתי הפיכה" למכירת הנתח שלהם, הם דני פיזמן, המחזיק ב-16.1% מהמועדון, וברייסוול-סמית. הדירקטורים החיצוניים של המועדון גם הסכימו לרכוש את הנתח המשותף שלהם, העומד על 0.89%, והמליצו על ההצעה של קרונקי ל-11,750 ליש"ט למניה, מה שמעניק לו 62.89% מההון העצמי של המועדון.

אוסמאנוב טרם החליט אם ימכור את הנתח שלו. עם הון כולל המוערך ב-18 מיליארד דולר (11 מיליארד ליש"ט), אין לו צורך בהול למכור את מניותיו, אבל השיקולים שלו עשויים להיות תלויים בכך שהמחיר שהוצע אתמול הוא כמעט בוודאות תקרת ההשקעה של קרונקי. הזדמנויות מכירה עתידיות ככל הנראה יהיו פחות רווחיות. עם זאת, גורם שבצד של אוסמנוב אמר אתמול: "אין ספק שיש עדיין אפשרות להישאר בפנים". לבלומברג אמר: "אנחנו נשארים כבעלי מניות של ארסנל כי אנחנו אוהבים את ארסנל".

עמותת אוהדי ארסנל (AST) הודיעה גם שלא תמכור המניות שלה.

דבר אחד ברור יותר: שארסן וונגר יכול לסמוך על התמיכה הנאמנה של קרונקי. המילים הראשונות של קרונקי כבעלים החדש של ארסנל ביום שני היו לתיאור האיש שזכה שלוש פעמים באליפות הפרמייר ליג כ"מנג'ר נפלא".

הכישלון של ארסנל באליפות הוביל למטח ביקורת על וגנר בשבועות האחרונים מתומכי ארסנל, אך לא סביר שהוא יועבר מתפקידו כמנג'ר לפני תום החוזה שלו ב-2013. "ארסנל הוא מועדון נהדר עם היסטוריה ומסורת מיוחדות ומנג'ר נפלא, ארסן וונגר", אמר קרונקי. "אנו מתכוונים להתבסס על המורשת העשירה הזו ולהוביל את המועדון להצלחה חדשה".

מסמך ההצעה של קרונקי, שבאמצעותו הוא הגיש הצעת השתלטות מלאה על המועדון דרך חברת האם שלו ארסנל הולדינגס, חיזק את התמיכה שלו בוונגר. הוא ציין את "כוונתו הנוכחית לשמור על זכויות התעסוקה הקיימות של צוות ההנהלה הבכיר ועובדי ארסנל". הדירקטורים הנוכחיים, למרות שמכרו היום את מניותיהם, יישארו בתפקידם, ופיטר היל-וול ימשיך לכהן כיו"ר.

מנכ"ל ארסנל איבן גזידיס אמר: "זה סופה של תקופה, אבל גם התחלה של תקופה. אינני חושב שיהיו שינויים דרמטיים. באותה העת, אני כן חושב שקרונקי מביא ניסיון לזירת הספורט. יש לו ניסיון עצום בארה"ב וכעת גם ניסיון פה באנגליה".

לפי הערכות באנגליה, סטן קרונקי יקצה לארסן ונגר סכום של בין 40 מיליון ליש"ט ל-60 מיליון ליש"ט לחיזוק הקבוצה בשוק ההעברות השחקנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות