אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": טיב טעם ו־AM:PM בוחנות מכירה של תרופות ללא מרשם צילום: תומריקו

בלעדי ל"כלכליסט": טיב טעם ו־AM:PM בוחנות מכירה של תרופות ללא מרשם

בעבר נמכרו תרופות ללא מרשם בשופרסל ומגה של רבוע כחול, אולם הפעילות הופסקה עקב קשיים מול משרד הבריאות. בטיב טעם וב־AM:PM בוחנים אם יוכלו לנגוס ברווחי בתי המרקחת הפתוחים בשבת

14.04.2011, 09:43 | גיל קליאן

האם התרופות ללא מרשם יחזרו אל מדפי רשתות המזון? ל"כלכליסט" נודע כי רשת טיב טעם ורשת AM:PM של רבוע כחול בוחנות מכירת תרופות ללא מרשם בסניפים שלהן. בעבר מכרה רבוע כחול תרופות ללא מרשם במקביל לרשת שופרסל - אך שתי הרשתות החליטו להפסיק את הפעילות במהלך שנת 2009, בעיקר בגלל קשיים רגולטוריים מול משרד הבריאות שפגעו ברווחיות הפעילות.

מאז לא שונו התקנות למכירת תרופות ללא מרשם שלא באמצעות בית מרקחת, אך ברשתות הפעילות בשבת לא חוששים מכך - ובוחנים אם יוכלו לנגוס בנתחי בתי המרקחת הפרטיים הפתוחים בשבת, כמו גם ברווחי סופר־פארם המפעילה בשבת בית מרקחת תורן בכל עיר.

תרופות על המדף, צילום: תומריקו תרופות על המדף | צילום: תומריקו תרופות על המדף, צילום: תומריקו

רפורמת מכירת התרופות ללא מרשם היתה אמורה להכניס שחקנים רבים לתחום, אך נכון לעכשיו החברה היחידה שמפעילה דוכני תרופות ללא מרשם מחוץ לרשתות הפארם היא טלפארמה מקבוצת פישמן - הפועלת כיום ב־120 נקודות מכירה בחנויות נוחות ומרכולים פרטים, בפעילות שמגלגלת כ־2.5 מיליון שקל בשנה. במקביל מוכרת טלפארמה תרופות באמצעות האינטרנט, בפעילות שמתמקדת בקהל יעד של הגיל השלישי.

בחנויות הנוחות מפעילה טלפארמה דוכנים של תרופות ללא מרשם המסופקים ומתופעלים על ידי החברה, כאשר בטיב טעם וב־AM:PM מתכוונים להתקשר עם החברה בצורה דומה. בחנויות הנוחות מפיצה טלפארמה גם מוצרים של ספקים שונים כמו ויסוצקי, סידס, חוגלה קימברלי, יקבי רמת הגולן, יקבי בנימינה ועוד.

במקביל לרגולציה הכבדה שמפעיל משרד הבריאות בתחום - וכוללת דרישות כמו הצבה של תרופות בגובה מוגדר מהרצפה, אישורים הנדסיים למערכות הקירור בנקודות המכירה, רישיונות עסק ואיסור על מכירה באמצעות מכשירים אוטומטיים - נראה כי הלקוח הישראלי לא באמת התרגל לרעיון של קניית תרופות בסופר.

שילוב העלויות התפעוליות הגבוהות, הרגלי הקנייה של הלקוחות וחוסר היכולת להציע בשורה במחיר (מחירי התרופות מפוקחים על ידי משרד הבריאות - ג"ק) הפכו את התחום לבעייתי עבור רשתות המזון.

טיב טעם מפעילה כיום 15 חנויות של הפורמט העירוני והמצומצם "טיב טעם in the city" בשטח כולל של כ־7,000 מ"ר, ו־13 חנויות גדולות של הרשת מחוץ למרכזי ערים בשטח כולל של כ־42.6 אלף מ"ר. רשת AM:PM של רבוע כחול שבשליטת דודי ויסמן מפעילה 53 חנויות, שמרביתן פתוחות בשבת.

בטיב טעם וטלפארמה אישרו כי אכן מתקיימים מגעים בין הצדדים להצבת דוכני תרופות ללא מרשם. ברשת AM:PM הכחישו את הפרטים וטענו כי אין בכוונתם להיכנס לתחום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות