אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראמקו תגייס 113 מיליון שקל בהנפקת זכויות לפיתוח תמר צילום: אלבטרוס

ישראמקו תגייס 113 מיליון שקל בהנפקת זכויות לפיתוח תמר

נפטא, נפטא חיפוש וחנ"ל ששולטות בישראמקו, עשויות להידרש לחיסול תיקי הנוסטרו שלהן כדי לגייס את הסכום שיידרש מהן בהנפקת הזכויות של ישראמקו ולהימנע מדילול אחזקותיהן

14.04.2011, 07:15 | סיון איזסקו

שותפות חיפושי הנפט ישראמקו דיווחה כי בכוונתה לצאת לגיוס של 113 מיליון שקל בהנפקת זכויות. גיוס זה מצטרף לגיוסים בהיקף של 521 מיליון שקל אותם השלימה השותפות מאז ההכרזה על תגלית הגז תמר בינואר 2009. הגיוס הנוסף יאפשר לישראמקו להתקדם בשלבי פיתוח תמר ויעלה את שווייה הכלכלי של השותפות, אולם הוא גם יהווה מעמסה לא פשוטה על החברות מקבוצת אקויטל, המחזיקות במצטבר ב־32.35% מישראמקו.

הקבוצה יוצאת אל הגיוס הנוסף כשמרבית ההון של החברות המחזיקות בישראמקו מושקע בחברות ושותפויות קשורות. כדי להימנע מדילול, יהיה על הקבוצה לשנות את הרכב האחזקות הצולבות בה. שותפות חיפושי הנפט חנ"ל מחזיקה ב־12.54% מישראמקו. אם חנ"ל תהיה מעוניינת לממש את הזכויות כדי לא להידלל, יהיה עליה להזרים לישראמקו 14.2 מיליון שקל. אלא שבסוף 2010 היו בקופתה כ־1.5 מיליון שקל בלבד, בנוסף לאחזקה בשווי של 870 אלף שקל בשותפות־האחות נפטא חיפושים.

שותפויות חיפושי נפט כפופות למגבלות בקבלת אשראי בנקאי, ועל כן חנ"ל מוגבלת ביכולתה לגייס את הסכום הנדרש ממקורות בנקאיים. אחת האפשרויות העומדות על הפרק היא ביצוע עסקה למכירת חלק מאחזקותיה בישראמקו לחברה אחרת מהקבוצה, באופן שיאפשר לחנ"ל נזילות מספקת. למעשה, זהו גם הפתרון שמצאה חנ"ל בפעם האחרונה שבה נדרשה להזרים הון לישראמקו בהנפקת זכויות.

החברה־האחות, נפטא חיפוש, מחזיקה ב־8.55% מישראמקו ובמסגרת הגיוס הקרוב עליה להזרים 9.66 מיליון שקל, אך בסוף 2010 היו בקופתה מזומנים בשווי של כ־6.75 מיליון שקל בלבד. בנוסף מחזיקה נפטא ביחידות השתתפות בחנ"ל בשווי של כ־2.4 מיליון שקל. בהנחה כי תיק המזומנים לא השתנה מהותית מאז יום המאזן, תצטרך נפטא חיפוש לממש את אחזקותיה בחנ"ל על מנת שתוכל להזרים את חלקה לישראמקו. לא מן הנמנע כי אחזקותיה יימכרו לחברה־האם נפטא או לחברה אחרת בקבוצה, משום שמכירה לצד ג' תקטין בעקיפין את אחזקות הקבוצה בישראמקו.

 , צילום: אלבטרוס צילום: אלבטרוס  , צילום: אלבטרוס

נפטא מחזיקה ב־8.22% בישראמקו וכן ב־35.4% בחנ"ל וב־51.6% בנפטא חיפוש. כדי שאחזקותיה הישירות בישראמקו לא ידוללו, יהיה עליה להזרים במסגרת הזכויות כ־9.3 מיליון שקל, אך שבסוף 2010 היו במאזנה (סולו) רק כ־2 מיליון שקל. במאזן המאוחד היו לנפטא כ־36.8 מיליון שקל אך מרבית הסכום, כ־20 מיליון שקל, נמצא בקופת החברה־הבת הציבורית ישראמקו אינק.

נפטא אינה חברה ממונפת, וברשותה קווי אשראי לא מנוצלים שבאמצעותם תוכל לרכוש את האחזקות הצולבות מהשותפויות־הבנות, נפטא חיפוש וחנ"ל. עם זאת, רכישת יחידות השתתפות כנגד חוב תגדיל את המינוף ואת רמת הסיכון של החברה, במיוחד בתרחיש של ירידה חדה בשווי השוק של ישראמקו. עיון במאזני החברות בקבוצה המחזיקות בישראמקו ממחיש את הדחיפות הקיימת עבורן בהשגת מימון בנקאי. לא בטוח שהקבוצה תוכל להמשיך ולממן את פעילות ישראמקו לאורך זמן, וייתכן שתיאלץ לוותר על חלק מאחזקותיה בישראמקו או בנכסים אחרים, אם לא יתקבל המימון הפרויקטאלי.

בעבר החזיקו ישראמקו, חנ"ל ונפטא חיפוש בתיק נוסטרו פעיל אשר כ־40% ממנו הושקע במניות ובאג"ח. בשנתיים האחרונות, לאור המשאבים שנדרשו לפיתוח תמר, חוסל תיק הנוסטרו כמעט לגמרי, ונראה כי השותפויות יאלצו לממש גם את מה שנותר ממנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות